Наука и Технологија

Фејсбук постао симбол лошег бизниса

Цена деонице познате друштвене мреже достигла је нови минимум потонувши испод 20 долара.

Због стрмоглавог пада оснивач Фејсбука Марк Закерберг више није на листи 10 најбогатијих људи из света високе технологије.

Од изласка на берзу богатство му се смањило за девет милијарди долар, и тренутно ‘тежи’ свега 10, 2 милијарде долара.

Катастрофални резултат ИПО-а погодио је и велике берзанске играче. Тако је швајцарски банкарски див УБС признао губитак од 349 милиона франака у пословима саветовања и осигурања везаним уз прву јавну понуду деоница Фејсбука. 

Велике губитке својим улагачима присвојила је и фондовска компанија Фиделити која је предвидела распродају Фејсбукових деоница протеклих месеци. 

У свом првом пословном извештају од изласка на берзу Фејсбук је известио о расту прихода у другом тромесечју за 32 одсто у односу на исто лањско раздобље, на 1,18 милијарди долара, што је било у складу с очекивањима аналитичара. 

Међутим, није објавио процене даљег пословања, и како намерава да повећа приходе од оглашавања. То је унело додатну сумњу међу улагаче који све мање верују у могућност да компанија одржи високе стопе раста с обзиром на све већу усмереност корисника на мобилне уређаје. 

Подаци који су дошли после објаве пословних резултата потврдили су оправданост сумњи. У задњем кварталу Фејсбуку је пала оперативна маржа, а број огласа смањен је за 2 одсто, упркос расту броја корисника. Негативан тренд је нарочито наглашен на тржиштима попут САД-а, где се употреба паметних телефона брзо шири. 

Ако се такав тренд настави, цена акције ће неминовно наставити силазном путањом јер компанија још увек има високу тржишну капитализацију од 49 милијарди долара и однос цене и зараде двоструко виши од конкурената. 

Нервозу берзанских играча додатно појачава чињеница да ће се ускоро на тржишту појавити деонице ‘инсајдера’ које су након ИПО-а биле привремено ‘замрзнуте’. Већ 15. августа за трговање ће бити ослобођено 16.300.000 дионица, а у октобру долази нових 249 милиона.

 

Т-Портал

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!