Србија

Вучић изјавио да они, за разлику од ДС-а, скоро ништа нису приватизовали, иако је само од 2015. продато 65 фирми

“Ми скоро ништа нисмо приватизовали. Ви сте све приватизовали и опљачкали. Ја идем у Гошу у Смедеревску Паланку да помогнем и да лечим оне људе којима сте уништили живот.”

ТВ Хаппy, 10. 4. 2017. године

Александар Вучић

Изабрани председник Александар Вучић оптужује демократе за пљачкашку приватизацију.

КОМЕНТАР ИСТИНОМЕРА

Реагујући на самоубиство радника и штрајк запослених у Фабрици шинских возила Гоша у Смедеревској Паланци, премијер и тек изабрани председник Александар Вучић оптужио је демократе за пљачкашку приватизацију, и притом навео да у време његовог мандата готово ништа није приватизовано. Иако је тачно да је Гоша продата још 2007. словачкој фирми Жос Трнава, премијер није одговорио како је могуће да нови власник последњих година, управо у време његовог мандата, крши закон и дугује радницима за плате и доприносе, што их је и довело на руб егзистенције.

Његов покушај да приватизацију представи као „прљава посла“ са којима он нема апсолутно ништа и тако скине одговорност са свог министарског тима за спровођење приватизације и контролу пословања већ продатих фирми или оних које тек треба да прођу власничку трансформацију – почива на стакленим ногама.

Наиме, Влада Србије на челу са Вучићем у августу 2014. донела је нови закон о приватизацији с намером да убрза процес, у мају 2015. усвојила је чак и листу приоритетних стратешких предузећа за продају, а до данас, према подацима Министарства привреде достављених Истиномеру, продала је шездесетак компанија. Продаја великих предузећа попут РТБ Бор, Галенике или ПКБ се тек очекује.

Због очигледног покушаја да умањи своју улогу у поступку приватизације, премијеру и председнику Вучићу оцена неистина.

Како су навели у Министарству привреде, приликом ступања на снагу новог Закона о приватизацији у августу 2014. године 526 предузећа која су запошљавала 90.000 радника налазило се у поступку приватизације. Овај број је обухватао и 161 предузеће у поступку реструктурирања који им је гарантовао заштиту од принудне наплате од стране поверилаца. До априла 2015. за 234 предузећа је покренут стечајни поступак, за 86 предузећа је обустављен поступак приватизације, док је 45 предузећа продато.

У септембру 2016. године у портфељу за приватизацију се налазило 181 предузеће са око 55.000 запослених. У априлу 2017. године у приватизационом портфељу је остало 161 предузеће са око 52.000 запослених што значи да је у последњих шест месеци продато још 20 компанија.

“Ниједно од ових предузећа не ужива заштиту од принудне наплате. Последња заштита је укинута крајем маја 2016. и њу је уживало 11 стратешких предузећа. Сва предузећа у приватизационом портфолију сада послују по тржишним условима и морају да измирују обавезе према повериоцима”, истичу у Министарству и додају да је стечајни поступак известан за сва предузећа која не измирују обавезе и за која није било заинтересованих купаца у процесу приватизације.

На седници скупштинског одбора за привреду одржаној 17. маја 2017. године помоћник министра привреде Драган Угрчић казао је да је циљ да се прода што више предузећа из приватизационог портфолиа.

Како је објаснио, један део предузећа је продајом имовине кроз стечај, дошао до купца.

Државни секретар у министарству привреде Милун Тривунац објаснио је на истом скупштинском одбору да је највећи фокус министарства на приватизацији великих предузећа попут Галенике, Петрохемије, РТБ Бор или ПКБ. Он је навео Железару Смедерево као најефикасније решену продају јер је компанија бележила годишње губитке од 110 милиона евра који су се покривали из буџета Србије. Он је оценио да је ситуација у РТБ Бор значајно боља него пре две године када је претило активирање државне гаранције од 135 милиона евра, и да ова фабрика сада измирује своје обавезе према репрограму и УППР-у.

Примарни разлог за доношење новог Закона о приватизацији, који је ступио на снагу 13. августа 2014. године, био је окончање поступка приватизације за преко 500 субјеката приватизације. Овај Закон има статус специјалног закона што значи да ће у случају колизије с другим законима имати предност. Предвиђа више модела, нуди више метода и више мера за приватизацију. Међу мерама су и конверзија потраживања у капитал и отпис дугова. Предвиђена су четири модела приватизације: продаја капитала, стратешко партнерство, продаја имовине и пренос капитала без накнаде запосленима или стратешком партнеру, а као методе приватизације Закон предвиђа јавно прикупљање понуда и јавно прикупљање понуда с јавним надметањем.

„Идеја је да се овај број предузећа максимално смањи. Идеја је да до краја мандата владе тај број падне на 120-130 предузећа. Оно што је остало од предузећа то су врло комплексни случајеви који се појединачно разматрају: Петрохемија, РТБ Бор, Галеника…Немогуће је имати приступ као 2005-2008 кад смо имали велики број јавних позива јер су се у међувремену проблеми усложнили“, казао је он.

Истиномер.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!