Свет

Самит Г20 у Осаки: Сусрети светских лидера

Светски лидери окупили су се у јапанском граду Осаки на дводневном самиту Г20, у време пораста броја спорова и криза, у које су укључене највеће светске економије.

Како наводи Си-Ен-Ен (ЦНН), очекује се да ће лидери, иза затворених врата, разговарати о опасности сукоба између Вашингтона и Техерана и трговинском рату САД и Кине.

На маргинама скупа већ су се срели председници САД и Русије, Доналд Трамп и Владимир Путин, а очекује се да ће велику пажњу привући и Трампов сусрет с председником Кине Си Ðинпингом у суботу.

Трамп је данас рекао да очекује продуктиван састанак са Сијем, с којим ће се састати први пут после седам месеци у време тензија у трговинским односима две земље.

– Ко зна, али мислим да ће бити продуктиван – рекао је Трамп.

Упитан, међутим, да ли је обећао Сију шестомесечно одлагање такси, Трамп је рекао да није.

Ројтес је раније оценио да изгледи за напредак нису добри, с обзиром на то да ниједна страна не попушта пошто су трговински преговори између две земље пропали у мају.

Многе земље чланице Г20 заинтересоване су за исход сусрета Трампа и Сија, јер је тај сукоб нарушио глобалне ланце снабдевања, успорио светски раст и навео централне банке да не подижу каматне стопе.

Финансијска тржишта су се опоравила после телефонског разговора Трампа и Сија прошле недеље, када су се договорили да се састану у Осаки и размотре трговинске преговоре који су прекинути након што су САД оптужиле Кину да не испуњава обећања.

Две стране су једна другој увеле таксе на увоз робе у вредности од стотина милијарди долара током трговинског рата који траје скоро годину дана, чак и док су покушавале да постигну широк трговински споразум.

– Трамп сматра да је састанак са Сијем прилика да види какав је став Пекинга и биће задовољан било каквим исходом – рекао је високи амерички званичник који је желео да остане анониман.

Пекинг сматра да су захтеви САД за спровођење бројних економских реформи кршење суверенитета Кине.

Јавно, кинески званичници наводе да су ефекти трговинског рата под контролом и да не журе да постигну споразум.

Америчке санкције кинеском телекомуникационом гиганту Хуавеју могле би такође да буду тема разговора двојице лидера.

Многи у Пекнгу се надају да би кампања за председничке изборе 2020. године могла да одврати Трампа од трговинскх мера које би узнемириле фармере и предузећа у његовом бирачком телу.

– Тренутно осећамо да смо чвршћи него америчка страна – изјавио је Лијанг Минг, трговински стручњак са Академије кинеског министарства за трговину.

Извор који је разговарао с кинеским званичницима за трговину рекао је да је мало вероватно да ће Си улазити у детаље могућег трговинског споразума, као што је то био случај када се састао с Трампом у децембру у Буенос Ајресу, већ да ће покушати да успостави нови пут за побољшање односа.

– Примирје у трговинском сукобу је вероватније од постизања споразума – сматра Метју Гудман из Центра за стратегију и међународне студије у Вашингтону и некадашњи саветник председника Барака Обаме за међународну економију.

Поједине чланице, међутим, изражавају забринутост због тога што би трговински рат између САД и Кине могао да засени напоре за решавање хитних међународних питања.

– Америчко-кинески трговински рат је озбиљан, али не би смео да узме једно међународно тело за таоца – изјавио је званичник из канцеларије француског председника Емануела Макрона.

Трамп ће стићи у јапански град Осаку само недељу дана након што је одобрио, па опозвао војни напад на Иран у знак одмазде због обарања америчке беспилотне летелице.

Трамп се већ састао са председником Русије Владимиром Путином, а званичници Беле куће раније су најавили да ће се састати са још најмање седам светских лидера како би придобио подршку за санкције Ирану, међу којима су и турски председник Реџеп Тајп Ердоган и саудијски престолонаследник Мохамед бин Салман.

Опасност од конфликта на Блиском истоку подигла је цену нафте на светском тржишту.

Самит у Јапану одржава се уочи састанка земаља ОПЕК-а 1. и 2. јула, на којем ће се разговарати о политици снабдевања нафтом.

Домаћин скупа, јапански премијер Шинзо Абе, жели да у фокусу самита Г20 буду реформа Светске трговинске организације, побољшање положаја радника и смањење пластичног отпада у океанима.

Он жели да се разговара и о глобалним правилима за управљање подацима којима би била омогућена заштита личне и интелектуалне својине, уз слободнији проток медицинских, индустријских и не-личних података.

САД, међутим, верују да ће Кина само прикупљати податке, али да их неће делити, рекао је извор из јапанске владе.

– Нема много тема око којих могу да се сагласе сви учесници. Можда је смањење пластичног отпада једина област где се нико не противи – навео је тај извор.

Танјуг, Вестионлине

фото: ЕПА

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!