Економија

Имамо најскупље готовинске кредите у Европи!

Београд — У Србији и у Републици Српској готовински кредити су дупло скупљи него у Федерацији Босне и Херцеговине и Хрватској.

За енормно високе камате више нема објашњења, тврде аналитичари.

Тако су у Србији код камате на кеш зајмове од 15,80 до 22,50 одсто на годишњем нивоу на динаре и евре, а у окружењу од 6,90 до 9,50 одсто на куне и евре, као и на конвертибилне марке и евре, пишу Новости.

Када је у питању Република Српска камате су као и у Србији веће и минимална износи од 15 до 21,25 одсто на годишњем нивоу. Такође, и износи за задуживање су знатно већи у Хрватској и БиХ, него у Србији и РС.

Поредили смо каматне стопе у банкама из Италије, Немачке и Француске. Упоредили смо износе у њиховим ћеркама у Србији, Хрватској, Републици Српској и Федерацији БиХ.

За ненаменски кредит у Хрватској рок отплате је до 180 месеци, а у Федерацији БиХ готовински зајмови могу да се отплаћују и до 240 месеци. Накнада за обраду ових позајмица износи од 1,30 до два одсто од одобреног износа, а код нас је најмање дупло већа и креће се чак до 3,50 одсто.

Банкари и даље имају исто објашњење за овакву ситуацију, као и пре и у време кризе, да су скупи извори за пласирање кредита, висок ризик земље и велика обавезна резерва коју издвајају код НБС. Међутим, аналитичари тврде да је то стара прича која више не може да буде објашњење за енормно високе каматне стопе, већ је узрок што код нас и поред 30 банака нема конкуренције.

Уколико грађанин ФБиХ узме готовински кредит од 20.000 конвертибилних марака или 10.000 евра, односно 1.190.000 динара са роком отплате од седам година и ефективном каматом од 9,45 одсто, рата ће износити 300,88 конвертибилних марака, односно око 150 евра. Обрада кредитног захтева је 1,75 одсто. Вођење кредитног рачуна је једна конвертибилна марка.

Уколико наш грађанин у банци, која носи исто име у нашој земљи, узме зајам од милион динара, колико максимално може да се задужи, са роком отплате од 84 месеца и каматом од 19,20 одсто на годишњем нивоу, дакле више него дупло већом каматом, месечно ће отплаћивати 37.762 динара или око 350 евра. Обрада кредита је 3,50 одсто. Месечно одржавање рачуна 190 динара.

Затезна камата коју банке у Хрватској и БиХ зарачунавају уколико се кредит не отплаћује је 12 одсто годишње, а код нас је дупло више.

Банке које послују у Србији, у земљама у региону своје клијенте рангирају по одређеним категоријама, које се крећу од 1а до 1д до 3е нивоа, са полисом осигурања, и на основу тога формирају камате за њих. Код нас оваква класификација не постоји.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Цењени аналитичари за енормно високе камате постоји врло логично и разумно објашњење а то је дозвољена и одобрена пљачка и економско исцрпљивање становништва од стране разбојничких банди банкара а у сарадњи са политикантима и корумпираним глодарима који себе називају политичарима а народ мисли да су власт.Немам кредити,не користим дозвољени минус,немам чак ни текући рачун,кад би сви бојкотовали зеленашки банкарски систем он би постао нормалан или га не би било.

  2. Цењени аналитичари за енормно високе камате постоји врло логично и разумно објашњење а то је дозвољена и одобрена пљачка и економско исцрпљивање становништва од стране разбојничких банди банкара а у сарадњи са политикантима и корумпираним глодарима који себе називају политичарима а народ мисли да су власт.Немам кредити,не користим дозвољени минус,немам чак ни текући рачун,кад би сви бојкотовали зеленашки банкарски систем он би постао нормалан или га не би било.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!