Политика

Високи финкционер СНС: Домаћи тајкуни финансирају СНС

Међу чланством Српске напредне странке постоји огромно незадовољство због анти-српске политике званичне Владе. Ово за “Србин инфо” тврди Душан Јакшић, један од оснивача СНС, који ће у неколико интервјуа за наш портал, открити све тајне детаље о стварању и функционисању данас највеће владајуће партије у Србији.

Како је створена Српска напредна странка?

– Странци сам се прикључио 2008. године, када је Тома Николић, у том тренутку без Александра Вучића, изашао из СРС и рекао да ће створити нову патриотску странку, која ће декларативно да буде за европске интеграције, али не по цену негирања свих српских националних и државних интереса. Претходно нисам био члан СРС, јер сам веровао да Запад никада неће дозволити радикалима да дођу на валст.

Лично нисам ни тада био за ЕУ , али сам као правник сматрао би Србија могла да примени поједине добре законе из Европе, како бисмо постали правна и функционална држава.

У странку сте ушли као “Томин човек”?

– Преко препоруке сам се упознао с Николићем и учествовао у формирању општинског одбора Звездаре. Та етикета да сам „Томин” човек остала ми је и данас. Био сам присутан и на самом оснивању СНС, али пошто сам тада био још млад нисам учествовао у писању програма. Ипак, могу да вам кажем да у писању програма нису учествовали ни Александар Вучић, Небојша Стефановић, Зорана Михајловић, ни остали садашњи истакнути функционери СНС, који имају подршку Вучића. Нису учествовали јер их тада није ни било у СНС!

Када је Николић напустио СРС, Вучић је три недеље био гост страних амбасада, од којих је чекао сигнал да ли да пређе код Томе или да формира своју странку. Пре него што је преломио и ипак прешао у СНС, тадашњу Напред Србијо, написан је програм будуће странке, а највећи допринос је поред председника дао Борислав Пелевић.

Важно је напоменути да се око тог програма врло брзо окупило 300.000 чланова, не рачунајући накнадних 100.000 чланова који су приступили Напредној странци након преузимања власти. Данас имамо ситуацију у којој Вучић и људи око њега који нису учествовали у писању програма СНС, траже да се на наредној Скупштини странке промени програмску платформу напредњака. А јасно је да мора да промени програм странке, јер је прекршио све до једне тачке оригиналног програма.

Да ли су странци учествовали или помогли у формирању СНС?

– Било је сигурно и стране помоћи, али не могу да изнесем конкретне податке. Данашњи догађаји потврђују да је СНС формирана у намери да се уништи српска патриотска опција на политичкој сцени Србије, што је де факто и учињено. Направљен је вештачки вакум на патриотској страни, која иако има велику подршку у бирачком телу, готово да нема представнике у Скупштини Србије. Делом је тако и због јаке позиције СНС, али и због разједињености патриотског блока. Мислим да овакво стање не може бити дуго одрживо. Надам се да ће се појавити нова снага или удружени патриотски блок који ће ефикасно окупити и уједитити родољубиво бирачко тело Србије.

Зато је и покренута инцијатива „Изворна СНС”. Она окупља чланове Напредне странке који су пришли СНС због њеног изворног програма и жеље да странка заступа пре свега интересе патриотског бирачког тела, који су русофилског опредељења, а не за ЕУ. Жеља је да то чланство организовано покаже незадовољство са садашњом политиком странке и да постане база за будуће окупљање патриотског блока.

Дакле,  сигуран сам да је страни фактор учествовао у стварању СНС-а да би уз помоћ руководства напредњака спроводио евроатланску политику. Садашња политика државног врха Србије потврђује мој став.

Која је била улога домаћих тајкуна?

– Тврдим да су и домаћи тајкуни, међу којима и Мирослав Мишковић, помогли у формирању СНС. Тада је био план да се у странку прими свако ко може да помогне у рушењу “жутог режима”.  У јендом тренутку се поставило и питање тајкуна.  Наиме, СНС је по угледу на Русију, имала план како да се реши проблем српских тајкуна. Идеја је била да се примени Путинов модел – да се тајкуни одуже држави и друштву, тако што ће одређени део пара вратити народу улагајући у договору са Владом у привреду Србије.

Једно нам је одмах било јасно – од хапшања Мишковића или било кога другог, држава или народ би имали мало користи, с обзиром на то да тајкуни новац и најдрогоценије богаство држе ван земље, недоступно српским државним органима. То се потврђује и данас, јер хапшење Мишковића је донело само корист Вучићу, коме расте популарност, а његов новац  и имовина даље су нетакнути.  Другим речима, Србија не може да врати део богастава, који су ти тајкуни покрали, осим ако они то  уз одређени притисак добровољно не врате.

Можемо да одузмемо “Делти холдинг” и добили бисмо: зграду, један до два одсто целокупне имовине Мишковића, а мали бисмо пет до десет хиљада људи који би остали без посла.  Зато смо тада заузели заједнички став – хајде да разговарамо са тајкунима, и овако нас финасирају, нека тако буде до избора, а онда да направимо договор.

Пошто су „жути” били на власти, па су и службе безбедности биле њихове, није било згодно да Николић иде на разговоре са Мишковићем.  Сусрет би сигурно био снимљен и пуштен у медије. Због тога су напредњаци изнедрили Владимира Цвијана, као човека од поверења, и као члана председништва странке.  С обзиром на то да је правник и да је заступао људе који су и с оне стране закона, његов сусрет с Мишковићем у статусу адвоката је могао да се оправда. 

Чак мислим да је у председничком тв дуелу Тадић напао Николића са тврдњом – ето имате Цвијана који брани Ацу Амстердама и виђа са тајкунима, а да му је Тома одговорио како је Цвијану то професија и да се зато виђао са тим људима.

Цвијан је наводно договорио са Мишковићем, да по доласку напредњака на власт, власник “Делте” у Србији уложи између 300 и 600 милиона евра. Прецизније, требало је да покрене југ Србије, од Пирота до Врања и Куршимлије. По том бизнис плану он би уложио у пољопривредну производњу, запослио у старту 15.000 људи, а до новог изборног циклуса чак 25.000 људи.

Сведоци смо да тај договор очигледно није примењен?

– Када смо дошли на власт, Вучић се лично замерио с Мишковићем, али не и са осталим тајкунима.  Последица тога је да је ухапшен Мишковић. Као правник, први кажем да Мишковић треба да одговара, али за кривична дела за која га оптужују, власник “Делте” може да лежи у затвору највише пет година.  Грађани Србије неће имати ништа од тога, што ће он бити пар година у затвору. Приморати тајкуне, по руском рецепту, да улажу новац у своју земљу је најбоље решење.

Непосредно пре него што је ухапшен, Мишковић је тражио да се види са Николићем. Срели су се. Први човек “Делте” је тада подсетио на договор постигнут са Цвијаном, али је Николић одговорио Мишковићу да све проблеме може једино да реши у личном контакту са Вучићем.

Хапшење домаћих тајкуна многи нису само протумачили као борбу против корупције, већ и као намеру власти да се створи простор за улазак страног капитала, који би потпуно завладао привредом и тржиштом Србије?

– Са Запада су притисли Вучића да преко борбе против корупције и тајкуна, која ће му лично донети политичку корист, помогне страном капитали да заврши оно што су почели 5. октобра, погубном приватизацијом и уништавањем српским банака.

О саговорнику

Душан Јакшић је београдаски функционер СНС, дипломирани правник, докторант на правно-политичким студијама и председник Центра за правну помоћ.

Такође, аутор је више научних радова о кривичном праву.

 

(Наставак: Сукоб Вучић – Николић)

(Србин.инфо – разговор водио Дејан Петар Златановић, интервју уредио Алексеј Димитријевић)

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!