Србија

Рудник: Ископан тајни град

Откривени археолошки остаци средњовековне насеобине. Изронили остаци велике палате са луковима, као и две цркве

ЗАГОНЕТКА која траје од почетака модерне археологије – где се тачно налазила рударска, трговачка и политичка варош Рудник у давним предтурским вековима – коначно је разрешена. Детаљним и свеобухватним истраживања под кровом Шумадије, у организацији Музеја рудничко-таковског краја из Горњег Милановца, а под руководством др Дејана Радичевића, доцента на Одељењу за археологију Филозофског факултета у Београду, откривени су остаци тог великог насеља из доба пре Косовске битке.

Из вишевековне таме и наслага тла изронила су, на три падине, три локалитета – Стационара, имања Никића на потесу Дрење и Маџарског брда у подножју врха Мала Кеља – који сведоче о процвату оновремене Србије и важности Рудника.

ПЛОМБЕ ОЛОВНЕ пломбе, својеврсни заштитни знакови квалитета и оновремени брендови увозне и извозне робе, од металних до текстилних, нађене током ових истраживања, поуздани су докази постојања Рудника. Био је то јак центар средњовековне трговине, која се одвијала до Паноније, преко северног Јадрана и Дубровачке републике до Грчке, Бугарске…

– Ископани су остаци велике, по свему судећи, двоспратне, ако не и веће палате са луковима. Служила је као својеврсни политички центар, али и за становање – објашњава др Радичевић. – Пронађени су остаци две велике цркве, намењене за ктиторске сахране. Цркве су доказ многољудности те урбане целине на Руднику, коју су чинили оближњи рудници и утврђење Острвица. Близу нађених грађевина је пролазио пут Острвица – Гружа, а у долинама речица, ниже од тог града, биле су топионице руде.

Упркос чињеници да археолошка ископавања на Руднику имају најдужу традицију у Србији, она никада нису спроведена ни у приближно задовољавајућем обиму! Ранија ископавања углавном су показала архитектонске трагове живота из турског периода, док би садашња археолошка кампања на Руднику, требало да прерасте у мултидисциплинарну, уверавају нас и кустос милановачког музеја Ана Цицовић и Гордана Гаврић, директор Завода за заштиту споменика културе из Краљева.

– Нађени су и остаци фресака средњовековног Рудника, па ћемо укључити и сликаре и историчаре уметности – објашњава директорка Гаврић.

ТРАГАЈУ И ЛОПОВИ ОВА истраживачка кампања врши се и модерним детекторима. Међутим, детекторе имају и незаконити трагачи за подземним археолошким благом, лопови који на Руднику углавном траже стари новац, рукотворине свих прохујалих цивилизација… Иначе, сви артефакти нађени током званичних истраживања предају се Музеју рудничко-таковског краја.

– Културни туризам постаје светски хит, а Рудник има све услове да буде проглашен за Археолошки парк, јер открића показују да он превазилази оквире локалне заједнице.

Како Рудник доноси а и доносиће нова изненађења о свом некадашњем богатству, значају и моћи, свеопштем пуном процвату заустављеном турским освајањима Србије средином 15. века, потребно је урадити још много тога: заштитити досадашње ископине од пропадања услед киша и зиме, не допустити да поново буду затрпане, решити имовинско-правна питања јер се ископане грађевине делом налазе и на приватним парцелама…

Овај пројекат конкурисаће за нова средства Министарства културе Србије, које је у 2012. одвојило пола милиона динара, а остатак од 400.000 општина Горњи Милановац, „Дунав осигурање“ и „Свислајон Таково“.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!