Свет

Зашто је Швајцарска најконкурентнија земља на свету?

Швајцарска је врло стабилна и економски снажна земља, а успешно је избегла економске проблеме, попут високе незапослености и прекомерних дугова.

Светски економски форум управо је из тих разлога Швајцарску прогласио најконкурентнијом земљом на свету.

Постоје одређени разлози због којих ова мала европска земља постиже успех.

Према билтену швајцарске банке Креди Свис, који се бави управо том темом, могу се извући неки од разлога који појашњавају успех земље. 

“Глобалне пословне локације, ниво грађанских слобода, Нобелове награде за разна достигнућа, квалитет самих научника, предузетника, уметника и аутора неки су од фактора у којима Швајцарска заузима челне позиције, не само у Европи, већ и на целом свету”. 

Герд Хаберман, немачки економиста, изнео је својих седам разлога због је Швајцарска толико снажна, а уверен је како се та ‘шема’ врло лако може применити и на пословање компанија.

1. Мало је добро 

Сваки ниво власти, без обзира да ли се радило о влади или менаџменту, док расте постаје све скупљи и неефикаснији. Из тог разлога управо највиши нивои власти стварају и највеће трошкове. Како је Швајцарска мала земља, на сваком нивоу може деловати као ‘мала и окретна’ организација. 

2. Сви нивои сносе једнаку одговорност 

Швајцарска, за разлику од већине европских земаља, нема масивну бирократију, а гласачи имају огромну снагу. То значи и могућност гласања о јавној потрошњи, али и осталим питањима од јавног интереса. Осим тога, влада је једнако одговорна на свим ниоима власти. 

3. Децентрализација 

Савезна влада у Швајцарској има само мањи део моћи над прикупљеним пореским приходима. Познато је да се Швајцарска дели на кантоне који имају овлашења за опорезивање. Сваки део земље настоји да буде што бољи и атрактивнији како би привукао пословне људе и становништво. 

4. Већина одлука доноси се на локалном нивоу 

С обзиром на то да је земља децентрализована, постоји тенденција доношења одлука на локалном нивоу како би се што ефикасније испуниле потребе сваког појединог простора.

5. Не постоје политичке каријере 

У Швајцарској нема политичких каријера. Поједини грађани воде земљу одређено време, али осим тога, раде и свој посао, које је независан од њихове политичке улоге. Тако се избегавају проблеми који се иначе јављају у политици попут подмићивања и остваривања нечијих интереса. Лекција коју могу извући пословне организације је да менаџмент може постати проблематичан уколико је ниво централизације превисок, а стагнација постаје природно стање. 

6. Финанцијско и интелектуално уточиште 

Швајцарска се током своје историје држала прилично дистанцирано од збивања која су се дешавала у свету. Земља је током ратова и осталих превирања углавном заузимала неутралан став и управо је из тог разлога привукла велику количину финансијског и интелектуалног капитала. Свака држава, али и организација, може изгубити пуно тога уколико испред практичности ставља неку сопствену идеологију. 

7. Средња класа је кључна 

Швајцарска култура није посебно дефинисана одређеном националношћу, језиком или религијом. Оно што дефинише културу Швајцараца су умереност, општи ставови и разматрања, нарочито у пословном погледу и реалност у сваком погледу, наводи Хаберман.

 

Пословни.хр

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!