Хроника

Распродаја земље – још један тајни уговор Владе Србије са фирмом из Емирата

Београд – Влада Србије и компанија Ал равафед из Уједињених Арапских Емирата потписали су прошле недеље уговор о заједничком улагању по којем ће арапски партнер уложити 140 милиона евра у наредне четири године, док Србија неће уложити ништа, али ће зато задржати 20 одсто удела у компанији која ће бити формирана. Како је објављено, то заједничко предузеће ће постати власник дела имовине АД Бачка из Сивца и Јадрана из Нове Гајдобре, за шта ће платити 22 милиона евра. Коју имовину ће то предузеће тачно купити није објављено, не зна се ни колико ће хектара земље добити за поменута 22 милиона евра, нити какви су било који други услови улагања. Уговор о овом послу није објављен. 

Што је још озбиљније, Устав Србије забрањује продају земље странцима, а читав посао је обављен мимо било какве јавне процедуре, захваљујући посебном Закону о потврђивању Споразума између владе Србије и УАЕ. Тим законом се дословце одређује да „споразуми, уговори, програми и пројекти закључени у складу са овим споразумом не подлежу јавним набавкама, јавним тендерима, јавним надметањима или другом поступку предвиђеном националним законодавством Републике Србије.“

Може ли се једним споразумом и законом који га потврђује суспендовати целокупно национално законодавство и да ли је то у складу са Уставом Србије остаје нерешено, као и питање због чега се читав посао третира као тајна, на исти начин на који се и даље третирају и уговори попут оног са Фијатом или Етихадом, упркос чврстим обећањима актуелне власти да ће те уговоре објавити и да ће она сама послове закључивати транспарентно. Уз то, стручњаци сматрају да је, невезано за законске обзире, и са економског становишта продаја земље у овом тренутку спорна (бар док се не објаве услови продаје), будући да ће од 2017. године доћи до велике конкуренције за српско земљиште.

– Те године ступа на снагу одредба међудржавног споразума, којом се инвеститорима из земаља Европске уније дозвољава куповина земљишта у Србији. Пошто у ЕУ има јако мало слободних земљишних комплекса, тражња за поседима земље у Србији ће бити велика, чим куповина буде омогућена. Овде има доста таквих комплекса које нико не обрађује, нарочито у Шумадији и јужној и источној Србији, јер је за њихово уређење потребно од 3.000 до 5.000 евра по хектару. Зато је питање колико је исплативо сада продавати земљу – сматра агроекономиста и професор Пољопривредног факултета у Београду Миладин Шеварлић. 

Он, како каже, не може да коментарише уговор са Ал равафедом, јер документација није доступна, па се не знају услови под којима је посао закључен, али сматра да нема разлога да се тај уговор држи тајним, „посебно што ће у неком тренутку сигурно бити објављен“. Шеварлић се пита и зашто је било потребно да држава уопште задржава 20 одсто власништва у фирми која ће купити имовину два српска комбината.

– Свака продаја која није обављена транспарентно изазива нагађања. Овде имамо низ непознаница, пре свега да ли се продаје само друштвена или и државна земља, што је забрањено Уставом Србије. Друго, да ли ће бити продате целе фирме или само земљиште и шта ће бити са осталом имовином, као што су фарме, опрема и слично – додаје Шеварлић.

Професор није хтео да процењује колика је цена по хектару земље повољна за Србију, јер то варира од општине до општине, већ само да је „добра свака цена која представља резултанту понуде и тражње у транспарентној продаји“. Ипак, по њему, индикатор вредности земљишта може се добити множењем цене годишњег закупа земљишта са бар седам пута.

„Али, питање је да ли се исплати да за само седам година закупа продате земљу“, закључује Шеварлић.

А. Милошевић

(Данас)

Нова странка: Тајним уговором Арапи повлашћени

Београд — Уговором потписаним са Ел Рафаведом створени су услови за продају 2.000 хектара најбоље војвођанске земље по повлашћеним условима, саопштава Нова странка. 

Опозициона Нова странка указала је да је потписивање “тајног уговора” Владе Србије са компанијом Ел Равафед (Al Rawafed) из Уједињених Арапских Емирата 4. јула ове године, о заједничком улагању у два пољопривредна предузећа у Србији, наставак “незаконитог и неморалног” понашања премијера Александра Вучића.

“Након тајних уговора за Ер Србију и пројекат Београд на води, ово је трећи пример изигравања позитивних прописа ради бесправног отуђења државне имовине”, истакла је Нова странка и подсетила да су претходне власти потписале тајне уговоре за НИС, Фијат и изградњу Јужног тока “под неповољним условима за државу Србију”.

Оцењено је да су Србији потребни страни партнери и инвеститори, али да њихов долазак “мора да буде уз поштовање домаћих закона и међународних правила”.

“Само међународни тендери омогућавају нормалну, закониту и за Србију исплативу продају или дугорочни закуп државне имовине”, наводи се у саопштењу Нове странке.

Затражено је да Влада Србије одмах објави тајне уговоре који су потписани последњих година, а да надлежни органи хитно утврде њихову законитост и значај за Србију.

Бугарски тражи да јавност види уговор

Вршилац дужности покрајинског секретара за пољопривреду Бранислав Бугарски затражио је од Владе Србије да јавно објави уговор који је потписала са компанијом Ел Равафвед из Уједињених Арапских Емирата о формирању заједничког аграрног предузећа.

“Сигурно је да не сме доћи до понижавања наших пољопривредника у Војводини. Не можемо да прихватимо угрожавање њихове егзистенције и стављање пољопривредника у нашој покрајини у положај грађана другог реда”, рекао је он на конференцији за новинаре.

Бугарски је додао да покрајинске власти желе да имају увид у уговор који је потписан, како би проценили какав ће то утицај имати на пољопривреду на територији Војводине.

“Према подацима који су доступни јавности, овим споразумом је предвиђен закуп пољопривредног земљишта за 250 евра по хектару, а то је у најмању руку упола цене у односу на оно што је до сада било стање на терену, а наравно да то за нас није прихватљиво”, истакао је он.

Бугарски је рекао да пољопривредна политика у Војводини не подразумева “пет великих и сви остали да се сналазе”, него да сви пољопривредници морају имати обезбеђену егзистенцију.

Бета, NSPM

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!