Економија

Сића: Мањак у државној каси Србије 97,7 милијарди

На крају јуна буџетски дефицит 97,9 милијарди динара, саопштило Министарство финансија. Стабилизација државног буџета у јуну, како је оцењено, резултат договорених мера штедње, значајног пооштравања финансијске дисциплине и боље наплате прихода.

Дефицит буџета Србије у јуну је увећан за 4,3 милијарде динара, тако да је за првих шест месеци мањак у државној каси износио 97,9 милијарди динара, објавило је Министарство финансија и привреде.

Приходи буџета у првој половини године су били 383,1 милијарду, а расходи 481,1 милијарду динара.

“У јуну је остварен најнижи буџетски дефицит од почетка ове године, што је најбољи доказ да су мере за стабилизацију државног буџета почеле да дају прве резултате”, истиче се у саопштењу Министарства и подсећа да је дефицит у првих пет месеци у просеку
износио 18,7 милијарди динара.

Стабилизација државног буџета у јуну је, како је оцењено, “резултат договорених мера штедње на расходној страни, али и значајног пооштравања финансијске дисциплине и знатно боље наплате прихода него у претходним месецима”.

Према подацима Министарства финансија, у јуну је прикупљено 71,1 милијарда динара прихода, док су расходи износили 75,4 милијарди динара.

Највећи део пореских прихода је од уплате ПДВ-а – 26,8 милијарди динара, али су ти приходи мањи него у мају кад су износили 31,4 милијарди динара.

У јуну је остварен рекордан приход од акциза у овој години у износу од 23,8 милијарди динара, што је скоро осам милијарди више него у мају.

Пореска управа ће, како је најављено, у наредном периоду додатно појачати контроле нерегистрованих фирми и свих продајних и услужних објеката који не издају фискалне рачуне, уз нулту толеранцију на финансијску недисциплину.

Непорески приходи су у јуну скоро дуплирани у односу на мај и износили су 9,1 милијарду динара.

У јуну су смањени расходи за куповину роба и услуга, као што су трошкови путовања, репрезентација, горива и уговора о делу, са 5,5 на 3,6 милијарди динара. Смањени су и расходи за отплату камата, са 6,4 на 3,6 милијарди динара.

Највеће ставке на расходној страни буџета су исплате плата запосленима – 21,3 милијарде, и трансфери организацијама обавезног социјалног осигурања – скоро 25 милијарди динара, чији се највећи део односи на исплату пензија.

 

РТС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!