Економија

У фази гашења 170 јавних предузећа у Србији

БЕОГРАД – Министар привреде Жељко Сертић изјавио је да Србија има око 170 јавних предузећа које не функционишу, и имају једног или ниједног запосленог.

Око 80 предузећа нема ниједног запосленог, постоје „само на папиру”, и једино кроз процес стечаја могу да буду избрисана из АПР-а, рекао је Сертић на конференцији „Јавна предузећа и тржишна конкурентност у Србији” коју је организовао лист „Данас”.

„Сада се ствара велика фама у јавности да ћемо да отерамо предузећа у стечај, а од великог броја предузећа највећи део је управо у фази гашења и потребан је само тај завршни правни корак”, казао је министар привреде.

Сертић је нагласио да ће се за свако предузеће које буде имало било какав тржишни потенцијал, омогућити унапред припремљени план реорганизације, договорна продаја предузећа или извлачење губитака кроз стечај.

Министар привреде је истакао да стечај не значи аутоматски гашење фирме, већ да постоје заинтересовани купци и за таква предузећа.

На питање колико ће људи следеће године бити отпуштено из јавног сектора, Сертић је казао да је промена перцепције рада унутра фирми кључна ствар и да се не треба бавити бројкама, али да он подржава отпуштање нерадника.

Он је нагласио да се у појединим медијима сензационалистички пише о великом броју отпуштања, али да то није кључни проблем, већ како ће они који остану да раде у тим предузећима и како ће се управљати тим фирмама.

„Наредне године из јавног сектора отићи ће један део природним одливом – одласком у пензију, подстицањем приватног сектора део ће прећи у тај сектор, а од процене циљева и начина рада унутар сваког предузећа дефинисаће се да ли постоје вишкови”, рекао је Сертић.

Према његовим речима, Министарство привреде је послало јавним предузећима план уштеда које треба да направе у наредној години, али су за сада стратегију развоја направиле једино Поште Србије, Електропривреда Србије и Електромрежа Србије.

Генерални директор Пошта Србије Милан Кркобабић казао да то предузеће не предвиђа отпуштања у наредној години већ прерасподелу радника.

„Тамо где нам недостају радници пребацићемо оданде где их има више, а више их је у администрацији, који ће уз адекватну обуку да пређу и раде нове послове”, рекао је он.

Кркобабић је казао да ће предузеће Поште Србије формирати „заштитне радионице”, да се не би отпуштали људи пред пензијом.

Како је речено, Поште Србије су направиле детаљан план развоја за 2015. годину, који обухвата прерасподелу особља, смањивање броја директора са 98 на 33, смањивање броја чланова извршног одбора, и смањивање броја сектора са 38 на 25.

 
Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!