Србија

Дан победе над фашизмом обележен у Србиjи

Полагањем венаца испред Гробља ослободилаца Београда у Србији обележен 9. мај, Дан победе над фашизмом у Другом светском рату. Председник Томислав Николић положио венац на споменик Незнаном јунаку на Авали. Празник у Крушевцу обележен полагањем венаца на Споменик руском војнику. Премијер Дачић Дан победе честитао грађанима и ветеранима Другог светског рата.

Дан победе над фашизмом у Другом светском рату у Србији је обележен полагањем венаца испред Гробља ослободилаца Београда, у присуству званичника Србије, представника амбасада земаља савезница, бораца, грађана и ученика, док је председник Србије Томислав Николић положио венац на споменик Незнаном јунаку на Авали.

“Ако сте ви могли да савладате бескрупулозну војску Хитлерове Немачке, можемо и ми да обезбедимо бољи живот онима за чију слободу сте дали животе”, уписао је Николић у спомен књигу.

Председник Србије написао је и да би свако ко у Србији одлучује о држави и народу требало да “своје послове обавља погледа упртог у Авалу и споменик подигнут вама”.

Централну државну церемонију испред Гробља ослободилаца Београда предводио је министар просвете, науке и технолошког развоја Жарко Обрадовић.

Уз војне и државне почасти, венце су положили и представници Министарства одбране, Војске Србије, Републичког одбора СУБНОР-а, Града Београда, као и амбасада Русије, Украјине, Белорусије, Азербејџана, Француске, САД и Велике Британије у Србији.

На том гробљу сахрањено је 1.395 бораца Народоослободилачке војске Југославије и 818 бораца Црвене армије.

Министар Обрадовић је након што је положио венац и уписао се у књигу сећања, навео да је Дан победе прилика да се сетимо да је Србија тада као део Југославије учествовала у борби против највећег зла 20. века – фашизма.

“Тада је, иако малобројна, стала у ред оних земаља које се боре за слободу, демократију, будућност и бољи живот свих генерација”, рекао је Обрадовић, подсетивши да је Србија дала велике људске жртве.

Заједно са другим земљама била је, како је рекао, део демократске слободарске традиције која је поставила темеље света у коме данас живимо.

“Ово је прилика да се са поносом сећамо тих година, да поштујемо жртве и да схватимо да Србија заједно са другима може градити будућност као што је то чинила пре више од 60 година”, рекао је Обрадовић.

Председник Скупштине града Београда Александар Антић рекао је да Београд и Србија данас обележавају Дан победе који је тачка сусрета наше прошлости и наше будућности.

“Један смо од народа који је дао највећу жртву у борби против фашизма”, рекао је Антић и навео да 9. мај представља темељ данашње модерне Европе, Европске уније, наше европске будућности.

Дан победе над фашизмом обележен је у Крушевцу, полагањем венаца на Споменик руском војнику. Венце су у име града положили градоначелник Братислав Гашић и његов заменик Синиша Максимовић, припадници Војске Србије, гарнизона Крушевац и представници Савеза удружења бораца Народноослободилачког рата.

Приликом полагања венаца на Слободишту, где су у Другом светском рату фашисти стрељали велики број Крушевљана, Синиша Макисмовић је најавио да ће се од ове године на том месту, који има велики историјски значај, организовати свечаности слободе. Такође, на Слободишту ће се, према његовим речима, и убудуће одавати пошта страдалницима у борби против фашизма.

Дан победе над фашизмом обележен је и у другим градовима у Србији.

Немачка капитулација и крај рата

Дан победе над фашизмом – 9. мај, када је 1945. нацистичка Немачка потписала капитулацију у Другом светском рату, свечано се обележава у Русији, Јерменији, Азербејџану, Белорусији, Грузији, Казахстану, Киргистану, Молдавији, Тадзикистану, Туркменистану, Украјини, Узбекистану и Израелу.

У Берлину је нешто после поноћи 8. маја, односно првих минута 9. маја 1945. године потписана безусловна капитулација нацистичке Немачке.

У име Немачке акт је потписао фелдмаршал Вилхелм Кајтел, у име Совјетског Савеза маршал Георгиј Жуков, а у име западних савезника британски ваздухопловни генерал Артур Тедер.

Тиме је формално завршен Други светски рат у Европи, али су остаци немачких трупа још неколико дана давали отпор, између осталих и у Југославији (до 15. маја).

У рату који је трајао нешто мање од шест година, учествовала је 61 држава и око 110 милиона војника, а погинуло је између 55 и 60 милиона људи, а њих око 35 милиона је рањено.

Тачни подаци о жртвама, посебно на подручју некадашње Југославије, никада нису утврђени.

Државна комисија бивше СФРЈ објавила је својевремено податак да је погинуло укупно 1.706.000 људи, међу којима нешто више од 300.000 бораца.

Тај датум, 9. мај је и Дан Европе, пошто је савремена Европа утемељена на начелима борбе против нацизма и фашизма, на начелима мира, разумевања, толеранције и сарадње.

У холандском граду Мастрихту је 1991. године проглашена ЕУ, која од 1. јануара 2007. има 27 држава чланица са близу 500 милиона становника, а 1. јула Унија ће добити и 28. члана – Хрватску.

 

РТС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!