Србија

Темпирана бомба на Пештеру

Пре НАТО бомбардовања војни аеродром Дубиње код Сјенице био је, због положаја и изузетног стратешког значаја који је имао, понос Пештерске висоравни и велика нада војске тадашње Југославије. Због тога је већ првих дана напада на Србију био мета томахавка и НАТО-авиона који су га, свакодневно, засипали најубојитијим пројектилима, неретко и касетним бомбама.

Све што је било на аеродрому сравњено је са земљом, а у порушеним кампонирима “заробљено” је и неколико авиона који ни до данашњег дана нису “ослобођени”.

Према незваничним информацијама, у нерашчишћеним рушевинама још се налазе четири потпуно нова МиГ-а 21 и један супергалеб са укупно 16 ракета ваздух-ваздух, две авионске бомбе и више од 1.000 топовских зрна и знатна количина керозина. Неки од војника које је рат затекаао на Дубињу тврде да је заробљени арсенал још бројнији и врло опасан по околину, поготову што бивши аеродром, који сада личи на изровану ледину, напуштен и уопште није заштићен.

Затрпани авиони вредели су милионе евра, невероватно је да и данас стоје у рушевинама, јер држава нема пара да их безбедно извуче. Колико знам, МиГ-ови су незнатно оштећени. После толико година у рушевинама, сигурно су зарђали и сада, ако их неко и ослободи, могу само на отпад – каже један бивши официр који је радио на Дубињу.

Војска је више пута упозоравала да се не улази у порушене кампонире и да се нико не приближава писти и другим објектима, јер увек прети опасност од експлозије и неке касетне бомбе. Али, џаба су била сва та упозорења, неке комшије чувају овце по аеродромском комплексу (“Вести” су о томе писале), деца играју фудбал на писти, а чобани се крију од кише у порушеним подземним ходницима, само захваљујући срећи нико још није страдао – каже Хамид Хоџић, који живи у близини аеродрома.

kaponir-Dubinje

Пре десетак година, Војска је одлучила да овај и друге порушене аеродроме у Србији истури на продају, у комплексу Дубиња купцима је понуђено 160 хектара земљишта и 27 порушених објеката. Тадашњи председник општине Сјеница Есад Зорнић покушао је да формира конзорцијум више општина које би купиле, а потом и оспособиле аеродром са кога би у свет одлазила здрава храна са Пештера.

Скупо избављење

Извлачењу заробљених “кртица” требало би да претходи уклањање свих неексплодираних НАТО-бомби, потом ракета и бомби монтираних на МиГ-ове и супергалеба, арсенала другог оружја и резерви горива… Све то била би врло скупа и ризична операција коју могу да изведу само врхунски стручњаци. У Сјеници се надају да ће се појавити донатори (Норвешка и неке друге земље помагале су чишћење мина на другим теренима у Србији) који ће помоћи да се и Дубиње очисти и један од најлепших делова Пештера поново буде безбедан.

Имали смо добре намере, било је још неколико заинтересованих општина, али је наишла криза и све је пало у воду. Штета, колико знам, све је на Дубињу у корову, аеродром још није очишћен од заосталих бомби, тешко да ће више икада бити активиран – каже Зорнић.

Страхујемо за безбедност, деца нам се играју по писти и у комплексу аеродрома, некада из радозналости улазе у подземне кампонире где их вребају разне опасности, цео аеродром је једна велика темпирана бомба, све у сваком тренутку може да одлети у ваздух – каже Драган Попадић, сточар из села Дубиње.

– Општина је немоћна да било шта сама предузме: аеродром је власништво Војске, чишћење је, како сам обавештен, врло скупо, стално апелујемо на грађане да се не приближавају, чини то и Војска, али се увек нађе неко ко сва та упозорења игнорише и све нас излаже великом ризику – каже Хабо Мујовић, председник општине Сјеница.

 

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!