Србија

Србија у вртлогу бирократског лудила

Гломазна бирократија годишње кошта грађане на милијарде евра, а губе сате у чекању. “Дави” нас чак 157 административних процедура. Узимају и оригинале крштеница

ИЗВОДИ из матичних књига и катастра, уверења о држављанству, порезима, приходима, осуђиваности, као и разна друга акта, годишње олакшају џепове грађана Србије за више десетина милијарди динара. Републичке таксе само на крштенице и доказе о држављанству годишње износе готово милијарду евра. Цена бирократских “услуга”, али и тешко прибављање свих папира чине да велики број грађана одустаје од примања и повластица које им држава одобрава.

За добијање социјалне помоћи или дечјег додатка тражи се чак 15 папира, које сиромашни грађанин мора да сакупи на најмање десетак адреса. За прикупљање документације мора да се направи турнеја од општине, преко Пореске управе, школа, катастра, судова, па чак и до – родног места. Иако су најугроженији и деца која се уписују у школе и вртиће ослобођени плаћања такси, шетња од шалтера до шалтера уме да кошта више него што би изнели државни намети.

А ни износи такси нису мали. Крштеница, извод из матичне књиге венчаних или умрлих коштају 360 динара, док је такса за уверење о држављанству 630 динара.

– Изводи из евиденције за школовање деце, студената и реституцију не плаћају се ништа, док је такса обавезна уколико се предају за оставинске поступке, вађење докумената, захтеве за визе или различите спорове – речено нам је у београдској општини Савски венац, која месечно овери и по 1.000 извода из матичних књига.

УЗИМАЈУ ОРИГИНАЛЕ ИЗВОДА СПАС од бирократије лежи у бржој примени електронске управе, али и у растерећењу грађана од непотребног плаћања такси. – Потребно је укинути и праксу да државни органи од грађана узимају оригинале извода из матичних књига, који би требало да буду незастариви. Недопустивио је и да се таксе плаћају на више жиро рачуна, што вуче и провизије и услуге трансакција. Било би добро и да сви износи који грађани плаћају одлазе директно у буџет, а не у касе појединачних државних органа – каже Милан Симић.

За доказ да није кривично осуђиван грађанин мора да издвоји 315 динара, док је намет за уверење о пребивалишту 250 динара. Издавање саобраћајне дозволе држава тарифира са 1.440 динара, а чак и за одјаву возила треба издвојити 670 динара. Проблем додатно погоршава што се за већину послова тражи више докумената, и то не старијих од пола године.

– Ослобођењем од плаћања такси за документа које један државни орган захтева од другог држава би грађанима омогућила уштеду од 50 одсто – каже Милан Симић, програмски директор Националне алијанске за локални економски развој (НАЛЕД). – Бирократија нарочито оптерећује привреду, мада ње ништа мање нису поштеђени ни појединци. Ако грађани већ раде као државни курири, ред би био да буду ослобођени плаћања такси.

Анализа НАЛЕД је показала да се грађани и привреда “даве” у чак 157 непотребних административних процедура, који државу и грађане годишње коштају чак – 1,35 милијарди евра. Симић подсећа и да због прегломазне и скупе бирократије велики број грађана диже руке и од саме помисли на неку бенефицију коју држава нуди.

Одбијање државне руке најчешће је међу 40.000 старачких домаћинства, који имају право на неки облик помоћи. За јурцање по шалтерима, међутим, већина њих нема нити пара нити снаге, па помоћ остаје неискоришћена.

– Недопустиво је да је за остваривање породиљске накнаде потребно чак 80 којекаквих папира – каже Драгана Соћанин из Удружења “Родитељ”. – Иако су деца изузета од такси, родитеље пуно кошта и време потрошено пред шалтерима, али и путовања током потраге за обрасцима и уверењима. Новца и нерава родитељи највише троше приликом пријављивања оца на породиљско боловање.

УВЕРЕЊА ПРОТИВ РОДИТЕЉА

ПРИТИСАК државне администрације најбоље осећају грађани којима је за дечији додатак потребна потврда о катастарским примањима у месту где живе, али и где су рођени. Ништа лакше није ни родитељима, вољним да искористе право на помоћ државе, када им на шалтеру поред низа фотокопија, потврда и доказа затраже и уверење да се против мајке детета не води кривични поступак.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!