Друштво

РЗС: Четвртина грађана у ризику од сиромаштва

Око 24 одсто градана Србије живи у ризику од сиромаштва, што нашу земљу сврстава у сам европски врх, а најтеже је незапосленима и пензионерима, показала је последња анкета Републичког завода за статистику.

Одређени напредак на том плану могао би се очекивати за око три године, након спровођења економских реформи, рекао је за Тањуг заменик директора тог завода Миладин Ковачевић.

Праг ризика од сиромаштва за једночлано домаћниство су примања од 13.680 динара, а последња анкета спроведена у Србији 2012. Године на узорку од неколико хиљада грађана показала је да готово четвртина грађана живи у ризику од сиромаштва.

С друге стране, програм Уједињених нација за развој (УНДП) објавио је недавно податке према којима је Србија “заузела” 77. место међу 187 земаља по индексу социјалног развоја (ХДИ) за 2013. годину.

Према том извештају, у Србији се социјални развој и даље креће узлазном путањом.

За годину 2013, ХДИ у Србији износи 0,745 – што спада у категорију високог људског развоја – и ставља земљу на 77. место.

Ковачевић, међутим, објашњава да се не може само на основу једног индикатора, као као што је индекс социјалног развоја, стећи утисак о напретку већ да су релевантни и други индикатори – мерење куповне моћи или анкете о сиромаштву која се сваке године спроводи.

То што је Србија по индексу социјалног развоја на 77. месту, кореспондира са цињеницом да је БДП номинално ових година око 6.000 долара по становнику, а према паритету куповне моћи око 12.000 долара, навео је Ковачевић. Србија је, објашњава, близу, али ипак по неједнакости и сиромаштву предњачи у односу на земље попут Грчке, Шпаније, Бугарске, Румуније, али и Босне и Херцеговине, Македоније, Албаније…

Примера ради, у Словенији је куповна моћ већа 2,5 пута него у Србији, навео је Ковачевић. У највећем ризику од сиромаштва су незапослени – око 48 одсто, потом самозапослени, у које спадају пољопривредници – око 38 одсто, следе домаћинства и породице са више од троје деце око 44 одсто И самохрани родитељи са једним дететом – око 36 одсто.

Ризик од сиромаштва код оних који су запослени код послодавца је око шест одсто, а код пензионера око 14 одсто, рекао је Ковачевић.

Праг ризика од сиромаштва за једночлано домаћниство износе примања од 13.680 динара месечно, а за домаћинство са двоје одраслих и једним дететом узраста до 14 година је 24. 624 динара.

За четворочлано домаћинство са двоје одраслих и двоје деце тај праг износи 28. 728 динара месечно.

Анализа сиромаштва у Србији спроводи се једном годишње, и тренутно се обрађу подаци за 2013. годину.

Сиромаштво је тенденција у свету истиче Ковачевић, и може се очекивати да ће и код нас у време консолидације, штедње и рестрикција бити повећано будући да је и неједнакост у тренду повећања. “Након спровођења реформи, за око три године може се очекивати да кренемо путем раста и развоја, раста економске активности па и смањења сиромаштва и неједнакости”, каже Ковачевић. Извештај УНДП показао је да је више од 2,2 милијарде људи сиромашно или близу сиромаштва, док финансијске кризе, природне катастрофе, растуће цене хране и крвави сукоби прете да само додатно погоршају проблем.

Иако је сиромаштво у паду широм света, растућа неједнакост и структурални проблеми остају кључна претња”, закључак је УНДП-а.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!