Србија

Упозорење судија и тужилаца: Број функционера се свакодневно увећава

Друштва судија Србије, Удружења јавних тужилаца и заменика јавних тужилаца и Синдиката правосуђа Србије упозорили су данас у отвореном писму јавности да се број функционера свакодневно увећава оценивши да је недопустиво да извршна власт, односно министар одређује мерила о потребном броју запослених у правосуђу.

Они упозоравају да су последице садржине Предлога Закона о начину одређивања максималног броја запослених у јавном сектору, штетне по грађане Србије, имајући у виду да је у предлог тог закона у процедури по хитном поступку, да је јавности доступан од 27. јула и да реално није било могућности да се ставе предлози амандмана.

Пре свега, подсећају у отвореном писму, да се владавина права остварује, између осталог, поделом власти и независном судском влашћу, и да је Високи савет судства независан и самосталан орган који обезбеђује и гарантује независност и самосталност судова и судија а Државно веће тужилаца самосталан орган који обезбеђује и гарантује самосталност јавних тужилаца и заменика јавних тужилаца у складу са Уставом.

Судска власт, и правосуђе уопште, никада се нису мешали, па тако ни сада немају претензије да утичу на уређење осталих грана власти и уређење државних органа, каже се у саопштењу.

Ипак, примећују да се број функционера свакодневно увећава, наводи се у саопштењу.

Према подацима из регистра Агенције за борбу против корупције у односу на јануар 2014. године када их је било укупно 36.000, укупан број функционера је данас 45.649 наводе судије.

Имајући у виду објављени укупан број запослених у јавном сектору, функционери чине скоро 10 одсто од тог броја. Смањењем броја функционера, расходна страна буџета била би растерећена, а за грађане не би било штетних последица.

Овим писмом, како се наводи, упозорава се јавност да је одлука о рационализацији у правосудним органима Србије донета једнострано и супротно начелима које је Влада сама прописала у Предлогу Закона о начину одређивања максималног броја запослених у јавном сектору.

Како се истиче, начело функционалности подразумева организацију вршења послова у складу са њиховом природом, начином обављања и њиховом међусобном функционалном повезаношћу…

Начело ефикасности, како се наводи, подразумева организацију рада успостављену на начин којим се у највећој могућој мери, са оптималним бројем запослених, омогућава ефикасно извршавање закона и задовољавање потреба грађана и других субјеката.

У вези са тим, наглашава се да су у правосуђу извршене две рационализације, прва 2007. године и друга 2009. године, када је више од 2.000 најискуснијих радника било приморано да оде из правосуђа, а које су довеле до евидентне преоптерећености и “загушености” судског система, док извршна власт већ дужи низ година води негативну кампању против правосуђа, а истовремено пласира неистиниту тврдњу да улаже у правосуђе.

Подсећа се да правосуђе није јавни сектор него грана власти.

”Истина, правосуђе је увек било третирано као јавни сектор увек када је требало да се смањују плате и број запослених али је од повећања плата у јавном сектору увек изузето ранијим одлукама и садашњим изјавама и највама представника извршне власти.

Посебно, како се наглашава, треба имати у виду сврху доношења закона, да би уштеде на основу рационализације у правосуђу биле незнатне, а суштински би погубно деловале на функционисање судова и тужилаштава.

У Републици Србији би по системазизацији требало да има 3.089 судија и 827 јавних тужилаца и заменика јавних тужилаца, односно укупно 3.916 носилаца правосудних функција, иако тај број није попуњен, а што чини око 0,8 одсто од последњег објављеног укупног броја запослених у јавном сектору (493.000 без јавних предузећа) и 11.600 осталих запослених у правосуђу, што чини око 2,5 одсто од укупног броја запослених у јавном сектору.

Смањење запослених у правосуђу, осим што би представљало недозвољен утицај и мешање у судску власт, довело би до занемарљивих уштеда, наглашава се у саопштењу.

Како се додаје, неприкладно је и супротно уставним начелима поделе власти, независности судске власти, као и владавине права да о броју запослених у правосуђу одлучује извршна власт, тако што министар одређује мерила о потребном броју запослених који прате у раду носиоце правосудних функција и тиме директно утиче на (не)функционисање судске власти, а тек предлог да то убудуће (до 1.6.2016. године, а који рок се већ мењао, па нема препреке да тако буде и у будућности, тј. да се поново не продужи).

У саопштењу се истиче да је тек недопустиво, неприхватљиво, а и противуставно да о броју незапослених одлучује генерални секретаријат Владе уз прибављено мишљење министарства надлежног за послове државне управа и локалне самоуправе и министарства надлежног за послове финансија, полазећи од образложеног предлога министра надлежног за послове правде (чл. 4. Предлога закона).

У циљу јачања судске власти, требало би да мерила за одређивање броја судског и тужилачког особља прописује Високи савет судства, односно Државно веће тужилаца, наводи се у саопштењу.

Приликом опредељивања за било какве мере, како се истиче, мора се узети у обзир реалност, а то је да је правосуђе годинама у фази реформе и да је у претходном периоду предузето низ непромишљених, брзих, скандалозних, често неодговарајућих мера, које су довеле до негативних последица, пре свега, за грађане.

Како је увођењем тужилачке истраге повећана надлежност и обим посла, потребно је повећати број запослених у тужилаштвима, а свако даље смањење броја запослених у правосуђу додатно би дестабилизовало судску власт и цео правни систем и грађанима отежало и успорило приступ правди, наглашава се у отвореном писму Друштва судија Србије, Удружења јавних тужилаца и заменика јавних тужилаца и Синдиката правосуђа Србије.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Упозорење судија и тужилаца: Број функционера се свакодневно увећава
    ”””””””””””
    У логору, који још понеки необавештени зову Република Србија, где има 45.381 ( 18.10.2014 године ) без података за војску и полицију-државна тајна ????, оних који “ пасу “ на државним јаслама, и где има 11.134 оних који имају решење да саветују веће будале од себе, све је то НОРМАЛНО.

    http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/U-drzavnoj-upravi-11_134-savetnika.lt.html

    Али, толика концентрација антрополошког шљама ( извињавам се појединцима који часно обављају одговорне послове ) је неопходна за спровођење пројеката “ Будућност у коју верујем “ па “ Свом снагом против корупције “ и сличних будалаштина у које су поверовали само ометени у развоју..

    Које ће платити, пензионери, труднице, мала дечица, разне социјалне групе, стари, болесни, они једном ногом у гробу од својих нередовних бедних примања.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!