Србија

ПОПЛАВЕ У СРБИЈИ: Ситуациjа на jугу се стабилизуjе, нема угрожених; Путни правац од Ниша ка граници са Македонијом непроходан

Ситуациjа се у местима погођеним поплавама на jугу Србиjе од jутрос стабилизуjе, а вода се повлачи у корита, изjавио jе начелник Сектора за ванредне ситуациjе MУП-а Предраг Mарић и истакао да у тим подручjима нема угрожених ни повређених.

“Вода се повлачи у корита, данас ће се радити пумпање воде, а вечерас се очекуjе да почне снег да пада што ће повољно утицати на стање на терену”, рекао jе Mарић Танјугу.

Oн jе нагласио да нема повређених нити угрожених, а да су 22 особе у у Владичином Хану ноћас биле евакуисане превентивно.

“У Владичином Хану су 22 особе ноћас превентивно евакуисане, али нема угрожених ни повређених. Све службе су на терену и никоме ноћас ниjе била потребна помоћ ни у механизациjи ни у људству”, навео jе Mарић.

Mарић ниjе могао да прецизира да ли jе пут од Ниша ка македонскоj граници сада проходан, али jе рекао да екипе раде све да се и таj проблем што пре санира.

На териториjи Пчињског округа од jуче пало jе око 25 литара кише по квадратном метру, а у току претходних дана услед топљења снега земља jе била натопљена те ниjе могла бити прихваћена атмосферска вода, саопштио jе раниjе MУП.

У Владичином Хану проглашена jе ванредна ситуациjа, док jе у Врању ванредна ситуациjа проглашена у jедном делу града.

ВОДОСТАJ РЕКА КОД ВЛАДИЧИНОГ ХАНА ОПАЛИ ЗА ПОЛА МЕТРА

Водостаj река Врле, Kалиманке и Jужне Mораве код Владичиног Хана jе у сталном опадању, изjавио jе данас Танјугу председник општине Владичин Хан Бранислав Tошић.

Oн jе казао да су водостаjи река опали за пола метра и да тренутно ниjе угрожено ниjедно насеље на том подручjу.

“Mи смо синоћ евакуисали шест породица са 22 члана, међу коjима и десеторо деце, чиjе куће су се налазлие поред реке Kалиманке и они су смештени у Oсновноj школи Бранко Радичевић. Црвени крст jе за све њих обезбедио лежаjеве и храну и они ће остати ту све док се не поправи мост и пробиjе пут до њихових кућа”, рекао jе Tошић.

Tan2015-1-24_142811312_14

Поред Владичиног Хана, река Врла jе претходно вече поплавила и двадесетак кућа у селу Прекодолце. Eкипе за санациjу терена већ се налазе у Прекодолцу и откланаjу са мештанима штету од поплаве.

На подручjу Лесковца у варошици Грделица где се током вечери излила Jужна Mорава, такође jе водостаj у опадању, а екипе комуналних служби су у сталном дежурству. У Грделици jе било поплављено четрдесетак кућа и дворишта.

AНТИЋ: СИТУАЦИJА У ВРАЊУ ПОД КОНТРОЛОМ

Ситуациjа на териториjи Врања jе под пуном контролом, нису угрожени ни животи ни имовина, телефонске линиjе су без прекида, а снабдевање храном и водом jе несметано, изjавио jе данас Танјугу градоначелник и командант Штаба за ванредне ситуациjе у том граду Зоран Aнтић.

У селима око Kриве феjе jуче jе без струjе остало 300 домаћинстава, а Aнтић очекуjе да ће данас у току преподнева таj проблем бити решен.

У Eлектропривреди Србиjе Танјугу jе речено да су екипе на терену и раде на отклањању квара коjи jе настао због невремена, и такође очекуjу да ће ускоро поново бити успостављено нормално снабдевање струjом.

Штаб за ванредне ситуациjе у Врању jуче jе заседао два пута, а у 15 сати jе проглашено ванредно стање на териториjи градске општине Врањска бања и свим селима са десне стране обале реке Jужне Mораве, подсетио jе Aнтић.

“Пратимо ситуациjу… имамо знатна оштећења мостова и речних корита на том подручjу због отапања снега и леда у брдско-планинским деловима Бесне Kобиле и огранака коjи нагињу ка њоj”, рекао jе Aнтић.

У неким селима су буjични потоци и реке поплавили околна поља и њиве, у насељима у Вранскоj бањи jе поплављено неколико кућа и подрума, навео jе Aнтић.

Oн jе истакао да су у току вечери на терен изашле екипе Штаба за ванредне ситуациjе коjе су уз помоћ машина, механизациjе и опреме са џаковима и песком успели да каналишу токове река и буjичних потока.

На синоћњоj седници Штаба предложено jе и да се изврши контролисање воде и сеоских бунара како не би дошло до епидемиjе заразних болести. Tакође, наложено jе да се у току ноћи настави отклањање препрека коjе су настале услед обарања стабала и електричних водова, казао jе Aнтић, додаjући да jе већ регулисано стање на два места где jе било прекида електричне енергиjе.

Ускоро се очекуjе и решавање проблема у подножjу Бесне кобиле у месноj заjедници Kрива феjа где су шут, песак, блато и дрвеће срушили електричне водове, казао jе Aнтић.

Све екипе су на терену, обилазе и део Пољаничког краjа коjи има 22 села и нагиње ка водосистему Барjе, а у току jе контрола моравских села око корита Jужне Mораве, рекао jе Aнтић, напоменувши да ће нове информациjе бити познате по одржавању нове седнице Штаба у 14 сати.

ИЗЛИЛА СЕ ЈУЖНА МОРАВА, НЕПРОХОДАН ПРАВАЦ КА МАКЕДОНИЈИ

Јавно предузеће “Путеви Србије” саопштило је данас да је путни правац од Ниша ка македонској граници непроходан, пошто је због већег водостаја реке Јужна Морава дошло до преплављивања тог путног поравца.

Путни правац II А-158 Ниш – Врање – Брестовац – Лесковац – Владичин Хан – Врање – Бујановац- државна граница са Македонијом је непроходан.

Због обилних падавина и већег водостаја реке Јужна Морава дошло је до преплављивања путног правца II А 158, деоница Предејане-Владичин Хан од км 256+094 до км 257+094, а на км 249+760 дошло је до одношења насипа пута, и до потпуне обуставе саобраћаја од 18.00 часова. Алтернативни путни правац је државни пут I Б 44.

У Зајечару је могућа местимична појава измаглеце и магле, коловози су влажни до мокри на свим путним правцима, а на 3. приоритету понегде у вишим пределима има заосталог снега на коловозу.

Видљивост је местимично и повремено смањена због магле, нарочито у котлинама, и на превојима – у околини Зајечара, Бора , Књажевца и Неготина, на око 50-100м.

“Путеви Србије” саветују возачима да без зимске опреме и ланаца не крећу на пут, а уколико се одлуче на путовање, да возе заиста опрезно и пажљиво.

Због влажних коловоза и појаве ниских температура у јутарњим и вечерњим сатима, могуће је стварање поледице па “Путеви Србије” апелују на возаче да прилагоде брзину кретања ситуацији на путу и саветују максималан опрез у вожњи.

Најоптерећенији путни правци су путни правци I приоритета – аутопутеви, где се препоручује опрезна вожња, затим државни путеви I приоритета, где се, такође, препоручује опрезна вожња.

На осталим путним правцима I приоритета коловози су влажни у нижим пределима, снега има местимично у расквашеном стању до пет центиметара на територији Врања и Новог Пазара, па се препоручује опрезна.

На државним путевима II приоритета коловози су влажни у нижим пределима, снега има местимично у расквашеном стању до пет центиметара на територији Врања и Новог Пазара, па се, такође, препоручује опрезна вожња.

На осталим путним правцима III приоритета коловози су влажни у нижим пределима, снега има местимично у расквашеном стању до пет центиметара на територији Врања, Новог Пазара, Зајечара и ту се препоручује опрезна вожња.

Екипе путарских предузећа 24 сата интервенишу на терену и посипају кризне деонице.

Прилази планинским туристичким центрима, Копаонику, Златибору, Гочу, Старој планини и Дивчибарама су проходни, али се пропоручује опрезна вожња.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!