Србија

ЕКСКЛУЗИВНО! Нацрт уговора владе Србије о продаји ЈАТ-а Етихаду!

БИРН ексклузивно објављује детаље из нацрта уговора потписаног између Етихад ервејза из Абу Дабија, Јат ервејза и Владе Републике Србије

БИРН је имао увид у нацрт уговора од 26. јула 2013. године који је Влада Републике Србије потписала са Етихад ервејзом на свечаности у Београду 1. августа 2013. године.

БИРН објављује детаље нацрта споразума мотивисан интересом јавности да зна на који начин Влада Републике Србије располаже државном имовином и троши новац пореских обвезника.

Уговор између Владе Републике Србије и Етихад ервејза је био предмет контроверзи од тренутка када је потписан јер је на њега стављена ознака поверљивости и у јавност су доспеле само контролисане информације. Оно што је Влада Србије желела да представи објављено је на инфографици која је била постављена на нову интернет страницу српског авиопревозника који је променио име у Ер Србија.

Извор: аирсербиа.инфо
Извор: аирсербиа.инфо

 

 

Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података личности Родољуб Шабић у два наврата је наложио компанији да објави уговор, али се то до сада није догодило.

БИРН је имао увид у пет појединачних нацрта уговора којима се регулишу односи и обавезе Владе Републике Србије и Етихад ервејза (Уговор о трансакционом оквиру, Уговор о услугама подршке, Уговор о улагању, Уговор о консултантским услугама, Уговор између акционара),  као и у документ који је припреман за поступање пред Комисијом за заштиту конкурентности која се налази у Београду.

У овим нацртима уговора побројане су обавезе уговорних страна на послу који има за циљ формирање успешне и самоодрживе авиокомпаније.

Уговори су потписани и представљени као део Споразума о сарадњи Владе Републике Србије и Владе Уједињених Арапских Емирата од 17. фебруара 2013. године.

БИРН овде цитира делове из преамбуле онако како су написани у нацрту Трансацтион Фрамеwорк Агреемент:

1.1          This Agreement is agreed in furtherance of the principles underlying the Intergovernmental Agreement on Mutual Incentives and Protection of Investment and the Intergovernmental Agreement on Co-operation entered into between the GoS and the Government of the United Arab Emirates on 17 February 2013 (the “Treaties”). 

 

У овим нацртима уговора подробно су описане етапе реализације споразума између компаније из Емирата и Владе Републике Србије чији завршетак (цлосинг дате) је требало да буде најкасније до 1. јануара 2014. године. Било је предвиђено да после тог датума Етихад званично буде уведен у власништво Акционарског друштва за ваздушни саобраћај Јат ервејз тако што ће се његов удео у трансформисаном предузећу представити у Агенцији за привредне регистре и у Централном регистру хартија од вредности где би Етихад требало да се појави као власник 49% акција Ер Србија.

И поред званичних најава то се још увек није догодило, нити је објављен уговор који су Влада и Етихад потписали, у ком стоји клаузула о поверљивости до рока завршетка посла (цлосинг дате).

Један од докумената у које је БИРН имао увид је Уговор о трансакционом оквиру (у форми нацрта) који дефинише динамику спровођења финансијских обавеза које су преузеле уговорне стране.

Инвестиција Етихад ервејз у следеће три године треба да буде до 100 милиона долара, од чега 40 милиона долара (цонвертибле лоан фацилитy)  треба да буде уплаћено 14 дана након потписивања уговора.

С друге стране, тачан износ инвестиције Владе Србије није назначен у документима у које је БИРН имао увид јер у тренутку закључења није било познато колики су тачно трошкови реструктурирања, као ни укупни дугови и обавезе Јат ервејза и компанија у његовом саставу, укључујући и Кетеринг, које се Влада обавезала да исплати.

У табели коју објављујемо набројане су обавезе Владе Србије и Етихад Ервејза, као и динамика инвестирања. Неке од обавеза које је Влада Србије преузела су:

1. Да обезбеди новац за израду комплетног Пословног плана компаније

2. Да обезбеди новац за исплату отпремнина вишку запослених, као и да подмири све дугове према запосленима

3. Да врати у власништво раније издвојено привредно друштво Јат Кетеринг и да уложи до 5 милиона долара у ојачавање овог друштва (50% укупног улагања, остатак улаже Етихад)

4. Да обезбеди отпис свих дугова које су добављачи потраживали и да реши све постојеће и потенцијалне судске спорове који би могли да угрозе пословање комапније. Овде је значајан дуг према привредном друштву Београдски аеродром који је процењен на најмање 13 милиона долара.

5. Да обезбеди на београдском аеродрому ексклузивно право коршћења Терминала 1 или Терминала 2, који треба да буде прилагођен највишим стандардима (улагање обе стране у проценту реципроцном власништву)

 6. Да обезбеди нове уговоре са комапнијама Јат Техника и НИС од којих се очекује да дају повлашћене цене домаћем авиопревознику

Влада Србије и Етихад Ервејз обавезали су се да ће, свако у свом домену, радити на томе да створе повољне услове за пословање компаније. Влада ће осигурати спровођење билатералних међудржавних споразума о авио услугама које Република Србија има са трећим државама и помоћи Јат ервејзу да обезбеди слотове на аеродромима ван Србије. Са друге стране, Етихад ће помоћи српском авио превознику да склопи повољније пословне уговоре са трећим странама и већ постојећим комерцијалним партнерима арапског авио превозника.

Новац који Етихад као деоничар позајмљује компанији се конвертује у деонице, док Република Србија улаже новац у својству државе, а не деоничара Јат ервејза, и он може да буде уложен по више основа, укључујући и  државну помоћ.

Извод из Transaction framework agreement

1.1               Etihad proposes to provide funding to JAT of up to US$100,000,000 (one hundred million US Dollars) through a combination of equity, debt and other financial facilities and/or funding arrangements as may be mutually agreed (the “Total Etihad Investment Amount”).

1.2               The GoS’s investment in, and ongoing commitment to JAT, will be in the form of grants and undertakings including a combination of equity, debt and other financial facilities and/or funding arrangements as may be mutually agreed.

 

Због оваквог приступа реаговала је и Комисија за контролу државне помоћи Министарства финансија почетком децембра 2013. године тражећи од кабинета Александра Вучића да достави „потпуну пријаву државне помоћи“.

БИРН сазнаје да је кабинет послао пријаву државне помоћи и да ће у наредном периоду Комисија издати Решење са образложењем овог поступка. Такође, уговором је предвиђено да ће Влада Републике Србје тражити одобрење од Комисије за контролу државне помоћи.

Начин коришћења државне помоћи детаљно је представљен у Споразуму о функционисању Европске Уније који заједно са Споразумом из Мастрихта чини правни оквир Европске Уније. У члану 107. Споразума о функционисању ЕУ наводи се да је забрањено користити државну помоћ ако она утиче на конкурентност на тржишту.

Такође, Етихад поставља менаџмент компаније, плаћа га а доцније се наплаћује из Ер Србија. Етихад има у Управном одбору четири члана од девет, а остале именује Влада Србије. Један од чланова УО кога је именовала Влада председава тим телом.

Завршне одредбе нацрта Уговора о трансакционом оквиру баве се питањима арбитраже у случају спорова и поверљивошћу информација. Предвиђено је да се спорови воде пред Лондонским судом за међународну арбитражу (тројица судија, једног бира Етихад, једног Ер Србија, а трећег заједно ова двојица) и да сва документа буду у складу са енглеским законима.

У делу о поверљивости каже се да до затварања посла, које је требало да се догоди до 1. јануара ове године не би смели да се објављују подаци из ових докумената осим у случајевима када то траже институције које би могле да имају потребу да се баве овим споразумом.

БИРН је послао питања Кабинету првог потпредседника Владе Републике Србије у жељи да добије додатна објашњења у вези са овим споразумом, укључујући и то зашто није дошло до закључења посла у предвиђеном року. До објављивања текста одговор није стигао.

ПРЕУЗМИТЕЗАКЉУЧАК КОМИСИЈЕ ЗА КОНТРОЛУ ДРЖАВНЕ ПОМОЋИ

Етихад Трансацтион Фрамеwорк Агреемент – Уговор о трансакционом оквиру

Етихад-ЈАТ Фирст Драфт Филинг – Пријава концентрације

Инвестициони план

Решење Комисије за заштиту конкуренције

 

Слободан Георгијев 

БИРН Србија

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!