Хроника

Како НАПРЕДНА ЛОПОВСКА БАНДА пљачка буџет уз помоћ Ер Србије и Етихада

Председник Србије Александар Вучић, одговарајући на питање новинара Инсајдера, рекао је да сматра да је Ер Србија неупоредиво бољи превозник од ЈАТ-а, да је у том смислу задовољан, али да он не може да каже да ли ће Етихад остати партнер у Ер Србији. Чак и у том случају ће, тврди председник Србије, Ер Србија опстати и биће јача компанија од ЈАТ.

За председника Србије неумесно је поредити некадашњи ЈАТ и Ер Србију – националног авиопревозника у којем држава има 51 одсто власништва, а компанија Етихад из Уједињених Арапских Емирата 49 одсто.

Међутим, када је Етихад 2013. године најавио улагање у Србију била је то најбрже растућа компанија у Ервопи. У међувремену се показало да тај убрзани раст није одржив и од свих компанија које је Етихад купио, за сада је задржао власништво још само у Србији.

Инсајдер: С обзиром на то да је у току емитовање серијала Инсајдера о пословању Ер Србије, не знам да ли пратите, али ме занима, из данашње перспективе, с обзиром на све што се десило са Етихадом на глобалном нивоу, да ли је то добар уговор за Србију и за ЈАТ?

– Ја могу да говорим из перспективе из оног времена, а могу и данас. ЈАТ је пропао, био је уништен и сви који говоре данас, у томе су учествовали – у уништењу ЈАТ-а. Ер Србија је неупоредиво бољи превозник него што је био ЈАТ. Неупоредиво бољи за путнике, за наше грађане… То показује и удвостручен је број путника, то показују неупоредиво бољи резултати. Да ли можете на линији за Њујорк да зарађујете паре – па не можете, то ћете моћи за годину или две – дакле када прође четири или пет година, али је то важно за брендирање важне земље, за брендирадње ваше авиокомпаније. И у том смислу сам врло задовољан. Волео бих када Етихад не би напуштао Ер Србију и надам се да неће – рекао је председник Србије Александар Вучић.

У прве две епизоде серијала Инсајдер приказани су примери због којих се и даље поставља питање да ли је партнерство са Етихадом било добро за ЈАТ и Србију. У овом послу најмање је спорно то што је држава преузела дугове некадашњег ЈАТ. Међутим, како је откривено, у процесу настанка Ер Србије компанију су водили кадрови Етихада, а трошкове плаћала Србија.

Тада је и склопљен и уговор о изнајмљивању авиона са посадом који је, како су открили новинари Инсајдера, изнајмљен од Етихада и плаћен је за осам месеци чак 10,4 милиона долара. Ер Србија се обавезала да ће изнајмљени авион од Етихада летети 415 сати месечно и да ће плаћати по фиксној цени 3,137 долара по сату летења. Дотадашња пракса свуда у свету показала је, међутим, да се изнајмљивање авиона са посадом никада не узима на тако велики број сати месечно.

– Кад узимате вет лиз – ви узимате вет лиз у најнеповољнијој варијанти на 250 сати гарантованих месечно, а преко тога, обично је тај оптимум 150 до 200, а преко тих 250 сати ако налетите више, значи још тих 150 сати, ваша цена иде доле. То је један од елемената који се мени не свиђа у том уговор – каже Велибор Славуј, извршни директор за саобраћај ЈАТ-а (мај 2013 – септембар 2013).

Н1, Инсајдер

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!