Економија

“Телеком добар, зашто га продати?”

Београд — Професор Економског факултета у Београду Љубодраг Савић каже да Телеком Србијадобро ради и да не разуме зашто Влада Србије хоће да ту компанију прода.

Савић указује да је Телеком једна од најбољих компанија у Србији која “у условима оштре конкуренције има највећи профит и највећи број корисника”.

“А притом, Телеком послује ефикасно, упркос томе што за разлику од своја два конкурента (Теленора и Випа) има партијско управљање, које му смета. Зато ја не разумем зашто се Телеком продаје, када већ добро ради, пошто би требало да се продају оне фирме које раде лоше, а не обратно”, каже Савић.

Према његовом мишљењу, ако је држава ипак одлучила да Телеком прода, онда треба да зна да економских разлога због којих би се могло очекивати постизање више цене – нема.

“Из два разлога. Први је да сви знају каква је Телекомова конкуренција овде и колики је његов део колача на који могу да рачунају. С друге стране, 2009. године је Теленор такође био у Србији, али је Вип био неразвијен, тако да је евентуални купац Телекома могао да очекује потенцијално већи колач него данас”, каже Савић.

“Други разлог је то што се у развијеном делу света, а нарочито у еврозони, ништа нарочито није променило набоље од 2009. до данас. У еврозони економска криза и даље траје, тако да ни то не даје повода за став да би се сада могло добити више новца за Телеком”, упозорава Савић.

Он, међутим, наводи један могући аргумент у корист тврдње да ће држава успети да нашу највећу телекомуникациону компанију прода за већи новац.

“Једино ако постоји политички договор, попут оног који је направљен када је продаван НИС, мада видимо како се то завршило. Могуће је да је премијер Александар Вучић направио неки прелиминарни договор са неком од земаља које имају власништво у некој телекомуникационој компанији и да на основу тога може да тврди тако нешто. То није нешто лоше и то се ради, па је то једини потенцијални разлог да будемо оптимисти”, каже Савић.

Што се тиче начина на који би новац од Телекома требало да буде пласиран, овај експерт је изричит у ставу да је једини прави пут искључиво отплата кредита са високим каматним стопама.

“Никако није прихватљива идеја да се половина тог новца искористи за улагање у привреду, јер сваки пут када је то урађено, резултати нису били они који су очекивани. Проблем је што људи мисле да је тај новац бесплатан, па га улажу водећи се не само економским већ и политичким мотивима, а некад чак и примарно политичким. Међутим, тај новац није бесплатан, већ кошта минимум онолико колико коштају најјефтинији кредити које је наша држава узела, а који би могли да буду отплаћени тим новцем”, закључује Савић.

 

Данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. pa prodaju zbog rusvete koji uzimaju ovde u MK su prvo prodali cementaru grcima znali grci da ce biti rata i potraznja cementa cela planina je preradena i prodana pare naravno otisle u GR, Rafinerija prodana za 1$ sa raznim aniksima u dogovoru da i kad neradi mora da ima milijardu prihoda a za telekom ista prica prodano za toliko da su povratili kupci novac za samo godinu dana, elektro mreza prodana za 1/4 vrednosti i odma su digli cenu za 60% pa jos jednom za 35% ……. u svim ovakvim neko sa vrha uzeo milione u neke strane banke …isti ljudi su jos uvek u parlamentu vladi ili negde gde uzimaju debele novce za svoj nerad kriminal i rasprodaju narodne svojine …

  2. Ne treba prodavati nešto što posluje dobro. Ne treba prodavati Telekom a ako se nazadnjaci usude prodati i EPS i to njemačkoj državnoj kompaniji pri čemu se ne bi radilo o privatizaciji nego o monopolu mislim da bi vi u Srbiji trebali izaći na ulice. Norveški državni telekom operater Telenor ima licencu u Srbiji. Norveškoj ne pada na pamet da privatizuje Telenor. Primjer lošeg poslovanja u regionu je Makedonija koja je prodala i Telekom i još gore i Elektroprivredu. Tako da im sada Austrijanci određuju cijenu električne energije. Vlast da bi napunila budžet građanima je povećala namete. Počeli su i nove izmišljati.

  3. Dzaba sto on dobro radi kada su vec odavno dostigli svoj maksimum u pruzanju usluga, vreme ih sigurno gazi, infrastruktura nemoze da podrzi vece brzine interneta, kada se koristi i televizija i internet to je obicno naucna fantastika da radi dobro sve, ako vec placam uslguu interneta i televizije hocu da imam kvalitet i brzinu i nezanima me cije je vlasnistvo, a telekom polako ali sigurno posustaje a nista se neulaze u infrastrukturu, samo se vade na lose kablove, lose parice, degradacija kablova i tome slicno, dosta je bilo uzimanja para bez ulaganja. Ima ih previse koji primaju plate a nista nerade, za taj novac mogli su da obnove kablovski infrastrukturu, ali oni nista…
    Mobilna mreza je dosta dobra i na nju se neodnosi ovo gore napisanopotpuno …
    Treba ih prodati sto pre!

  4. Tako hoće gazda da se sve rasproda i da posle budemo sluge u svojoj zemlji i robovi.A potkupili političare koji su kao poslušna deca i sve je jasno Ne sme ništa ostati što valja u Našim rukama,To ti je kada imaš samo jednu kravu koja ti daje mleko i sve u kući izdržava i ti je prodaš da bi posle prosio

  5. Po kineskoj poslovici koju Vučić voli da citira. mnogo je bolje nekog načiti da pece ribe nego ga nahraniti jedan dan (ili tako nekako).
    Telekom ima veliki godišnji prihod, i trebalo bi ga uporediti sa iznosima koji idu na velike kamate ! Ti krediti su vremenski ograničene ( 5,6, 10 god), a telekom može biti izvor trajnih prihoda! Mislim da će ovo biti još jedan vučićev promašaj u nizu !!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!