Србија

Како је очерупано највеће српско саобраћајно предузеће „Ласта“

Државна ревизорска институција (ДРИ) поднела је недавно јавности извештај о бројним неправилностима у пословању Саобраћајног предузећа „Ласта“. Подсетимо, „Магазин Таблоид“ је у више наврата указивао на питање да ли остајемо без „Ласте“, које су у својим писмима постављали бројни запослени и забринути грађани.

Према извештају ДРИ, „Ласту“ је током 2015. уз отпремнине напустило 640 запослених за које се утврдило да су „вишак“, а на њихова радна места је после мање од три месеца примљено 310 нових радника. „Предузеће је као једини критеријум користило принцип добровољности и на име отпремнина исплатило износ од 386,6 милиона динара“, наводе ревизори. Иначе, у обавештењу које је управа „Ласте“ средином прошле године упутила својим запосленима у виду Одлуке о спровођењу Програма за решавање вишка запослених у поступку приватизације, наводе да је ово предузеће у тешкој финансијској ситуацији, да је техничка исправност возила веома ниска,јер не постоји новац који би се издвајао за набавку резервних делова. Такође, набавка нових возила је у овом тренутку немогућа због потписаног репрограма са банкама и лизинг-кућама које не дозвољавају ново задуживање. Ниска техничка исправност и немогућност набавке нових возила утичу на неодржавање уговореног превоза и линија којима СП „Ласта“ Београд саобраћа, што додатно утиче на пад прихода.ДРИ наводи и да су нови људи запослени без сагласности Владе Србије, што није у складу са Законом о буџетском систему и Уредбом о поступку за прибављање сагласности за ново запошљавање и додатно ангажовање корисника јавних средстава.

У случају истинитости ових навода Државне ревизорске институције одговорност за поступање мимо закона сносило би руководство ове саобраћајне компаније, а пре свега извршни директор за правне и кадровске послове. Однедавно се на том месту налази госпођа Јасенка Рашајски из Вршца. Подсетимо, госпођа Јасенка Рашајски супруга је Љубомира Илкића, бившег високог функционера СПС-ЈУЛ и потпредседника Холдинга СИМПО који је ухапшен 2014. због основане сумње да је разним злоупотребама оштетио ту компанију и Буџет Републике за око 300 милиона динара, због чега му је јавно тужилаштво одредило меру задржавања – притвор, који је Илкић у трајању од 45 дана издржао у Општинском затвору у Прокупљу, да би затим био пуштен да се у кривичном поступку даље брани са слободе. Илкићево име везује се и за приватизацију вршачког дистрибутера гаса и воде, Комуналног предузећа „Други октобар“ у Вршцу, којим је доскора управљао СПС.

Извршна директорка Јасенка Рашајски – Илкић је пре напуштања Вршца и запослења у „Ласти“ у Београду радила као директор правне службе Спортског и пословног центра „Миленијум“ АД у Вршцу, које је сада на буџету те општине. Иако је према наводима запослених Центра Миленијум које „Таблоид“ поседује, госпођа Јасенка Рашајски – Илкић у време обављања одговорних дужности у тој компанији имала фалсификовану диплому Правног факултета у Београду, о чему је обавештено Министарство правде, заправо је званично била студент Више васпитачке школе у Вршцу.

О бројним неправилностима у СПЦ „Миленијум“ Вршац као што су лично присвајање компанијских лап-топова и мобилних телефона, неоправдани пословни ручкови које плаћа компанија, неоправдана службена путовања и другим видовима самовољног и бахатог понашања, савесни запослени редовно су писмено обавештавали господина Миодрага Бабића, тадашњег председника Концерна „Хемофарм“, која је у то време била највећи акционар „Миленијума“. Међутим, господин Бабић очито није могао много тога да уради будући да је СПЦ „Миленијумом“ тада руководио бивши начелник ОУП Вршац, Јовица Заркула, један од водећих кадрова СПС, каснији председник СО Вршац, а данас као истакнути кадар Српске напредне странке (СНС) – председник Скупштине Града Вршца.

Господин Јовица Заркула недавно је био предмет коментара на друштвеним мрежама због писања медија у вези са гласањем у општини Вршац када су активисти СНС на поновљеном гласању за председника републике у селу Уљма наводно делили прасиће са Заркулине фарме свиња „Пигфарм“ у замену за „глас за Вучића“, што није доказано. Заркули бивши коалициони партнери из ДС у медијима стављају на терет наводни кредит од државе у износу од 9 милиона евра за ту фарму, чији је бренд „Месо Месо“. „Магазин Таблоид“ је дошао у посед веома детаљног писма у коме се набрајају финансијске махинације и незаконите радње у Миленијуму, а које тадашња шефица правне службе Центра Миленијум и прва узбуњивачица Јелена Бешлин(сада Јелена Патрић, супруга угледног вршачког адвоката Бојана Патрића, иначе недавног досељеника у Вршац из села Истока, АП Косово и Метохија) упућује Миодрагу Бабићу: „Све наведено представља само мали део онога што се дешава у Центру Миленијум. Најниже људске и моралне побуде које се у предузећу дешавају нисам помињала из разлога што такве ствари чак ни папир не може да издржи, а у које сам се лично уверила, и које су ми потврдиле моје колегинице Нада Павичић и Видосава Секулић (тада руководиоци финансија и секретаријата у Центру Миленијум), а које се тичу личне везе Јасенке Рашајски и Јовице Заркуле.

Како ми је објашњено, моја обавеза била је да уклоним трагове пијанства који су настајали након повратка руководилаца са службеног пута, у време које је прелазило и 20х. И нису се само тада одржавале пијанке, већ и током радног времена после којег су остајале празне флаше и остаци хране, као и велика количина дуванског дима односно мирис алкохола. Чест случај је био да Војкан Марић (тадашњи помоћник председника Хемофарма, затим, градски менаџер Вршца, и након приватизације те компаније генерални директор ХЕНКЕЛ Крушевац, а сада на дужности директора српског огранка америчке компаније МОЛСОН КООРС, власника Апатинске пиваре и Никшићке пиваре у Србији) дође око 12 х у Центар Миленијум да би се тада отпочело са недоличним понашањем. У таквим ситуацијама ја сам морала да се склањам и да сатима боравим у женском WЦ. Војкану Марићу нисам хтела да дам мој приватни број телефона, а на инсистирање Јасенке Рашајски да учиним наведено, била сам принуђена чак да запретим да ћу обавестити оца. Такође, сигурна сам, и то тврдим, да је Вашој супрузи (госпођа Бабић била је директор Фондације Хемофарм) подметнут Уговор о донаторству у коме је сума донације 196.000 динара ( тада износ од око 3.500 еур) којим Хемофарм Концерн враћа исплаћени новац за аутопревознике који су извршили превоз за Демократски центар (тада странка Драгољуба Мићуновића). Права сума је доста мања, а фактуре су фотокопирањем дуплиране!“

Пре само шест месеци, крајем новембра прошле године (21.11.2016.), група од око педесет огорчених радника „Ласте“ из Обреновца, Лознице, Крагујевца, обратила се медијима саопштењем за јавност. У том саопштењу тврди се да је „Ласти“ нанет ударац од кога се неће опоравити. У питању је губитак посла вредног 785 милиона динара, или 6,5 милиона евра. Тврди се даље да је приватизација намештена, да се примају лица без одговарајућих квалификација, да су примане например медицинске сестре а отпуштани саобраћајни инжињери, аутомеханичари и возачи. Тврди се да руководство организује намештене набавке у којима се делови за аутобусе купују по три пута већим ценама од тржишних, што умањује вредност овој компанији. Врхунац бахатости јесте закључење уговора о куповини 100 аутобуса из увоза, плаћених 10.000 евра скупље од домаћих, „Икарбусових“ аутобуса.

У саопштењу се тврди да је поднета кривична пријава Тужилаштву за организовани криминал против челника „Ласте“ и њеног менаџмента, међу којима је и Јасенка Рашајски – Илкић, и то због кривичног дела из чл. 234 КЗ – злоупотреба овлашћења у привреди. Тврди се да је штета начињена „Ласти“ таква да се компанија неће опоравити. Подсетимо, госпођа Јелена Бешлин -Патрић тврдила је да је госпођа Јасенка Рашајски у вези са својим директором Јовицом Заркулом. Господин Заркула је након истека мандата у Центру Миленијум и мандата председника Општине обављао је врло одговорну дужност државног секретара у Министарству саобраћаја Милутина Мркоњића (СПС).

Подсетимо, саобраћајно предузеће „Ласта“ је привредно друштво чији је већински власник Република Србија, са 65% капитала, и то непосредно и посредно, преко ПИО Фонда и Акцијског фонда.

Има ли спаса за „Ласту“ и њене раднике?

Мерсиха Хаџић, Таблоид

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!