Економија

Грађани не морају да плаћају рачуне за грејање?

Испоручиоци топлотне енергије имали обавезу да до 29. децембра закључе појединачне уговоре са грађанима. Ниједна топлана није испунила ту обавезу.

Ниједна топлана у Србији није закључила уговоре о снабдевању топлотном енергијом са сваким корисником посебно.
Због тога удружења грађана тврде да домаћинства немају обавезу да плаћају рачуне, преноси “Данас”.

Закон о енергетици налаже да су најкасније до 29. децембра прошле године градске топлане у Србији морале да закључе уговоре о снабдевању топлотном енергијом са сваким корисником понаособ.

Иако овај закон подразумева претњу новчаним казнама до два милиона динара по топлани уколико се рок не поштује, оне то нису учиниле ни у једном граду и општини у Србији.

Пословно удружење топлана Србије у децембру прошле године је заузело став да би “обавеза закључења оваквих уговора требало да важи од следеће грејне сезоне”, пошто је реч о великом послу који у пракси може да доведе до проблема. Различита удружења грађана из Ниша, Краљева, Зрењанина и Крагујевца, међутим, већ организују акције у којима упозоравају топлане и локалне власти да такво кршење закона значи да корисници након тог датума “немају никакве уговорне обавезе према топланама”.

У оквиру те акције, грађани ових градова све масовније потписују обавештења, која ће доставити надлежнима, у којима, осим да након 29. децембра 2016. престају њихове уговорне обавезе, наводе и да ће наставак испоруке топлотне енергије сматрати “једностраном, уговорно необавезујућом и добровољном услугом”. Осим градским топланама, они ће обавештења достављати и локалним органима власти, односно градоначелницима, већима и скупштинама. Акцију организују Удружени покрет слободних станара из Ниша (УПСС), Локални фронт Краљево, Центар за заштиту потрошача “Бегеј” из Зрењанина и Крагујевачки кућни савет. Њихова амбиција је да акцију прошире на све грађане Србије.

У “обавештењу” које ће ова удружења и грађани достављати надлежнима подсећа се да Закон о енергетици, који је ступио на снагу 29. децембра 2014. године, прописује да су “снабдевач топлотном енергијом и крајњи купац дужни да закључе писани уговор о снабдевању топлотном енергијом” у року од две године од ступања на снагу овог закона. У случају да не закључе овакве уговоре “енергетски субјекти ће се за такав прекршај казнити новчаном казном од 500.000 до 2.000.000 динара”, наводи се у Закону, а преноси у “обавештењу”.

– Тачно је да нигде у Србији овакви уговори нису закључени, а да је Пословно удружење топлана Србије у децембру, на седницама скупштине и управног одбора, заузело став да то треба да важи од следеће грејне сезоне. Скупштини је присуствовао и државни секретар Министарства енергетике. Знамо шта каже закон, али пракса захтева нешто друго, јер је реч о обимном и компликованом послу, а приликом његове реализације може доћи и до проблема, за које морамо имати решење. Уосталом, зар и за друге послове није продужаван законски рок уредбама или на други начин? Па и личне карте се још увек издају иако је прошао законски рок за то. При том, грађани сваким плаћеним рачуном топланама признају свој уговорни однос и обавезе према њима – рекао је за “Данас” Зоран Стојановић, директор Градске топлане Ниш.

О уговорима

Стојановић каже да “није једноставно” обезбедити “уговоре од шест страна, па у два примерка” за бројне кориснике, којих само у Београду има око 300.000, Новом Саду – више од 100.000, Нишу – више од 30.000, нити организовати њихово потписивање. При том, како каже, није сасвим јасно “шта би се догодило ако пола зграде хоће да потпише уговоре, а друга половина неће” или уколико грађанин одбије да потпише уговор и не жели да прими представнике топлане у стан како би га искључили из система. За улазак у стан у таквим случајевима потребан је судски налог, што значи да би у читав процес морало да буде укључено и правосуђе, наводи он.

– Став топлана Србије да неће поштовати закон аутоматски значи да ни грађани не морају да га поштују. Ми не позивамо људе да не потписују уговоре са топланама или да се искључују, али упозоравамо да топлане крше закон, а да корисници након 29. децембра немају никакве уговорне обавезе према њима. За сада организујемо “акцију обавештавања надлежних”, а грађани из целе Србије који желе да учествују у њој све податке, формуларе и документа могу пронаћи на Фејсбук страници нашег удружења – каже Ђокица Јовановић, један од оснивача нишког УПСС-а.

Како сазнаје “Данас”, Пословно удружење топлана Србије је прошлог децембра формирало Радну групу, у којој су представници више топлана у Србији, која би требало да припреми не само “сва решења” у вези са закључењима појединачних уговора са корисницима, већ и предлоге како да се “уједначи пракса” привременог искључења из система даљинског грејања, пошто је она у Србији “крајње разнолика”. Предложено је да одлуке ове радне групе важе од следеће грејне сезоне.

Вестионлине, Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!