Наука и Технологија

Велике тамне рупе се шире Сунцем (видео)

Свемирски телескоп усмерен према Сунцу је забележио огромну рупу у Сунчевој атмосфери. Ради се о тамној рупи која прекрива готово четвртину наше најближе звезде, а из рупе излазе соларни материјал и гас.

Рупа је посматрана од 13. до 18. јула ове године из летелице СОХО (Солар анд Хелиоспхериц Обсерваторy) и тада је уочено да су ове шупљине тамнија и хладнија подручја у Сунчевој атмосфери. Оне могу утицати на свемирско време јер честице Сунца, углавном протоне, одашиљу брзинама које су готово три пута веће од споријих соларних ветрова.

Процес у којем настају још није потпуно разјашњен, међутим, оне нису ретке. Њихова бројност мења се са циклусима у Сунчевим активностима. Сунце је тренутно достигло максимум 11-годишњег циклуса јачања активности. Оне садрже мало соларног материјала и имају нижу температуру, па се због тога чине тамнијим од окружења.

Ипак, научници тврде да за време Сунчевог минимума короналне шупљине су углавном смештене на половима. У доба сунчевог максимума могу настати било где на Сунчевом диску. Чињеница да већ сада, у сунчевом максимуму, имамо врло изражене и велике короналне шупљине још је један доказ да је овај Сунчев максимум много слабији од оних од пре.

 

Новости

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!