Србија

У Пироту борба за реке, у Словенији Уставом забрањена њихова приватизација

Петицијама, бројним састанцима и протестима, од којих је највећи најављен за недељу, 2. септембар у Пироту, мештани покушавају последњих година да спрече изградњу мини-хидроцентрала на Старој планини и приватизацију река, јер би то уништило станиште многих заштићених врста и угрозило довод чисте воде. Свега 800 км даље, у Словенији, грађани немају потребе да се ни на један од ових начина боре, јер су њихове воде већ 2 године од приватизације заштићене Уставом.

Без иједног гласа против и са 64 за Парламент Словеније донео је амандман на Устав, у коме стоји да се воде не могу приватизовати, што је потпуно супротно ситуацији на југу Србије, где је Ракитска река стављена под хипотеку. Вода за пиће је право сваког човека, пише сада у словеначком Уставу, одрживо снабдевање домаћинстава је приоритет и зато вода није тржишна роба.

Воде су јавна добра, којима управља држава – стоји у словеначком Уставу.

Свесни су они који воде ову чланицу Европске уније да је пијаћа вода богатство и да је неопходно чувати, па тако и даље актуелни премијер Миро Церар каже да ће са растом вредности воде порасти и притисак. Ипак, сматра Церар, преноси Радио-телевизија Словеније, и да ова земља не сме попустити.

Чињеница да можемо пити воду из славине скоро свуда у Словенији није нешто што се подразумева. То је велика словеначка привилегија, коју морамо очувати не само за нас, већ и за наше будуће генерације – рекао је Церар.

У Србији је, са друге стране, Управни суд “стао на страну” инвеститора који планира да гради хидроцентрале, тиме поништивши решење Министарства заштите животне средине о спречавању изградње хидроелектране “Паклештица” на реци Височица на Старој планини.

Занимљиво је да је до усвајања овог амандмана у словеначком Уставу довела петиција, објашњавају на сајту Тржичан, коју је за пар месеци подржало 56.000 људи. Са друге стране, активисти Удружења Одбранимо реке Старе планине одлучили су се да своју петицију шаљу Унеску, “пошто држава Србија не цени Стару планину”.

Докле се стигло са овом петицијом засада није познато, али грађани не одустају, па су у дељу све заинтересоване и свесне грађане, љубитеље природе позвали на велики збор у центру Пирота, који ће почети у 17 сати.

Подсетимо, мештани села Старе планине, али и звоначког краја месецима протестују против изградње малих хидроелектрана на заштићеним подручјима. Најбучнији међу онима који се боре за очување река је Александар Јовановић Ћута, који у градња мини-хидроелектрана на Старој планини види злочин над природом и људима и криминал, иза кога стоје држава, политика и институције.

Активисти Удружења Одбранимо реке Старе планине успели су да “ослободе” Рудињску реку – мотикама, лопатама и крамповима вратили су је у природно корито, пошто је инвеститор већ отпочео њено измештање због градње мини-хидроцентрале. Наредни велики корак активиста је протест, заказан за недељу, 2. септембар у Пироту, где мештани нећи бити сами, јер је најављен долазак људи из читаве Србије, а писмо подршке послао је и балкански огранак организације светског гласа WWФ (World Wide Fund for Nature).

Јужне вести

фото: Александар Јовановић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!