Хроника

СЛУЧАЈ РАТКОВО: Продаја имовине и пољопривредног земљишта с лажним потврдама хрватским тајкунима пред Европском комисијом

Ненад Илић, лидер удружења „Обруч“, пред Европском комисијом у Бриселу обелоданио је тридесетак незаконитих приватизација пољопривредних предузећа.

Чланови Европске комисије, осим њега, саслушали су и представнике још неколико балканских земаља, а Илић каже да без обзира на то о којим је државама реч све сумњиве приватизације изведене су по истом моделу. Најпре се уз помоћ корумпираних социјалистичких директора куповала фирма за „шерпу рибе“, а онда брзо препродавала, најчешће странцима.

Странац не може бити власник

Према Члану 3 Закона о приватизацији, из приватизације се изузима национално богатство, односно земљиште, а и Закон о земљишту забрањује продају земљишта странцима, јер се оно третира као територија. Странци, међутим, кажу да они нису власници земљишта него предузећа и на основу тога обрађују земљу.

– Врло пажљиво су нас саслушали и мислим да су се чланови те комисије запитали зашто држава не поштује своје власништво, јер очигледно је да наша држава и њене институције не бране довољно жустро своју имовину, што није у духу европског права – објашњава Илић.

Он је у Брисел понео више од 1.000 докумената тридесетак пољопривредних предузећа у Србији која, како тврди, нису смела бити продата као бивша друштвена имовина. Посебно је документовао случај ПП „Ратково“ у коме је некада радио.

– То пољопривредно предузеће са више од 2.000 хектара најбоље земље, силосима и другим објектима приватизовао је српски конзорцијум на челу са Борсавом Лилићем 2003, а препродао га је хрватској фирми „Жито“ д.о.о. из Осјека 2009. године. Купопродаја је урађена на основу потврда да је земља друштвена, а била је до последњег хектара задружна и државна скоро пола-пола – тврди Небојша Илић, такође члан „Обруча“.

Илић тврди да су запослени у катастру и последњи директор ПП „Ратково“, док је још било друштвена својина, директно одговорни због кривотворње докумената овог предузећа. – Он истиче да је Министарство пољопривреде више пута тражило од Катастра да исправи грешку, али одговор је увек био да та служба одговорна само Министарству за инфраструктуру.

– Општина је донела решења о враћању земље ПП „Ратково“ задругарима и држави, то је потврдио и другостепени орган – Министарство финансија, али су Осјечани поднели тужбу Управним судом у Новом Саду. За неколико дана ће се пред тим судом одржати јавна расправа са свим зантересованим странама, и то је последња шанса за све да случај не оде у историју као пример како смутња побеђује закон и правду – истиче Илић.

С. Мирић, Блиц

фото: С. Мирић

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!