Друштво

Уставни суд је донео одлуку да је неуставна одредба Закона о трансплантацији у којој је наведено да смо сви донори

Данас је Национални дан донора. Наша земља га дочекује са најмање урађених трансплантација до сада, са великим бројем пацијената који чекају орган као једини лек, али и са ситуацијом да не знамо колико наших грађана није дочекало трансплантацију.

Kардиохирург Светозар Путник рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да од почетка епидемије није било ниједне трансплантације срца. Једна је урађена почетком прошле године и од тада ниједна.

Наводи да је ове године Управа за биомедицину дала одобрење да трансплантације могу да се раде, и урађено је неколико пресађивања органа.

Уставни суд је донео одлуку да је неуставна одредба Закона о трансплантацији из 2018. године, у којој је наведено да смо сви донори уколико се не изјаснимо супротно током живота.

Др Светозар Путник истиче да је медицинске професионалце који се баве трансплантацијом ова вест затекла.

“Не могу да кажем ништа друго осим да смо субјективни, ми смо са оне стране тог спектра невоља која је те људе задесила, сваки дан гледамо људе којима је орган неопходан, сад чека преко 50 болесника, одређени број и није дочекао. То ће [одлука Уставног суда] имати негативан утицај на даљи одзив грађана да донирају”, истиче др Светозар Путник.

Трансплантациони програм у Србији је и раније, како каже, био на зачељу у односу на друге земље Европе.

“Са овим се бојим да ћемо имати још један пад. Јако је тешко одржавати трансплантациони програм кад имате ограничен број процедура. Надали смо се да ће нам закон дати ветар у леђа јер одредбе тог закона нису мењале ништа суштински, и даље потребна сагласност породице. То је један медицински поступак који спасава живот, ништа више и ништа мање од тога”, напомиње кардиохирург.

Према његовим речима, судбина трансплантације је у рукама свих нас, пре свега здравствених професионалаца који се тиме баве.

“Шта да кажем, и поред свега овога сам опет оптимиста. Не могу да покажем људе који леже на интензивној нези и имају 30–35 година и вапе да им неко помогне. Мислим да, кад би људи видели, слика би се променила”, наглашава др Светозар Путник.

Сматра да би људи променили мишљење када би њима и некоме ко им је близак затребао орган.

Он истиче да су органи и донори ресурси једне земље и да Србија, на пример, не може да конкурише за органе из других земаља ако нема шта да понуди.

Говорећи о раду Kлинике за кардиохирургију током епидемије, др Светозар Путник је рекао да клиника ниједног дана није стала и да се срце оперише сваки дан, не увек истог интензитета као пре короне.

“Примакли смо оперативни програм обиму посла као пре короне. Радимо у три операционе сале, радимо елективни програм, пацијенте који чекају, и наравно хитни програм”, навео је др Светозар Путник.

Грађанима је још једном упутио поруку да буду хумани и да трансплантацију схвате као стандардну процедуру.

Подсећамо посланик СНС Алекснадар Маритновић је током расправе о закону о донацији органа изјавио да мртав човек нема никаква права и да држава може слободно да му узме органе.

“Морам да кажем једну ствар као правник онима који то не знају, мртав човек нема никаква права” рекао је лидер Вучићеве Српске напредне странке.

РТС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!