Економија

Отаџбина финансијски сломљена

Финансијска ситуација у Србији никад није била гора, економски стручњаци оцењују да је држава ушла у рецесију и да Влада не спроводи реформе.

Економиста Милан Ковачевић каже за “Вести” да ће стање бити још горе.

– Србија је већ дуго у рецесији. На жалост, у економији увек може бити горе. Животарење ће се наставити, а нико не може да процени колико дуго. Брину изјаве премијера Вучића који каже да Железара Смедерево мора да опстане по сваку цену. То значи да ће железару и њој сличне фирме на грбачи издржавати сиромашни пензионери и радници. Закида се од плата и пензија да би се удахнуо живот ономе коме живота нема – објашњава Ковачевић.

Железара појела 100 милиона евра

У протеклих девет месеци Железара је појела око 100 милиона од солидарног пореза, а ништа није помогло. Бојим се да ће сада појести и новац од смањења плата и пензија. Није храброст наставити спасавати Железару, храброст је пресећи и признати да је то рупа без дна. На жалост, смедеревски гигант није једини, ми на нашим леђима носимо много пропалих предузећа којима никакве субвенције не могу помоћи, каже Ђоговић.
Он критикује државу што се по високим каматама задужује и повећава ионако високе дугове.

– Једино од Арапа добијамо “повољне кредите”, како то истичу наши званичници, а нико нам није објаснио шта смо ми Арапима дали заузврат – критичан је Ковачевић.

Саша Ђоговић, истраживач Института за тржишна истраживања, каже да се Србија претвара у црну рупу.

– Србија је већ дуже време у рецесији, а Влада оклева са реформама, мора да се окане демагогије и почне нешто да ради – каже Ђоговић.

Економиста Владимир Вучковић процењује да ће ове године пад бруто домаћег производа бити око један одсто.

– Укупна индустријска производња у августу је била за 13,1 одсто мања него у истом месецу прошле године. Осетно је смањена и производња у прерађивачкој индустрији, и то не може да се повеже са мајским поплавама – каже Вучковић.

На пад извоза, према његовим речима, знатно је утицало смањење производње у Фијатовој фабрици у Крагујевцу, која је у августу била за пет одсто мања него у истом месецу лане.

– Ми смо ушли у рецесију. Ако се не буде побољшала динамика привредне активности, не може бити ни фискалне консолидације – оценио је економиста Стојан Стаменковић.
Како је прецизирао, у Србији последњих месеци пада индустријска производња, до пада би могло доћи и у пољопривреди, што доводи до пада извоза.

Ако погледамо најновији извештај ММФ о глобалним економским перспективама који је објављен у Вашингтону, Србија нема разлога за оптимизам.

По стопи незапослености, која ће ове године достићи 21,6 одсто, Србија је у друштву са Грчком, где је та стопа 25,8 одсто и Шпанијом са 24,6 процената.

Аналитичари ММФ-а прогнозирају да ће незапосленост у Србији благо расти и у 2015. када се предвиђа стопа од 21,8 одсто.

Инвеститори беже, динар слаби

Динар је јуче ослабио према евру 0,1 одсто и званични средњи курс је 119,40 динара за један евро, упркос интервенцији Народне банке Србије која је на међубанкарском девизном тржишту продала 20 милиона евра како би ублажила пад вредности националне валуте. Ово је уједно најнижа вредност националне валуте према евру од почетка године.
Економисти оцењују да домаћа валута слаби због недостатка инвестиција.

– Инвеститори беже из Србије много више него што то Влада жели да обелодани. Крије се колико је Србија постала непожељна за страна улагања – каже др Ковачевић.

 

Н. С. Прерадовић – Вести

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!