Економија

Стране банке износе све више девиза из Србије

ЛОШИ кредити у Србији могли би да проузрокују много болније проблеме. Банкари ће морати да решавају своја нагомилана сумњива потраживања, а то значи много мање кредита, али и то да камате сигурно неће падати као што се очекивало и најављивало. Стручњаке, међутим, посебно забрињава одлив девиза из иностраних банкарских групација у нашој земљи. 

Крајем октобра протекле године, лоши зајмови су достигли ниво од 24,5 одсто, а посебно забрињава привреда, где је сваки трећи кредит проблематичан.

Аналитичари тврде да рестриктиван буџет не може да обезбеди субвенционисање привреде и становништва, што ће додатно отежати њихову ликвидност и вероватно повећати ниво лоших кредита. У решавању лоших потраживања, банке ће све више морати да решавају питање нагомилавања сумњивих потраживања, што ће смањити кредитне активности у националној економији и успорити планирани пад каматних стопа у овој години. Скретаће се кредитни токови са привреде и становништва на државу и шпекулативне канале.

– Најгоре шта нам се може десити, а што се већ полако дешава, јесте одлив банкарских средстава иностраних банкарских групација из земље – каже Бранко Живановић, професор на Београдској банкарској академији. – Засада оне само не обнављају прекограничне кредите и пласирана средства, које је вратила наша привреда и задржавају их у матицама у иностранству. А то је и најквалитетнији део кредитне подршке у погледу висине и цене одобрених кредита нашим фирмама.

Кредитна активност њихових филијала, како наглашава Живановић, реално се не повећава, док поједине конзервативније банкарске групације и тенденцијски је смањују, чистећи свој кредитни портфолио и задржавајући га на све мањем нивоу. Посебну тежину проблема, у наредној години, даће најављено коначно реструктурирање и ликвидација јавних предузећа.

– Дакле, растући лоши кредити неће довести до банкарске хаварије и видљивог пропадања, посебно ино банака – истиче Живановић. – Међутим, све већи број лоших зајмова довешће до тихог извлачења средстава, смањења кредитне делатности и отпуштања радне снаге, па чак и повлачења.

Према његовим речима, држава је врло заинтересована да се проблем лоших кредита контролише и да он не ескалира. Монетарне власти, како тврди, иду у добром смеру и треба их подржати. Међутим, резултати након прве мере су више него скромни, а ни после најновије мере не треба како каже Живановић, очекивати спектакл, јер је мера усмерена на умањење само привремених издвајања. 

МНОГО ВИШЕ НЕНАПЛАТИВИХ

ЗВАНИЧНЕ податке, према речима Живановића, о нивоу проблематичних кредита банака треба узети са озбиљном резервом. Проценат је, тврди, много већи.

– Статистика оперише само са чињеницама које су банке биле спремне да покажу – наглашава Живановић. – Добар део ових пласмана пословне банке још нису спремне да прикажу, јер би њихово приказивање имало непожељан утицај на пословни резултат и ниво капитала. Тиме је проблем само одгођен. Посебно алармантно стање је у секторима грађевине и прерађивачке индустрије. Званични подаци приказују проценте од 21 одсто у грађевини, односно 36 одсто у прерађивачкој индустрији, док су они, према интерним проценама банака, већ одавно премашили 50 одсто. Те делатности уједно имају и највеће катализаторске ефекте на остатак привреде и вуку највећи број запослених.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!