Економија

Крагујевац: “Фиат” који је држава субвенционисала са преко милијарду евра броји последње дане

Упркос напорима српске владе која грчевито покушава да умоли Русе и друге чланице Заједнице независних држава да дозволе увоз 5.000 фијата, агонија фабрике у Крагујевцу се наставља. Наиме, перспектива заједничког пројекта српске владе и гиганта аутомобилске индустрије из Торина није блистава.

У мају ове године требало би да буде познат списак све робе за коју ће важити бесцарински режим у трговинској размени Србије и Евроазијске уније на челу са Русијом.

Министар трговине Расим Љајић, који је био главни преговарач у Казахстану, земљи која највише затеже са потписом, каже да Србија треба да буде задовољна уколико роба која се тренутно налази у Споразуму о слободној трговини са Русијом буде важила за цео Евроазијски савез.

– Тражили смо слободан увоз и за цигарете и шећер. Не може. Али неке врсте сирева и фијат још увек имају шансу. Ми би требало да будемо задовољни ако задржимо овај режим који имамо са Русима јер ту је 99 одсто роба које се налазе на бесцаринском режиму – рекао је Љајић.

 

Није тајна да је Србија тражила да извезе 10.000 “фића”, али од тога нема ништа јер је из Москве јасно поручено да се може рачунати само с половином траженог контингента. О томе је и руски амбасадор у Београду Чепурин известио премијера Вучића.

Постоји и једна замка коју је српска влада превидела.

Наиме, Русија би могла да затражи реципроцитет у том аранжману, па да Србија допусти увоз 5.000 лада, возила која су знатно јефтинија од крагујевачког фијата 500Л.

У САД најгори модел

Амерички магазин “Конзјумер репортс”, који већ деценијама тестира и упоређује производе на тржишту САД, објавио је листу 10 најгорих модела у тој земљи. Неславна титула припала је фијату 500Л. Аутомобили се оцењују према четири критеријума – тестирања у вожњи, поузданости, задовољства власника и безбедности. Према њиховој анализи, фијат 500Л је најнепоузданији, превише “тврд” у вожњи, те да је возачева позиција чудно постављена.

Економски аналитичар Радојка Николић сматра да би лада могла имати добру прођу у Србији, не само због ниже цене, већ и због традиције и репутације коју то возило има на овим просторима. Она мисли да би у случају реципроцитета више користи имао руски него српски произвођач аутомобила.

Чак ни извоз у Русију сам по себи није нека вест ако се узме у обзир да је руско тржиште аутомобила лане опало за 35 одсто, пошто су међународне санкције и пад цена нафте узели данак. Нето губитак руског Автоваза за 2015. годину износио је 847 милиона евра и готово је три пута већи од минуса из 2014. Да би изашао из те ситуације, Вазу су неопходна нова тржишта, а једно, српско, понудиће му Влада Србије.

Молба молбу стиже

Српски званичници већ три године, од априла 2013. године, мољакају Путина, Медведева и њихове сараднике да омогуће повлашћени пласман једног контингента фијата 500Л на руском тржишту. Међутим, упркос свим обећањима, до сада то није реализовано.

Стручњаци и радници у Крагујевцу, који су све чешће на принудним одморима, слажу се да Фијату у Србији нема будућности без новог модела, а од тога сасвим извесно нема ништа. Отуда и недавна најава премијера Вучића да ће влада повећати субвенције фабрици у Крагујевцу да би, како је рекао, макар био одржан садашњи ниво производње.

Љ. Ивановић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Назови ”српска” власт је постала најобичнији трговачки путник корпорација које деру кожу са леђа Србији као што је Фијат. Посао са Фијатом је превара века за коју би требало послати многе на робију и из бивше и садашње власти. Уништен је гиган Застава који је запошљавао 100000 радника, Милијарде долара у опреми, инфраструктури које су генерације градиле и новчаним субвенцијама је поклоњено пљачкашима из Италије само да би се домаћи буздовани могли хвалити пред још већим идиотима који су их бирали.
    За Фијатом који никада није имао добру пословну политику ван Италије и неких земаља ЕУ не треба кукати. Похлепни су и кратковиди као и власт у Србији.
    Да је памети треба обновити производњу Пунта за који Застава има још увек важећу лиценцу и који народ бар они који још раде би могли приуштити себи уз повољне кредите.
    Али бандоглаве тупаџије у Србији нема ко да опамети док не почну да једу траву нажалост.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!