Економија

Србија се п(р)одаје странцима да би режим преживео!

Од 15 највећих извозника из Србије, само две компаније имају домаћег власника, и то државу, док су остале у рукама странаца.

Домаћи власници такође су пре изузетак него правило и на листама најпрофитабилнијих компанија, што је још један показатељ супериорности страног капитала на домаћем терену.

Саветник за страна улагања Махмуд Бушатлија сматра да је то очекивана последица лоше вођене економске политике претходних влада, коју, чини се, наставља и актуелна.

– Ми смо прво уништили државну имовину, а онда власти ништа нису учиниле да макар минимално заштите домаће произвођаче пре доласка страних конкурената, којима су дељене позамашне субвенције. Наша економска политика је годинама уназад заснована на задуживању, а не производњи.
Стога је окренута привлаћењу страних инвеститора, па није ни чудно што они сада доминирају нашим тржиштем – оценио је Бушатлија за „Ало!“. Он указује да земља не може стабилно да се развија рачунајући само на стране инвеститоре, али да је због великих дугова и недостатка новца приморана да капитал јури по свету, што је политика коју наставља и актуелни државни врх, сада оријентисан на инвестиције пре свега Арапа и Кинеза.

Странци, с друге стране, не крију задовољство третманом у Србији, која им, поред субвенција, стратешког положаја у југоисточној Европи, споразума о слободној трговини са Русијом и ЕУ, нуди и прилично јефтину радну снагу.

„У свим земљама у којима послујемо, нико не зна ко смо. Овде у Србији, ми смо познато име“, похвалио се Давид Бањаи, директор компаније „Балл Пацкагинг Еуропе“, новинару Би-Би-Сија. Ова америчка компанија је у капацитете за производњу лименки у Србији од доласка 2005. године уложила око 100 милиона евра, а по вредности извоза заузима осмо место на домаћој листи. Задовољство пословањем у Србији исказао је и амерички „microsoft“, док британски медиј такође цитира и вицепремијера Александра Вучића да је привлачење инвеститора главни циљ Владе Србије, што је мантра коју често понавља последњих месеци.

„Веома смо ревносни у стицању кноw хоw знања из западног друштва и привлачењу што више инвеститора – то је главни циљ ове владе“, један је од познатих изјава првог потпредседника Владе, а коју је пренео и Би-Би-Си.
У ишчекивању свежих долара, евра или јена, власт, међутим, наставља подржављење презадужених фирми, тако да се осим у традиционалним губиташима попут „Железница Србије“, „Путева Србије“ или „Петрохемије“ може похвалити и власништвом у непрофитној “Галеници”, смедеревској железари и „Симпу“.

Потпис: Док чека доларе, евре или јене, власт подржављује губиташе „Железнице“, „Путеве“, железару, „Симпо“…

Највећи извозници у периоду јануар-јул 2013.
компанија извоз већински власници

ФИАТ 839,6 Италија
НИС 153,4 Русија
Тигар тyрес 139,9 Француска
ХИП Петрохемија 122,9 Србија
Хемофарм 88,0 Немачка
Горење 75,1 Словенија
РТБ Бор 73,9 Србија
Балл Пацкагинг Еуропе 72,1 Америка
Таркетт 70,6 Француска
YУРА Цорпоратион 65,1 Кореја
Импол Севал 59,9 Словенија
Голден ладy-Валy 57,2 Италија
Тетра пак продуцтион 54,8 Шведска
Сирмиум стеел 54,1 Италија
Леони 50,2 Словачка
* износи су у милионима евра

Влада фаворизује странце!
Власник компаније „Тодор“ Мирко Тодоровић огорчен је због државне политике која, како сматра, занемарује домаће произвођаче.
– Владе годинама фаворизују стране компаније, а чак се и не труди да створи амбијент за равноправну конкуренцију за све играче на тржишту. Статистике о извозу и профиту то само доказују, а када погледате ко заиста пуни буџет, видећете да су ту у ствари махом домаћи предузетници – оценио је Тодоровић за „Ало!“.

 

Аутор: Сања Ђорђевић

Ало

припрема: Србија данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!