Хроника

Суд прекршио закон у случају Андреја Вучића и фантомске фирме “Асомакум”

Правни стручњаци за БИРН тврде да је пропуштен рок у коме је Андреј Вучић могао да тужи фирму “Асомакум” и да је Привредни суд његову тужбу требало да одбаци.

Привредни суд у Београду, пред којим је у октобру 2014. године покренут парнични поступак против привредног друштва “Асомакум”, тужбу требало да одбаци, јер су истекли сви рокови прописани Законом о поступку регистрације у Агенцији за привредне регистре, преноси БИРН.

Ово су потврдили правни стручњаци, који тврде да поступак није могао бити покренут после више од четири године од регистрације фирме. Ипак, Привредни суд није одбацио тужбу Вучићевог правног тима као неблаговремену.

Председник тог суда, Јован Кордић, каже за БИРН да не жели да коментарише да ли је суд исправно поступио и саопштава да немају у својој евиденцији судску праксу која би могла да се упореди са тим случајем. Ни Зоран Јаковљевић, адвокат Андреја Вучића, није хтео подробније да коментарише, али тврди да је све урађено по закону.

Тужбу против фирме “Асомакум” поднео је Андреј Вучић са својим правним тимом у намери да докаже да је она у привредни регистар уписана на његово име уз помоћ фалсификованог документа. У поступку суд треба да утврди ништавост оснивачког акта предузећа “Асомакум” које је, према подацима Агенције за привредне регистре, у Вучићевом власништву.

Тужба Андреја Вучића уследила је после низа контроверзи које су пратиле “Асомакум” и неколицину других привредних друштва на “А” која су још средином 2011. године означена као група фиктивних фирми основаних са идејом да извлаче буџетски новац, вршећи повраћај пореза на додату вредност на основу непостојећих правних послова.

На последњем рочишту које је одржано 21. септембра 2015. године, поступак је био прекинут, пошто је Вучићев адвокат, Зоран Јаковљевић, тражио изузеће суткиње Мирјане Јовановићзбог одуговлачења поступка. Председник суда је усвојио овај захтев и суд је одредио новог судију.

Поред овог парничног поступка, води се и једна кривична истрага у вези са пословањем “Асомакума” и осталих предузећа на “А”, а у оквиру које је у априлу ове године, према информацијама Вишег јавног тужилаштва, приведено 8 особа.

У тренутку када се у октобру прошле године прочуло за “аферу Асомакум”, власништво над том фирмом је у АПР-у било регистровано на име Андреја Вучића већ четири и по године.

Иако је знао за постојање предузећа, за које тврди да није његово (чији је рачун био у блокади због дуга од 22 милиона), он до тада пред Привредним судом није покретао поступак којим би спорио власништво над фирмом “Асомакум”, која је, наводно, учествовала и у финансијским злоупотребама.

Вучићев адвокат Зоран Јаковљевић у изјави за БИРН наводи да је то зато што је Андреј Вучић, очекивао да поступак у вези са тим покрене држава, пошто је већ раније, како тврди, установљено да је предузеће настало извршењем кривичног дела.

Међутим, правни стручњаци кажу да је према члану 33. Закона о поступку регистрације у Агенцији за привредне регистре, Вучић, као “лице које има правни интерес”, то морао да учини још у марту 2011. када су за покретање поступка за утврђивање ништавости, у конкретном случају, истицали сви законски рокови.

Наиме, у поменутом члану закона пише да се “тужба подноси надлежном суду у року од 30 дана од дана сазнања тужиоца за разлоге ништавости, а најкасније у року од годину дана од дана регистрације”.

Извор: БИРН

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!