Здравље

Од болести срца у Србији умре шесторо сваког сата!

СВАКОГ сата у Србији од болести срца и крвних судова умре чак шест особа, од којих је свака осма у најпродуктивнијим годинама живота – између 25. и 64. Иако је за деценију и по стопа смртности од ових болести код жена смањена за 14, а код мушкараца за 16 одсто, још смо међу земљама са највећом смртношћу од кардиоваскуларних болести у Европи, јер највећи део становништва, тачније свака друга особа, умире од последица ових обољења.

Са стопом смртности од 51,7 одсто, Србија се налази изнад просека целе Европе, који је 45 одсто, а далеко изнад просека земаља Европске уније, где су кардиоваскуларне болести узрок смрти код 37 одсто људи.

Према подацима Института за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут” за 2016, у Србији су од болести срца и крвних судова умрле 52.102 особе. Акутни коронарни синдром (АКС), који укључује акутни инфаркт миокарда и нестабилну ангину пекторис, узрок је чак 49,8 одсто свих смртних исхода од исхемијских болести срца. Са дијагнозом АКС за годину дана евидентирана су 23.882 случаја, а у 97,7 одсто случајева у питању је био – инфаркт срца.

– Као најтежи облик исхемијских болести срца, акутни коронарни синдром водећи је здравствени проблем у развијеним земљама света, а неколико последњих деценија и у земљама у развоју – каже професор др Горан Давидовић из Клиничког центра Крагујевац, председник Удружења коронарних јединица Србије. – Ми смо по броју срчаних удара међу водећим земљама у овом делу Европе.

Забрињавајућа су запажања кардиолога у Србији да све млађа популација оболева од болести срца, па се некадашња граница са 65 година спустила на 45 година, па и ниже. Разлози за то су и најзначајнији фактори ризика за инфаркт миокарда: пушење, неправилна исхрана, стрес и недовољна физичка активност. То је, у неку руку, и потврда да смо заказали у превенцији, и као појединци, и као систем.

СВЕТ ОД последица кардиоваскуларних болести у свету годишње умре 17,5 милиона људи. Од тог броја је 8,7 милиона мушкараца и 8,6 милиона жена.

– ВОДИМО вишедеценијску битку са болешћу која односи највише живота у Србији, али резултати које смо постигли у смањивању умирања још нису довољни – каже професор Давидовић. – Они су примарно исход увођења и повећања доступности перкутане коронарне интервенције, као најефикасније методе за лечење инфаркта миокарда, и организације хитног збрињавања пацијената. Потребно је ипак нагласити да на успешан исход ових интервенција и повећање преживљавања утиче избор лекова, посебно ефикасне антитромбоцитне терапије која се примењује од тренутка дијагнозе инфаркта миокарда.

фото Н.Фифић

Од болести срца у Србији умре шесторо сваког сата!

И поред регистрованог пада стопе умирања, Србија је у групи земаља са доста већим ризиком од болести срца од просечног за земље европског региона.

– Када се догоди акутни инфаркт миокарда, велики број пацијената уопште и не стигне до болнице, а њих 25 одсто, нажалост, умре – каже професор Давидовић. – Они који преживе срчани удар сматрају да су добили другу шансу у животу. Борба са срчаним ударом је борба са временом. Одлагање постављања дијагнозе и започињања лечења се мери секундама и минутима.

Нове препоруке за лечење срчаног удара, донете пре неколико месеци, дефинисале су време од 90 минута за постављање дијагнозе и започињање лечења. То подразумева да се уради коронарографија, отвори крвни суд и угради стент, уколико је то могуће.

– Постоји мрежа здравствених установа у којима је могуће урадити ове процедуре у најкраћем могућем року, узимајући у обзир удаљеност и доступност тих установа за пацијенте – наводи наш саговорник. – Уколико није могуће у том времену, или бар приближном, спровести овакво лечење, постоји алтернатива у виду давања такозваних тромболитичких лекова, венским путем, који треба да отворе инфарктну артерију.

Професор др Горан Давидовић

Од болести срца у Србији умре шесторо сваког сата!

И КАДА се срчани удар санира без озбиљнијих последица, већ у првој години након инфаркта, код око 20 одсто пацијената долази до поновног удара или компликација као што су инфаркт мозга, запушавање стента или кардиоваскуларна смрт.

– Када дође до инфаркта срца, улогу у смањивању смртности, поред акутног збрињавања пацијента, има секундарна превенција, која након инфаркта, уз примену здравих стилова живота, подразумева редовне контроле и примену савремених и ефикасних лекова који значајно побољшавају прогнозу преживљавања ових пацијената – објашњава професор Давидовић. – Поред обавезних лекова за снижење крвног притиска и нивоа холесторола у крви, најважнија група лекова који се користе после инфаркта миокарда су они за спречавање згрушавања крви и настанка нових тромбова, односно антитромбоцитни лекови.

Захваљујући другачијем механизму дејства, каже професор Давидовић, савремени лекови делују брже, имају предвидљиву ефикасност и практично не постоје пацијенти који на те лекове не реагују. Савремене терапије су већ неколико година у широкој употреби у Европи и околним земљама. Професор Давидовић каже да се нада да ће ова терапија постати стандардна и у Србији.

У РИЗИКУ И ДЕЦА

У ЗАБЛУДИ су сви они који верују да су кардиоваскуларни пацијенти већином мушкарци. То, како каже професор Горан Давидовић, јесте било некад, али сада болести срца и крвних судова све чешће погађају жене, а ризику су изложена и деца.

Биљана Радивојевић, Новости.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!