Србија

Пољопривредна школа постала беземљаш

Панчево – Од пре две недеље Пољопривредна школа „Јосиф Панчић” из Панчева има на располагању за обуку својих ђака само тридесетак хектара земље. Ако тако остане, на јесен када се подносе услови за акредитацију, неће бити задовољен услов да школе овог смера имају у поседу најмање 80 хектара, што значи да би се она могла затворити. У колективу са педесетак запослених завладала је паника, а како ће бити када то сазнају родитељи ученика, тек ће се видети.

Ове недеље делегација школе се обратила панчевачком већнику Горану Пандурову, тражећи да се тим поводом нешто хитно предузме. Директор школе Горан Бимбашић каже да је ова образовна установа доскора имала стотинак хектара. Међутим, на недавно одржаној лицитацији за закуп обрадивих површина, 82 хектара школске земље оглашено је слободно за закуп. – Када смо, пре лицитације, сазнали да се нуди и земља коју ученици годинама обрађују, интервенисали смо на све стране, од града до државе, али нам је речено да је касно. Школа је до октобра прошле године морала да обнови уговор о коришћењу ораница са државом, али смо направили пропуст, превидели смо то и ето шта се догодило – каже Бимбашић.

Директор школе и председник комисије за спровођење лицитације објаснили су заинтересованим земљорадницима о чему се ради и замолили их да не лицитирају површине које обрађују ученици Пољопривредне школе, али је молба само делимично услишена. Од 82 хектара понуђеног школског земљишта, излицитирано је 62. – Најгоре је то што у трогодишњи закуп нису дате обичне њиве: ту је 41 хектар са заливним системом и 20 хектара засејаних пшеницом. Само у јесењу сетву жита уложили смо око два милиона динара и за сада имамо бар обећање новог закупца тих површина да ће нас обештетити – каже Јасмина Димитријевић, руководилац практичне обуке у панчевачкој школи. Незванично, огромну парцелу под заливним системом који је финансирао Покрајински секретаријат за пољопривреду, закупио је бивши радник те школе који је знао шта узима и није хтео да одустане од лицитирања.

Како је дошло до пропуста? Директор каже да је земљу школа добијала на коришћење од некадашњег комбината „Тамиш” постепено, од 1956. до 1970. године. Тек 2008. са Министарством пољопривреде је потписан уговор о коришћењу, уз напомену да он важи пет година. Требало га је обновити октобра прошле године, али неко је на то заборавио. Има ли тај „неко” име и презиме, утврдиће просветна инспекција. Директор негира кривицу јер су га, како каже, надлежне службе морале обавестити о истеку уговора.

Горан Пандуров, задужен за пољопривреду, каже да ће град помоћи колико год је могуће, али у случају када уговори о закупу још нису потписани, једино Министарство пољопривреде могло би све да стопира. Закупцима би се, у замену, могле понудити друге парцеле, па ако пристану Пандуров за „Политику” каже да град неће допустити да се школа која сада има само тридесетак хектара затвори. На јесен ће школа морати, због увођења нових занимања у школски програм, да затражи нову акредитацију. Ако се хитно не набави 50 недостајућих хектара, неће је добити.

М. Шашић

Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!