Безбедност

Србија неспремна за сајбер рат

О националној безбедности Србије узалудно је говорити без постојања информационе безбедности. У већини земаља она је одавно постала саставни део војне, политичке и економске сигурности. Упркос тој чињеници и чињеници да се наши животи, хтели ми то или не, све више одвијају на глобалној мрежи, Србија и даље нема стратегију информационе безбедности. Овим речима Зоран Живковић, председник Друштва за информациону безбедност Србије (ДИБС), заправо описује у каквој се опасности налази наше информационо друштво.

– Већина држава је променила своју филозофију, па сада са истом пажњом воде рачуна како о економској, војној, дипломатској тако и o стању информационе сигурности. Морамо да схватимо да је интернет светски феномен и да су на тој мрежи, бар по критеријуму рањивости, сви једнаки. Постоје земље које су мање или више атрактивне за напад, али су све угрожене – објашњава Живковић важност уградње овог сегмента у националну безбедност.

Још један од разлог који Србију сврстава у земље са повећаним ризиком  јесте недостатак националног тима за мониторинг и брзу реакцију на кибернетичке претње – такозвани  ЦЕРТ (Computer Emergency Response Team). Важност тог стручног тима je у томе што упозоравa и штити грађане, владе и корпорације од ризика на глобалној мрежи. САД, примера ради, имају центре у свакој држави, а постојање бар једног ЦЕРТ-а обавеза је и сваке земље која је део Европске уније. Њихови тимови су у непрекидној сарадњи са базом чија је адреса у Бриселу.

– Осим нас, без овог тима у Европи су само још четири земље: Босна и Херцеговина, Македонија, Албанија и Црна Гора. Велике су шансе да до краја године будемо и једина земља која неће имати свој ЦЕРТ – упозорава Живковић

internet decaНа конференцији у Београду, чији је један од организатора био ДИБС, приказани су и подаци који говоре да је у току месец дана забележено преко 1.700 приступа сајту председника Србије које се могу означити као напад, око 3.800 покушаја скенирања система у власништву наше владе и између 1.400 и 4.500 покушаја напада на сајт војске. У овим случајевима, каже наш саговорник, највећа штета је нарушавање имиџа власника сајта и негативна порука о безбедности саме институције чији је сајт „срушен”. Ипак, наведени подаци свакако говоре да је неопходно сачинити стратегију информационе безбедности.

– Сајбер или, како их радије називам, кибер криминалци, одлазе тамо где су људи и где могу брзо да дођу до новца или неких других вредности. Ова врста криминала се брзо повећава захваљујући наглом расту продаје паметних телефона, таблет рачунара и осталих мобилних рачунарских уређаја. Какав ће облик и врста напада бити тешко је предвидети, али је циљ ових криминалаца тајно контролисање наших уређаја како би украли податке о платним картицама, развојних планова, највреднијих политичких и војних тајни или идентитет – објашњава Живковић.

Он указује на још неке опасности које је донело информационо друштво и његова савремена технологија – нови облик шпијунирања. Тако, тврди Живковић, када се говори о прислушкивању, већина грађана мисли на класично, тајно слушање телефонских разговора, али информационо друштво доноси још нешто:

– Због мобилности и комфора који нуде мобилни уређаји, попут паметних телефонa и таблет рачунара, граница између приватне и службене употребе уређаја је замагљена. То ствара потпуно нове безбедносне изазове – појашњава председник ДИБС-а.

У ситуацијама у којима, на пример, телефон без знања власника шаље скупе поруке тешко је доказати у судском процесу да је неко други преузео контролу над тим апаратом. А такву ситуацију додатно отежава, каже Живковић, застарела законска регулатива и недовољно знање правосудног система о новим облицима кибер криминала, недостатак специјализованих судија, тужилаца и адвоката.

Према подацима којима располаже наш саговорник у САД, само је током једног тромесечја 2012. године продато сто милиона паметних телефона, а друштвена мрежа „Фејсбук“ данас има више од милијарду корисника. Сви они су, упозорава Живковић – потенцијалне жртве кибер криминала.

Вишња Аранђеловић

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!