Србија

Србија четврта на топ-листи старости

У односу на број рођених беба, број умрлих годишње је већи за око 35.000

Просечна старост грађана Србије је 40 година, а старосна граница је у порасту. Оваква демографска слика становништва представља притисак на здравствени систем, јер је број старијих и болесних све већи. Такође, примећен је пораст оболелих од хроничних незаразних болести, као и малигних обољења.

То ствара велике финансијске издатке на ионако преоптерећени здравствени систем, а једно од решења је да се у систем здравствене заштите под једнаким условима укључи и приватна пракса – оцењено је на јучерашњој панел дискусији „Демографски трендови и здравствени систем Србије“ у организацији Данас конференс центра.

Гордана Бјелобрк, шефица Одсека за демографију Републичког завода за статистику, истакла је да демографска слика Србије показује високу просечну старост становништва, као и негативан природни прираштај.

– У односу на 2002. када је у Србији било 7,5 милиона становника, у 2010. у нашој земљи је 7,3 милиона људи. Од 165 општина, позитиван природни прираштај забележен је само у осам – Гроцкој, Звездари, Новом Саду, Сјеници, Новом Пазару, Тутину, Бујановцу и Прешеву. У односу на број рођених беба, број умрлих годишње је већи за око 35.000 – упозорила је Бјелобрк.

Дубравка Шарановић Рацић, помоћница министра здравља, истакла је да је крајем 2010. донет петогодишњи план развоја здравствене заштите, у циљу унапређења здравственог стања становништва и продужетка животног века.

– Стопа смртности одојчади и деце узраста до пет година знатно је смањена. Усвојени су акциони планови по општинама на основу демографске слике становништва а почетком месеца донета је Уредба о плану мреже здравствених установа које ће бити организоване у односу на број и структуру становништва одређеног поднебља. Поред постојећег у Београду, отвориће се заводи за геронтологију и у Нишу и Крагујевцу, а највероватније и у Новом Саду – указала је Шарановић Рацић на неке од активности Министарства здравља. Она је додала да све већи број пацијената захтева и већи број здравствених радника, као и да је Министарству финансија послат захтев да се додатно упосли још 600 људи – 400 медицинских сестара и 200 лекара.

Ивана Петровић, заменица директора Белмедика, нагласила је да је једно од решења да се растерети постојећи здравствени систем тако што ће се искористити потенцијал приватног сектора.

– Највећи проблем је тај што приватни сектор није интегрисан у систем здравственог осигурања, па пацијент плаћа све, и то дупло. Не може му се, на пример, отворити боловање, па често приватне ординације буду празне, док су гужве у државним здравственим установама огромне. У систему здравственог осигурања, што се тиче приватне праксе, тренутно су дијализа и барокоморе, док су некада биле и одређене гинеколошке интервенције. Са друге стране, када је реч само о скенерима, трећина их је у приватним ординацијама, док су гужве и чекања за скенер у државним – огромне – истакла је Петровић. Она је додала да је поред растерећења државног сектора и смањења листа чекања, потенцијал приватне праксе у систематским прегледима који се могу организовати како би се рано дијагностиковала обољења и искључили фактори ризика, затим у вакцинацији, лечењу и едукацији. Петровићева је нагласила да је један од проблема са којима се суочава здравствени систем у Србији одлив мозгова, као и да би ти лекари могли бити упослени у приватном сектору, уколико би он био интегрисан у здравствени систем.

Са овом констатацијом сложила се и Татјана Радосављевић, директорка Лекарске коморе Србије, која је додала да поред одласка лекара из земље, одлазе и читаве породице, што утиче на демографску структуру становништва.

– Скоро 16 одсто становништва Србије старије је од 65 година и налазимо се на четвртом месту листе најстаријих популација у свету. Демографски подаци показују да је степен урбанизације већи од 50 одсто, а са друге стране, имамо неприступачне крајеве до којих је немогуће да дође хитна помоћ, посебно у отежаним условима. Један од предлога је и набавка хеликоптера за ове потребе, као и већи број возила за хитне интервенције. План мреже здравствених установа мора да се прилагоди демографским тенденцијама а један од начина да се приватна пракса укључи у здравствени систем је управо у тим непокривеним подручјима – истакла је Радосављевић. Она је додала да је у Србији тренутно 30.500 лиценцираних лекара, од којих је изабраних специјалиста опште медицине 3.473, гинеколога 484 и 1.233 педијатра. Тај број у приватној пракси је, према њеним речима, знатно мањи.

– Иако се на бироу налази око 2.000 лекара, ми смо у дефициту здравствених радника и због њихових све чешћих одлазака у иностранство. Међутим, не можете другачије мотивисати врхунске стручњаке да остану у земљи, сем финансијски, а то је у овом тренутку немогуће – закључила је Радосављевић, додајући да у решавање проблема у здравству треба да се укључи читава држава.

На конференцији је наглашено да су дуговања Републичког фонда за здравствено осигурање према фармацеутским кућама и веледрогеријама око 86 милијарди динара, што додатно угрожава функционисање и одрживост здравственог систем

 

Данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!