Србија

“Путеви Србије” би да путарином отерају камионе са Ибарске магистрале

Држава планира да на Ибарској магистрали и другим магистралним путевима почне да наплаћује путарину, како би већа теретна возила натерали да користе ауто-пут. Ово је најавио директор “Путева Србије” Зоран Дробњак. Према његовим речима, велики број камиона коришћењем Ибарске покушава да избегне плаћање путарина, што смањује безбедност у саобраћају.

У “Путевима Србије” сматрају да би требало увести наплату путарине на путевима нижег реда, искључиво за тешка теретна возила чија укупна тежина прелази 12 тона. На тај начин би се према њиховом мишљењу, обезбедио додатни новац за одржавање управо тих путева, које највише и уништавају тешка теретна возила.

Самим тим ти путеви били би квалитетнији за вожњу, што би директно утицало на повећање безбедности учесника у саобраћају.

Директор “Путева Србије” истиче да, упркос саобраћају на ауто-путу “Милош Велики”, на Ибарској магистрали има возила и да она није баш тако растерећена. Дробњак план наплате путарине правда тиме да за то постоји препорука Светске банке, првенствено како би се повећала безбедност у саобраћају.

“Што се тиче Ибарске магистрале, има доста возила. Има возила од Лазаревца до Београда. Има доста камиона који избегавају да плаћају путарину. Имамо идеју да видимо да на тим магистралним путевима, где има доста тешких возила, да почнемо да наплаћујемо путарину, како бисмо, ради безбедности, те тешке камионе натерали да користе ауто-пут”, наводи Дробњак.

Транспортни превозници сматрају да би то било неразумно и да није добар потез. Kако објашњавају, у свакој земљи у свету постоје алтернативни правци и нико никога не може да натера да користи неки ауто-пут. То су, каже, појединачне одлуке, чак и ако бира небезбедан правац и да троши више горива.

“Мислим да би то додатно оптеретило српске превознике и мање превознике који користе алтернативне путеве, односно магистралне. То не би било добро за домаће превознике, који су ионако економски слаби. Фирме су у озбиљним проблемима после смањеног посла после короне. Оно што би имало смила је да се то уведе за иностране транспортере који би морали да плаћају регионални пут или ауто-пут”, рекао је Љубинко Златић из Удружења за међународни транспорт.

Магистрални пут од Чачка ка Ужицу и Златибору је такође поприлично оптерећен. На деоници од Паковраће до Ужица, од тунела код Овчар Бање па до уласка у Ужице, дугој око 30 километара у току су радови на санацији пута. До септембра ће трајати радови, а кретање возила је регулисано семафорском регулацијом.

Ненад Божовић, Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. постоји препорука Светске банке, првенствено како би се повећала безбедност у саобраћају.

    SVETSKA BANKA SE BAVI BEZBEDNOSTI U SAOBRAĆAJU.
    BILO BI SMEŠNO DA NIJE TUŽNO.

  2. Nisam bot i ovaj Drobnjak mi opasno ide na živce ali treba da uvedu naplatu putarine na deonicama kao što je ibarska magistrala,a i po Vojvodini. Prevoznik sam,imam 3 kamiona i vrlo dobro znam kako naš posao funkcioniše. Ko nije u stanju da plati putarinu neka prekine sa radom. Takodje bih podržao uvodjenje vaga i obaveznog merenja kamiona na više lokacija jer vrlo dobro znam koliko se tovari i kakva je to opasnost.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!