Економија

Влада субвенционише стране ИТ стручњаке и фирме а домаће урнише порезима и законима (видео)

Најављена реформа паушала изазвала је бурне реакције у ИТ заједници. Држава је увела тест самосталности како би се одредило ко је стварно паушалац, а ко на тај начин избегава порез на доходак. Измене које за циљ имају увођење реда, неке ће довести у проблем јер ће тај тест пасти, иако не злоупотребљавају статус паушалца, објаснила је у Новом дану Софија Попара Пармаковић, власница портала “Паушал”.

Софија Попара Пармаковић је казала да велике компаније ангажују ИТ стручњаке као самосталне предузетнике, који имају своје агенције, уместо на основу уговора о раду, избегавајући тако плаћање пореза и доприноса.

А чињеница је да ти радници седе у просторијама компаније, користе њихову опрему, имају сва права као и радници запослени на основу уговора о раду и компанија им је једини извор прихода.

“Циљ је био да се сузбије симулација радног односа. То није само код ИТ компанија, ту су и курирске службе. Реформа је довела до тога да ће бити масовног запошљавања. Донет је тест самосталности, ако предузетник не прође тест, односно пет од девет критеријума, фирма мора да га запосли. Послодавац има обавезу да га запосли, а сам предузетник мора да затвори агенцију”, једна је од промена наводи гошћа Новог дана.

Она додаје да је то што ће доћи до запошљавања великог броја људи добра ствар, као и то што су за њихово запошљавање обезбеђене пореске олакшице. Сва д.о.о друштва која запошљавају паушалце, уколико их запосле имају у првој години 70 одсто умањене порезе и доприносе, у другој 65, у трећој 60.

Међутим, ове промене које су за неке добре, узнемириле су све оне који не симулирају радни однос, већ су заиста паушалци, али из одређених разлога не могу да прођу тест.

“Од 11.000 ИТ предузетника већина не ради симулацију радног односа, већ раде за страног клијента. Они немају алтернативу ако падну тест самосталности. Алтернатива је да се опорезујем као физичко лице или да се региструјем као привредно друштво. Овај тест није узео у обзир дугорочне пројекте. Један од критеријума је да од једног послодавца не долази више од 70 одсто прихода. Долазимо до тога да ако узмем само један пројекат у првој години, ја у том моменту немам никакву алтернативу. Испада да се више опорезујем у почетку него касније када се развијем”, напомиње Попара Пармаковић.

Други критеријум који тест наводи је да за једног послодавца не може да се ради више од 130 дана годишње.

Гошћа Дана уживо даје пример глумаца који су ангажовани на снимању серије и истиче да сви они падају тест.

“Због злоупотребе није се размишљало о нећем другом – да се фриленсерима купе некако те три године и да се искључе они који раде за странце”, каже Попара Пармаковић.

Н1 Београд

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. окупациона власт мора да уништи и ово мало преостале српске привреде, то је њихова једина улога!

  2. АКО МЕ СЕЋАЊЕ НЕ ВАРА, СЕЋАМ СЕ И БОЉЕГ

    Некада су стада оваца били по ливадама, а данас стада су на митинзима будућности и ТВ екранима. Слушају и гледају, а шта виде? Да, виде лаж данас, лаж сутра итд. Наша земља никада није личила на пустињу, али је оаза криминалу, тајкунизму, хвалоспевима и бајколажима. Сећам се када четвртину радноспособног становништва било незапошљено, а сада нема кога да запосле. Оваквим садашњим бајкама се не сећам да су некада егзистирале, сада су “стварност”? И још:

    ♣ Да нису успеси спортиста, само би слушали хвалоспеве и бајколажи власти и ништа мање и ништа више.
    ♣ Наши политичари стекли су такав углед као да су из лозе Барона Минхаузена.
    ♣ Пишем афоризме о актуелним политичарима, а још нису ме оптужили за плагијат.
    ♣ Препоручује се београђанкама и београђанима, да пре неко крену на улицу Скадарлија и Трг репубилике или иду боси или осигурају своје ноге, да бар наплате оштету
    ♣ У владајућој странци СНС чланови имају свој принцип рада “свако нађе себе”.
    ♣ Могао бих много тога да кажем, али остао сам без речи.
    ♣ Политичари много причају, али ништа не кажу.
    ♣ Млачењем празне сламе изгубисмо сламку спаса.
    ♣ У данашњем стадијуму развоја нашег цивилног и разумног друштва дошли смо до плафона.
    ♣ Један прича (ради), остали климају главом и аплаудирају, када им се замути у глави.
    ♣ Куде си бија бре? Не знам, ал’ знам да сам се арно напија.
    ♣ Бија сам куде сам бија, а шта сам работаја, забаравија.
    ♣ Ту сам дошао, ту остао.Не кајем се, од себе све дао и у ништа не затајио.
    ♣ Бакар, бакар и бакар, а мене отрова, да заборавим све муке, макар.
    ♣ Али памтим још оне добре плате, другарства вредна злата, а сада с пензијом”великом” остадох без даха и гласа.
    ♣ Некада беше што више и бољег бакра. Сада, дајте што више пара, друго није важно.
    ♣ Поштено сам школе завршио и ништа не урадио. Плагијатори нису губили времена, а сада воде земљу. У пропаст.
    ♣ РТБ Бор запошљавао 25.000, сада 5.000 радника. Бор је некада (1903.) празан и чист био и сада иде у том правцу.
    ♣ Опонашам политику: куда сам кренуо, тамо сам и стигао.
    ♣ Како стоје ствари, пензионерима пре(више) ће скочити притисак од обећаног повећања пензије.
    ♣ У држави о свему одлучује само један човек, не губи се време у усаглашавању, али губи се док слушаоци укапирају шта је речено.
    ♣ Шта је било било је, знам. Шта ће бити нећу да знам. Никада се није знало, не зна се ни сада, а неће се знати ни у будуће. То је наша стварност.

  3. Sto se ne ugledaju na taksiste i ne strajkuju? Oni su sa vladom ucestvovali u pravljenju zakona ali i dalje nisu zadovoljni. Predsednik im je obecao sastanak. Tako mogu i svi ostali koji nisu zadovoljni.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!