Хроника

Паразити у Србији службеним возилима у 2012. прешли више од 67 милиона километара

Ревизија сврсисходности пословања која се односи на управљање службеним возилима директних корисника буџета Републике Србије показала је да постоји ризик да се њима управља на неекономичан и неефикасан начин, саопштили су данас представници Државне ревизорске институције (ДРИ) на представљању извештаја о томе.

Директор ДРИ Радослав Сретеновић рекао је том приликом да су прикупљени и докази о злоупотребама појединих лица и да је зато ДРИ поднела кривичну пријаву.

Како је навео, пријава је поднета против лица које је оштетило буџет Србије за 1,32 милиона динара, а користило је службено возило које је за првих 10 месеци 2012. године прешло 100.000 километара, издато је само седам путних налога на његово име, па се зато посумњало у веродостојност података.

Подаци до којих је дошла ДРИ о злоупотреби од стране лица против којег је поднета кривицна пријава разликовали су се од података државног органа које је користило то возило.

Сретеновић није могао да објави име и орган који је начинио злоупотребе јер је у току истрага.

Ревизија свсисходности како истиче треба да покаже на какав начин се управља ресурсима, не само службеним возилима и да ли се то чини на економичан и ефикасан начин.

Детаљном анализом утврђено да је да је један од главних разлога неефикасног управљања то што управљање службеним возилима опште намене директних буџетских корисника у Србији није регулисано законом, али и да евиденције директних буџетских корисника не обезбеђују текуће и свеобухватне податке о броју службених возила, њиховој искоришћености и расходима и изадацима.

Такође, како је додао Сретеновић, директни буџетски корисници нису успоставили адекватне системе за праћење и контролу службених возила, а прибављање и продаја службених возила обавља се без претходних суштинских анализа.

Према његовим речима већина корисника има делимичан систем прикупљања информација и евиденција о коришћењу службених возила.

Сретеновић је рекао да према подацима које су доставли 126 директних корисника буџета укупан број службених возиила у Србији је 26. 966.

Од тог броја, 6.244 су возила опште намене, а 20.722 возила посебне намене.

Службена возила опште намане су од дана набавке до 31. децембра 2012. године прешла близу 590 милиона километара док су у 2012. години прешла укупно више од 67 милиона километара, односно у просеку 12.000 километара по возилу.

“Око 67 милиона пређених километара би се могло мерити тиме као да 10 пута обиђете земљину куглу”, рекао је Сретеновић илуструјући податке из извештаја о ревизији сврсисхосдности пословања “Управљање службеним возилима директних корисника буџета Републике Србије”.

Пређена километража директних буџетских корисника по возилу варира од 0 до преко 100.000 километара.

Према достављеним подацима 643 возила (10, 3 одсто) у 2012. години није коришћено, па се како наводе представници ДРИ, намеће питање зашто су набављана.

Расходи и издаци за та возила у 2012. години износила су 6,1 милијарду динара од чега се на расходе и издатке возила опште намене односило 1,9 милијарди динара, док се на расходе и издатке за возила посебне намене односило 4,2 милијарде динара.

Институција је од 126 директних буџетских корисника прикупила податке о броју возила која користе, о томе када су набављена, по којој цени, која им је садашња вредност, колико су километара прешла од дана набавке до 31.12.2012. године и колику су километражу прешла у 2012. години.

Прикупљани су и подаци о томе у чијем су власништву возила, који је правни основ за коришћење, колика је просечна потрошња горива, колики су расходи за гориво, одржавање, резервне делове, регистрацију, осигурање и паркирање.

ДРИ је након спроведене ревизије предложила Влади Србије да предузме активности за нормативно уређење области управљања службеним возиллима, а директним корисницима буџета да интерним актима пропишу све неопходне процедуре везане за коришћење службених возила, да размотре могућност рационализације властитог возног парка, као и да све расходе и издатке евидентирају по возилу, као и све податке о пређеним километрима и употреби возила.

Ревизијом су обухваћени директни корисници буџета, али не и корисници јавних средстава, којих има 12.000.

Ово је први извештај ДРИ о ревизији сврсисходности пословања.

Ревизија је спроведена као пилот ревизија у оквиру твининг пројекта “Јачање капацитета Државне ревизорске институције”, који спроводе Ревизорски суд Холандије и Канцеларија генералног ревизора Велике Британије.

Наредна ревизија сврсисходности, како је најавио, Сретеновић односиће се на располагање и коришћење имовине Републике Србије.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!