Хроника

После Динкића сада обустављена истрага против Богољуба Карића за вишемилионску пљачку “Мобтела”

Тужилаштво за организовани криминал обуставило је истрагу против Богољуба Карића поводом оснивања “Мобтела” и омогућавања предузећима са Кипра добијање девизних кредита без гаранција Астра банке. Истрага је истовремено обустављена и против још осам особа.

Тужилаштво за организовани криминал je саопштило да је обуставило истрагу против Богољуба Карића, Видомира Парежанина, Панте Урошевића, Мише Кузмановића и Смиље Младеновић због злоупотребе положаја одговорног лица, из члана 234, став 3, у вези са ставом 1 КЗ, у вези са чланом 33 КЗ.

Истрага за наведено кривично дело вођена је због сумње да је, у периоду од априла 1994. године до фебруара 1997. године (делимично за време међународних санкција), током оснивања Предузећа за мобилне телекомуникације “Србија БК ПТТ д. о. о. – Мобтел” и уношења оснивачког капитала, тада окривљеном Богољубу Карићу и предузећу “BK trade Inc”, саоснивачу “Мобтела”, прибављена противправна имовинска корист у износу од 21.980.551,98 америчких долара, на име разлике између стварне и лажно приказане вредности унете опреме.

Истрага је започета захтевом за истрагу Окружног јавног тужилаштва у Београду 18. 2. 2006. године, наводи се у саопштењу Тужилаштва.

Решењем Републичког јавног тужилаштва од 22. 6. 2006. године предмет је поверен у стварну надлежност Окружном јавном тужилаштву – Специјалном тужилаштву, сада Тужилаштву за организовани криминал, а истрагу је од тада па до 7. 12. 2011. године спроводио Виши суд у Београду, Посебно одељење, а од тада, у складу са изменом закона, Тужилаштво за организовани криминал.

Након што је предузело низ радњи, тужилаштво је 2015. године одбило као сувишне предлоге одбране за предузимање нових доказних радњи, после чега је суд усвојио жалбе одбране изјављене на одлуку тужилаштва и наложио испитивање већег број сведока и прибављање бројних материјалних доказа.

По предузимању наведених радњи, тужилаштво је у више наврата одбијало предлоге одбране да се одреди ново економско-финансијско вештачење.

Међутим, крајем 2015. године, одлуком суда тужилаштву је наложено да се изврши допунско економско-финансијско вештачење које треба да узме у обзир нове околности које су наведене у Извештају ДОО “Алфа профит” из Москве, који је, у међувремену, доставила одбрана, а тичу се процене вредности трошкова које је имао страни улагач, “BK trade” Inc, приликом испоруке опреме.

Новим вештачењем је утврђено да је приликом уношења оснивачког капитала у “Мобтел”, односно приликом набавке и испоручивања опреме потребне за изградњу система и рад тог предузећа, саоснивач “BK Trade” Inc. имао оправдане трошкове на име транспорта опреме из Шведске и Русије, царина, осигурања и друге нужне трошкове у наведеном износу, који нису приказани приликом фактурисања, из чега је произашао закључак да није прибављена противправна имовинска корист.

Такође, обустављена је истрага која је вођена против Богољуба Карића, Сретена Карића и Олге Ердељановић, због кривичног дела злоупотреба положаја одговорног лица, из члана 234, став 3, у вези са ставом 1 КЗ, у вези са чланом 33 КЗ, и против Зорана Карића, Драгомира Карића и Оливере Недељковић због кривичног дела злоупотреба положаја одговорног лица, из члана 234, став 3, у вези са ставом 1 КЗ, у вези са чланом 35 КЗ.

Истрага је започета проширењем захтева за истрагу Окружног јавног тужилаштва у Београду, од 07.04.2006. године, као део напред наведеног предмета.

Због сумње да је у периоду од августа 1999. године до октобра 2000. године, Богољубу Карићу, Сретену Карићу, Зорану Карићу, Драгомиру Карићу и Оливери Недељковић злоупотребом новчаних средстава “Мобтела”, која су се налазила на рачуну отвореном код “Астра” банке, прибаљена противправна имовинска корист, у износу који прелази 1.500.000 динара, и истовремено омогућено једном броју предузећа са Кипра добијање девизних кредита без гаранција.

Током истраге се није могло доћи до документације на основу које би се утврдиле чињенице које би потврдиле основе сумње да је извршено кривично дело, јер је утврђено да је у периоду поступка ликвидације над “Астра” банком у просторијама запечаћеним од стране суда, у којима се налазила документација, избио пожар у коме је изгорео део документације важан за поступак.

Поред тога, и поред више захтева за међународну правну помоћ које је суд, током више година, слао надлежним органима на Кипру, кипарски органи нису доставили документацију коју је суд тражио, а која је била неопходна за утврђивање чињеница кључних за овај поступак.

РТС

фото: youtube.com/KARIĆ company family

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Кako kriminalci na slobodu a nevini u zatvor,pa dali postoji beskorumpirani SUD u Srbiji,ne može to tako,postoji narod Srbi koji će izbaciti sve sa vlasti koji rade protiv Naroda Srbije,moraju se svi Srbi ujediniti i braniti sve što pripada narodu Srba i Države Srbije,Srbi Svi Se Saberimo u jedinstvo i Jedinstvenu Srbiju i sve ćemo pobijediti,organizovati se moramo i braniti svaku Srbsku stopu Srbije,Hristos je sa nama!!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!