Став

Велики брат

Свет је ових дана запљуснут открићима (односно званичним, документованим потврдама онога што се одавно претпостављало) око прислушкивања телефона и пописа позваних бројева, односно око потпуне контроле свега што стигне на интернет. Показало се да су корисници друштвених мрежа годинама стајали “разголићени” пред америчким обавештајним службама које су марљиво сакупљале сву њихову преписку.

Заштита приватности је брутално разорена од стране власти земље која по целој планети упорније од било кога маше људским правима и слободама, а да при том сама лови наводне терористе по интими милиона својих, америчких држављана – и још већој армији становника остатка планете. То сазнање дугујемо соло акцији службеника ЦИА Едварда Сноудена, који је обелоданио застрашујућу причу о супертајном програму ПРИЗМА којим специјалне службе у САД неограничено “усисавају” десетине милиона података из сервера великих интернет компанија које су, иначе, неким чудом, баш америчке.

То се, као и много смртоносних подухвата широм света, званично из Беле куће оправдава већ излизаном мантром о “борби против тероризма”. Такав изговор је изгубио сваки смисао јер светска сила која га уредно користи вршља по планети јурећи терористе или баш њих на другој страни ангажује да у њено име обаве неки прљав посао, попут оног у Либији или сада у Сирији. Ал Каида је једно од имена за ту работу која се показала као савршени модел застрашивања. Кад избледе страхови, догоди се неки поприлично сумњиви атентат, па се точак потере опет брже заврти, док у злогласном Гвантанаму све време чаме они сумњивци у наранџастим комбинезонима који нису ни суђени ни осуђени. Свет није постао ни за длаку сигурнији од часа када су ти типови похапшени и стрпани иза жице логора у америчкој бази на Куби.

Амерички председник Барак Обама стао је у одбрану владиних програма за прислушкивање телефона и праћење преписке корисника друштвених мрежа на интернету, објашњавајући да се тај посао ради под будним надзором Конгреса и судова. Када 18. јуна стигне у посету Берлину, немачка канцеларка Ангела Меркел мораће да му постави кључно питање: Да ли су тим акцијама нарушена права немачких грађана? Она ће у име ЕУ тражити директан одговор којим би у Бриселу и Стразбуру требало да се разреши скандал са “правом на заборав”. Реч је о једном члану из нацрта закона о заштити личних података грађана Европске уније око којег се води прави рат са лобистима европских испостава великих америчких мрежа – аутори нацрта су за брисање после извесног времена података о корисницима тих мрежа, док друга страна то енергично одбија јер зарађује велике паре продајући те податке. Зато је у тај нацрт унето већ око 4.000 поправки и измена.

Немачка министарка правосуђа Сабине Лојхојсер-Шнаренбергер одлучно захтева од Обаме да у Берлину “положи све карте на сто”. Другим речима, да до детаља објасни како његови безбедњаци неометано вршљају по серверима и газе људска права. “Друштво је све неслободније што су његови грађани више надгледани, контролисани и ухођени”, каже поменута министарка.

Да је реч о глобалном проблему данашњег света сведочи и програм “Петоро очију” (Фиве Еyес), који заједно са САД спроводе Канада, Велика Британије, Аустралија и Нови Зеланд. Овај англосаксонски фронт је “проваљен” у Канади када је тамошња комесарка за заштиту података Џенифер Стодар поставила питање да ли амерички програм ПРИЗМА шпијунира и Канађане, затраживши истрагу тим поводом.

Драги читаоче ових редова, кад кренеш да напишеш мејл неком рођаку или пријатељу, слободно успут “поздрави” и Великог брата у Вашингтону који ће се засигурно дочепати и те поруке. За сваки случај.

 

Слободан ЈАНКОВИЋ

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!