Економија

Да ли је Етихад пред повлачењем из Ер Србије?

Потпредседница Владе Србије и министарка саобраћаја Зорана Михајловић поновила је да држава разматра могућности за помоћ националној авио-компанији Ер Србија, али и повећање учешћа државе у њеном власништву.

У овом тренутку Република Србија је власник 51 одсто, а Етихад ервејз из Уједињених Арапских Емирата са 49 одсто.

Ер Србија као и вероватно све авио-компаније на свету је претрпела жесток финансијски ударац тиме што је флота приземљена од 19. марта када је у Србији обустављен комерцијални саобраћај (осим интервентних летова за повратак држављана Србије из иностранства и допрему медицинских средстава), а према последњим вестима редовном комерцијалном летењу вратиће се 15. јуна.

Процене Министарства саобраћаја су да ће цео аеротранспортни сектор у Србији рачунајући и аеродроме претрпети штету од 190 милиона евра ове године, док је министарка Михајловић у јавности давала изјаве да би штета за Ер Србију могла бити већа од 60 милиона евра.

Дакле, нема сумње да је Ер Србији потребна помоћ, али изгледа да један од два сувласника нема намеру да јој ту помоћ и пружи.

Планови да држава повећа удео у компанији могу се тумачити као намеру да држава докапитализује Ер Србију било кроз новчано улагање било кроз куповину авиона која се помињала у јавности, док Етихад не би уложио ништа те би се тако променио власнички однос.

Иначе, не чуди пасивно понашање Етихада у овом партнерству, јер се још од 2018. године помиње чак и његово повлачење из Ер Србије.

Наиме, стратегија куповине мањинских удела у авио-компанијама по свету се показала погрешном, те је Етихад из свих партнерстава сем Ер Србије већ изашао, углавном иза себе оставивши авио-компаније у банкроту.

И сам Етихад муку мучи са својим пословањем.

Од 2016. године забележили су губитке од 5,62 милијарде долара. У прошлој години губитак је износио 870 милиона долара, што је чак и напредак у односу на претходне године. Пандемија ковида 19 натерала је једног о три огромна заливска авио-оператера да 80 одсто флоте држи приземљеном.

Процена ИАТА-е (Међународног удружења за авиотранспорт) је да ће блискоисточне авио-компаније у овој години претрпети чак 19 милијарди долара изгубљених прихода у односу на 2019.

У таквим условима ни не чуди што их помагање Ер Србије много не занима. Економисти немају дилеме да се неки капитал мора уложити у националног авио-превозника, али и да треба изанализирати какве користи компанија има од синергије са арапским сувласником.

Милан Коваечвић, консултант за инвестиције, каже да би пре свега требало добро погледати билансе Ер Србије посебно што је и пре пандемије имала проблеме у пословању.

„Сада ће Ер Србији сигурно бити потребан новац и он може доћи у облику докапитализације или зајма који би се могао конвертовати у капитал, али не верујем да ће нешто стићи од Етихада. Они одавно гледају да извуку неку корист из Ер Србије, а не верујем ни да су задовољни самим пословањем компаније“, напомиње Ковачевић додајући и да је питање да ли би се уопште Ер Србија могла извући без докапитализације или јефтиних зајмова.

Он подсећа и да је Ер Србија имала и велике трошкове за летове током пандемије за допремање медицинског материјала и путника.

„Колико ће новца бити потребно и колику штету ће претрпети Ер Србија зависи од тога када ће се светски авио-саобраћај вратити у нормалу. У сваком случају није питање хоћемо ли да улажемо у Ер Србију или не, већ колико, а ту ће вероватно највише страдати буџет“, сматра Ковачевић додајући да треба видети и да ли ће држава плаћати нешто и за штету коју је претрпео Аеродром Београд, а што највише зависи од тога шта пише у уговору о концесији.

И економиста Саша Ђоговић указује да све земље финансијски помажу авио-компаније па је нормално да то уради и Србија.

„Очигледно је да Етихад нема мотивацију за озбиљније присуство у Ер Србији, што значи да остаје само да држава уложи средства. То онда значи смањење удела Етихада у власништву и на крају то широм отвара могућност и његовог изласка из Ер Србије“, закључује Ђоговић.

Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. ne ceprkaju kozojebci dzaba, a ni onaj sto zrnevlje prosipa ne ostaje prazna kljuna.
    daj strancima za radno mesto, daj za izgradnju puteva, daj za uzimanje kredita, daj dupe za cipovanje i za pelcovanje a oni ni fala vec proviziju, pa se nakupi, pa se svako moze kupiti a po kolicini drskosti i bezobzirnosti znaces kolko sorta kereca para dobi, jebo im pas mater nezasitu.
    nemos im nista, sve po zakonu, inace bi Radulovic imo artiju.
    ma nemos vecno biti kabadahija i zlikovac genocidni, balkanci su narod prgavi, ocas posla plane, dzevu diigne pa raspali, ko no CESTITI Todor Kadic il Baba Stojana, vredni postovanja i pamcenja.
    nisi, indijanski dodjine, sve pokupio, ajdukcki sinovi ne prave trapove za repu i krtole, vec za dzebanu i svetlo oruzije.
    more Srbi ne citajte novine one piranje, nit slusajte sterilna marica, vec citajte ,,Pocetak bune protiv dahija,, pa se latte buzdovana sa tavana od vasega djeda i prandjeda, pa pitajte ono tursko kopile, izjelicu, zlicu i zlikovca; ,, more, basa kam poreza nasa..
    tako ce te skinut karaguza s kurca.

  2. isto to samo malo drugacije.
    ————
    ne dumaju badava beduinski brdjani, dok jarcima bradom drmaju, kako izgubiti vec kako nista ne raditi a mnogo dobiti.
    ko ce kome ako ne svoj svome; agarensko kopile tudje deli ko svoje, a od toga uzima proviziju, sto no kaze /pjesma nas je odrzala, njojzi fala/ pola sebi, pola jarcu daje, pa se posle ne cudite sto oko nas kentaura, polu jarac s kopitama a polu majmun s gibraltara, pa se secu po nasim sumama, sobama i oko Sida, a nauka kaze da su ratnoci sirovim mesom se raneci, a budite sigurni nije praseci.
    e pa pomenuti njiov jaran nama uzima a njima deli, oni obecaju kupiti leteci cilim, ova nasa seherezada /s cetres razbojnika/ to prevede ko avijon a mi pospani i nevini ko anna nejebana, /djevica, sto bezgresnim zacecem postala tata a za cast postala prva medju nama i zenama/, verujemo i cekacemo do sudnjega dana.
    a ali baba, alias seherezada, picopevac, picousti, zmija i azdaja, vukodlak, jarac, majmun, zlatni magarac i satana dok je sveta i veka hteo bi da vlada.
    nase je u germaniji zaradjivati i slati, a njegovi pricadjeni pajtasi ce nam majke, zene i ceri jebavati a nama ce usi magarece izrasti a spolovilo ce nam otpasti, sto i nije jel da cudo.

  3. decko uzo za savetnika ljutog kera blera i onoga kelnera sa stepenom inteligencije petomesecne bebe, al aj kad ima institut petogodisnjeg deteta.
    eee, da mene uze za savetnika ime bi mu se u dobrom pominjalo medju; zakonodavcima, zlatoustima, vladarima, /u poverenju savetovao bi mu mnogo cutanja, jer od mnogo blebetanja najcesce ispadne budala/, pa bi ga nagovorio da ustroji jajca, time bi mnogo sebi i drugom zivot olaksao, al i ucinio da bi ga svak ko mudrog i ucenog pominjao.
    al ja za dzaba ne radim, a on bi sve za sebe zadrzao, jer po ucinku radim a isplata po poslu zavrsenom.
    tako je medj onima koji ne masu micinim diplomama.
    a magarac u bec i magarac iz bec, kod mila rabadzije, kod cara singidunuma, pa prevrce ocima, u nebo gleda, a pomoci niodkuda, psihijatrijska bratija u Srbiji izumrla.

  4. izgubi danas mnogo vremena, narod voli da slusa, makar i alibaba, a ne da cita.
    vreme je da i ja prestanem u zanatu knjizevnem, caru se duboko poklonim s ledjima duvaru okrenutim.
    nema veceg od njega, od nistaka postao vodja satanista.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!