Економија

Вујовић: Све је на продају

Душан Вујовић, министар привреде је у Привредној комори Србије рекао да непосредна погодба у продаји предузећа постоји у многим земљама и она се примењује као изузетна мера у проналажењу инвеститора, али у случајевима где јавни позиви нису дали резултате. Такву одлуку доносиће влада. Oна ће бити потписник уговора који ће бити објављен на њеном сајту и доступан свима.

Овим речима Вујовић је одговорио на замерке Савета за борбу против корупција и учесника јавне расправе, пре свега синдиката, да продаја друштвених предузећа путем непосредне погодбе, коју предвиђа нови закон о приватизацији, носи ризик нетранспарентности и корупције.

Он, напротив, сматра да ризика нема. Много већи ризик по њему носи непоштовање фер тржишних услова, погрешна процена имовине или склапање уговора у договору локалне власти, менаџмента и купца по нереално ниским ценама.

Сумњу да би преостала 584 друштвена предузећа могла да послуже некоме за прања новца министар привреде је покушао да отклони обећавши да ће на сваки начин спречити да се новац који је илегално стечен укључи у процес приватизације. Купопродајни уговор неће моћи да буде склопљен ако не добије позитивно мишљење Агенције за контролу прања новца.

Позвао је друштвене фирме да спреме планове опоравка. Крајем септембра или половином октобра видеће се ко од њих има шансу да опстане, а ко нема. Он је изнео податак да 100.000 људи запослених у фирмама у реструктурирању, који заправо не раде, државу годишње коштају 800 милиона долара.

Упитан колико ће људи у 161 фирми у реструктурирању, међу којима су „Галеника”, „Јумко”, ИМТ, ИМР, „Прва петолетка” остати без посла министар привреде је одговорио: „Наш циљ је да број радника који ће користити социјалне програме буде минималан. Али то не зависи од нас већ од квалитета програма”, и додао да је намера закона ефикасно, транспарентно и по тржишним условима окончање приватизације.

На питање да ли ће продавати „Телеком”, Аеродром и ЕПС он је одговорио: „Све је на продају само нека понуде цену коју не можемо да одбијемо”.

Вујовић је подсетио да је премијер Вучић већ најавио да је „Телеком” једна од фирми која је по објективним критеријумима кандидат за продају. „Код Електропривреде Србије (ЕПС) не мислим да је реч о продаји него тражењу партнера за доинвестирање, а то је различито.” 

———————————————-

Вида Узелац иде у пензију

Вида Узелац, вршилац дужности директора Агенције за приватизацију, која је прошле године у новембру дошла на то место на предлог бившег министра Саше Радуловића, није смењена, већ јој је истекло наименовање и поднела је захтев за пензију, рекао је Вујовић. – Ми тражимо најбољег човека за то место. Ако знате некога предложите нам. Узећемо сваког кандидата у обзир – рекао је Вујовић позивајући новинаре да дају своје предлоге и готово правдајући се додао:

– Стварно неман никога ко би ни по бабу ни по стричевима могао да дође на то место – био је јасан министар.

Упитан какав кандидат му треба, одговорио је да тражи некога ко је енергичан и компетентан и ко ће моћи да ради са економским тимом владе.

– Нема никаквих политичких и професионалних предуслова, сем оног да људи буду добри, одговорни, поштени и радни – рекао је Вујовић.

 
М. Авакумовић
Политика
Фо­то Ж. Јовановић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Оно шта овај није казао је да те земље и та предузећа мењају ,само, власника. НИКО НЕ МОЊЕ ДА КУПИ НИТИ ДА ПРОДА ЗЕМЉУ НА КОЈОЈ СЕ НАЛАЗИ, НИТИ ЗЕМЉУ ДА ИМА У ВЛАСНИШТВО ШТО КОД ВУЧИЋА НИЈЕ СЛУЧАЈ. Ун продаје Србску земљу. Србско добро. Швабски савезник.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!