Србија

Председник општине Чајетина: У Србији није добро рећи истину

Општина Чајетина добила је међународно признање за еколошке стандарде, а планира у року од четири године да постане прва еколошка општина у Србији. Са председником општине Миланом Стаматовићем говоримо о екологији, изградњи гондоле на Златибору и другим проблемима са којима се ова општина сусреће.

“Општина Чајетина је једина општина која је санирала све дивље депоније и на законом уређен начин одлаже чврсти отпад. То су први параметри који се узимају, а то су дивље депоније. Ми смо протеклих 10 година ушли са још девет општина у изградњу регионалне депоније у Ужицу. Затворили смо на територији своје општине депонију, и решили смо питање отпада”, каже Стаматовић.

“Регионална депонија “Дубоко” је коштала око 5 милиона евра, али се увек то додаје. Ми смо са мањим процентом ушли, али смо ми били иницијатор и ми смо оснивачи”, каже Стаматовић.

Председник општине Чајетин каже да је у циљу очувања животну средину потребно да депоније и сметлишта буду санирана.

“Да би постали еколошка општина мора да се реши питање чврстог отпада, па и питање отпадних вода. На Златибору радимо постројење за отпадне воде. Имамо обавезу да урадимо негде око пет мини постројења за прераду отпадних вода”, каже Стаматовић и додаје да је била потребна обимна документација.

Како наводи, обезбедили су све услове али се боре да нађу и средства.

“Ако нема подршке владе, тешко да локалне управе могу да обезбеде средства. Имамо фантастичну сарадњу са невладиним организацијама, тако да смо добили велика средства. Далеко сте од Београда, и тешко се долази помоћ од владе”, каже Стаматовић.

Додаје да стално конкуришу за средства од надлежних институција.

“Критеријуми су политичка подобност и блискост са владајућом гарнитором. А ми ето баш нисмо блиски, и далеко смо. Определили смо се за оно што би требало да буде позитиван пример, нисмо им на терету. Ми сами зарађујемо свој новац, али тешко се прашта успех – па је општина Чајетина често на мети критика”, каже Стаматовић. 

“Гондола – највреднији пројекат у последњих 100 година”

После критике председника општине Чајетин да се одлаже изградња гондоле на Златибору и тиме нарушава државни интерес, министарка Зорана Михајловић саопштила је да је Влада дала сагласност да се прогласи јавни интерес над земљиштем изнад кога ће се градити гондола на Златибору. Панорамска гондола требало би да повеже туристички центар планине и комплекс Торник.

“Наша намера је била да заштитимо државни интерес, и општински. И то је дужност и обавеза локалне самоуправе. Али неко покуша да злоупотреби свој положај, и ми смо указали на то, и министарка је то схватила и прихватила нашу помоћ. Успели смо да се договоримо и сада министарство је издало грађевинску дозволу, што је неопходно за наставак радова за највреднији пројекат у последњих 100 година, који изводи сама општина Чајетина и финансира из локалне самоуправе”, каже Стаматовић.

“Имам највише кривичних пријава у медијима само”

Медији су писали да се поднета кривична пријава против Стаматовића, које је наводно поднело министарство грађевине, због сумње да је оштетио буџет за 55 милиона евра.

Стаматовић каже да не зна шта се дешава са том пријавом и да он није још добио никакво званично обавештење.

“А ја питам, зашто не постављају питање када председник општине штити државну имовину, а неко жели да је присвоји?”, каже Стаматовић.

 “Један сам од председника општина који има највише кривичних пријава у медијима само. Данас свако може да вам пише кривичну пријаву и путем медија врши притисак да би прикрио неке радње или лоше потезе. Ми смо отворени и у медијима причамо о томе, не кријемо и своје проблеме, али истичемо и оно што смо добро урадили. А не прикривамо ни своје грешке”, каже Стаматовић.

Каже да га нико није позвао, али каже да су га у “режимским медијима прозивали, говорили да је спреман за хапшење и да је терориста”.

Стаматовић каже да се конкретно ради о случају земљишта ПК Златибор и Златибор турист.

“Случај земљишта ПЕК Златибор и Златибор туриста, то је покушај да се земљиште пренесе приватним лицима. И ми причамо о томе. Али председник општине добије од суда пресуду да мора да плати одштету само зато што сам рекао истину. Рекао сам да је та породица отела од народа језеро на Златибор. То језеро које је грађено добровољним прилозима се сада криминалним пресудама налази у приватном властиштву те породице, и зато што сам то рекао јавно мени је стигла пресуда”, каже Стаматовић.

Додаје да имају помоћ у правосуђу, јер “то не би могли без помоћи”.

“У Србији није добро да се каже истина, зато што морате из сопствених средстава да плаћате казну. Али ја нећу стати, увек ћу говорити о томе. Језеро и хектари земљишта морају да се врати држави или локалној самоуправи. То је државно земљиште и увек је било, ти људи морају одговарати. Имају повољне прилике да могу да одлажу”, каже Стаматовић.

Додаје да тај случај није доведен до краја, пошто се води управни спор.

“Они могу да трају и сто година. Ми стално позивамо и прозивамо да се закажу ти спорови. Не знам зашто трају дуго, а везани су за раздвајање државног и приватног капитала. Ако сам ја погрешио по питању гондоле, није спорно, ако се докаже. Али то треба да утврде надлежни, а не режимски новинари”, каже Стаматовић.

 

Извор: Јелисавета Ћирилов, Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!