Економија

Србија од Светске банке добила два кредита у износу од 113,1 милион евра

БЕОГРАД – Министар финансија Душан Вујовић и шеф Канцеларије Светске банке у Србији Тони Верхеијен, потписали су данас у Београду, споразуме о два зајма – за пројекат инклузивног предшколског образовања и васпитања и за развојне политике у области управљања ризицима од елементарних непогода са опцијом одложеног повлачења средстава, укупне вредности 113,1 милион евра.

Како је Танјугу речено у Министарству финансија, потписивањем споразума о Зајму за Пројекат инклузивног предшколског образовања и васпитања, Међународна банка за обнову и развој одобриће Србији 47 милиона евра за остваривање развојних циљева који се односе на унапређење приступа, квалитета и једнакости у услугама предшколског образовања и васпитања, посебно за децу из социјално угрожених средина.

Овај зајам се одобрава са роком доспећа од 21 године, укључујући период почека до пет година, каматном стопом која је једнака Референтној стопи, односно шестомесечни ЕУРИБОР, увећаној за варијабилну маржу, као и приступном накнадом у висини од 0,25 одсто и провизијом на неповучена средства од 0,25 одсто на годишњем нивоу.

Крајњи рок расположивости средстава зајма је 30. децембар 2022. године.

Тај пројекат, како је објашњено у Министарству финансија се састоји из четири компоненте- проширење понуде слободних места у предшколским установама, јачање квалитета предшколских услуга, подршка деци и породицама, као и управљање пројектом, техничка помоћ и праћење.

У Министарству финансија Танјугу су казали да кроз Зајам за развојне политике у области управљања ризицима од елементарних непогода са опцијом одложеног повлачења средстава, Међународна банка за обнову и развој одобрава Србији 66,1 милион евра, у виду стенд бај (станд-бy) аранжмана за хитно реаговање у ванредним ситуацијама, како би се одговорило на негативан утицај елементарних непогода, посебно оних које су све израженије услед климатских промена.

Тај зајам се одобрава са роком доспећа од 20 година, укључујући период почека од 10 година, каматном стопом једнакој Референтној стопи увећаној за варијабилну маржу, приступном накнадом у висини од 0,50 одсто на износ зајма и без плаћања провизије на неповучена средства.

Како су прецизирали, у Министарству финансија Србије крајњи рок за повлачење средстава овог зајма је 31. октобар 2020, уз могућност да се може продужити узастопно још четири пута, тако да ће средства бити на располагању 15 година.

“Наведени зајам ће пружити подршку Влади у јачању правног и институционалног оквира за обнову након елементарних непогода и управљање ризиком од елементарних непогода и климатских ризика, јачању техничких капацитета за планирање и имплементацију активности управљања ризиком од елементарних непогода и смањењу фискалних утицаја, као и јачању финансијских капацитета за хитно реаговање у случају проглашења елементарне или друге непогоде”, казали су у ресорном министарству.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!