Економија

Или померите рок за јавна предузећа, или нам следи колапс

Београд — Приватизација предузећа у реструктурирању неће се моћи окончати до 31. маја, до када је Законом о приватизацији предвиђено да престане државна помоћ фирмама.

Због тога је неопходно да се продуже рокови за приватизацију тих компанија, изјавио је директор Агенције за приватизацију Љубомир Шубара.

Ако не дође до пролонгирања рокова предвиђених законом о приватизацији, имаћемо финансијски колапс који се мери милијардама динара, рекао је Шубара на седници скупштинског Одбора за привреду, представљајући резулатате рада те агенције.

Шубара је указао да је продужење рокова неопходно да би се за та предузећа, овог пута, заиста пронашли купци и да би се заувек завршило да процесом приватизације у Србији.

Он је навео да ниједно предузеће није приватизаовано у року предвиђеном тим законом, јер се од августа прошле до јануара ове године ништа по том питању није радило.

Шубара је указао и да концепт рада у Агенцији за приватизацију није добар и да ће морати коренито да се промени функционисање Агенције, као и да се иде на измене модела приватизације да би се, како је рекао, “одлепили од нулте тачке, да не би више продавали предузећа, па раскидали те уговоре, па их поново продавали, због чега су бројне тужбе поднете против Агенције за приватизацију, којој је рачун често блокиран.”

Шубара је навео да, од када је пре два месеца дошао на чело Агенције за приватизацију, за тај поступак су припремљена четири пилот пројеката приватизације, и то ФАП-а из Прибоја, Крушик пластике, предузећа “Алекса Шантић” и Ц маркета.

Одговарајући на питање чланова Одбора за привреду из редова опозиције, зашто је Закон о приватизацији који је усвојен пре шест месеци, најављиван као добар и реформски када га није могуће спровести и да ли ћемо његовом евентуалном изменом прекршити Споразум о стабилизацији придруживању и аранжман са ММФ-ом, он је одговорио да закон није лош, али да треба продужити рокове за приватизацију предузећа.

Ако дође до евентуалне измене тог закона, то ће, изразио је очекивање, бити уз сагласност ЕУ и ММФ-а.

Директор Агенције за приватизацију је указао да се не ради о 512 предузећа за приватизацију, како се често може чути у јавности, већ о њих 546, плус око 200 њихових зависних привредних друштава, тако да је, уз већ претходних 512 предузећа предвиђених за стечај, у надлежности Агенције сада око 1.070 фирми.

Шубара је изнео податак да је од пријављених 1.700 заинтересованих компанија за приватизацију тих предузећа, њих око 100 или мање од 15 одсто озбиљних и реалних понуда.

Директор Агенције за приватизацију је, као пример неозбиљности понуда, навео једног студента из Ковина који се јавио да је заинтересован за стратешко партнерство за 130 предузећа.

Шубара је навео и да има и случајева да су се неке озбиљне стране компаније јавиле да су заинтересоване за приватизацију неких домаћих предузећа али по истеку јавног позива, због чега су одбијени али, како је рекао, Агенција настоји да сада са њима обави разговоре да би се видело шта је њихов предлог и намера.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!