Фељтон

Пустошење природног богатства (3): Секиром у туђи забран

Економска криза, беспарица, кишовито и градобито лето за сељаке Шумадије који не памте годину са лошијом летином, разлози су због чега многи мештани села у Моравичком округу све чешће залазе у државне, али и приватне шуме, у којима краду дрва за огрев која продају како би се колико-толико припремили за предстојећу зиму.

Но, економска криза је вероватно само изговор јер, како каже један од дрвокрадица који је пристао да говори на ову тему, крађе дрва је одувек било и увек ће бити јер је то, вели, у карактеру већине српских сељака да са секиром зађе у туђи забран.

Пустошење природног богатства:
1. Кад испари цела шума
2.Тутње камиони у глуво доба
– У туђој приватној шуму никада нисам крао дрва, нити ћу јер не желим да правим штету комшијама, али сасвим другачије мислим када је у питању државна шума. Јер, држава шуму није ни садила, ни заливала, ни неговала, а немилосрдно секу шуму и продају дрва. Кажу да шуму секу на научној основи, да шуме буду лепше и бујније, а када ја у државној шуми одсечем неколико метара дрва на основу беде, онда је то велики криминал. Е, па знам и ја да сечем државну шуму на наш, сељачки начин и при томе сам увек водио рачуна да изгледа као научно проређивање стабала и да иза мене не остане пустош – истиче шумокрадица који је до сада неколико пута морао да се исповеда пред судијом за прекршаје.

Шумари из Горњег Милановца кажу да нису проблем сељаци, него организоване групе криминалаца.

Месечна пријава

– За десет месеци на територији Моравичког округа пријављено је десет кривичних дела због шумске крађе, што је једна шумска крађа месечно. Наравно, пожељно би било да нема ниједне шумске крађе, али се, исто тако, може рећи да појава није драстична – нагласила је Биљана Настић, портпарол Полицијске управе МУП-а у Чачку. То наравно не значи да су све сече пријављене.
– Под нашим надзором је око 12.000 хектара државне шуме и око 25.000 хектара шума у приватном власништву о којима води бригу девет шумара. Највећи проблем нису ситне крађе, да је неко себи за кућу одсекао метар-два дрва, већ организоване групе шумокрадица, које из године у годину постају све агресивније, до те мере да смо недавно имали случај да је шумар био присиљен да пуца на шумокрадицу. Таквих група има у селима Бољковци, Шарани, Брусници, Црнући и још неким селима и они су се толико осмелили да више и не краду дрва у шуми, већ товаре дрва која се налазе сложена на путу. Усред дана дотерају камион и товаре као да је њихово. Наравно, све случајеве пријављујемо полицији која, даље, такве случајеве прослеђује суду као кривична дела, али шумокрадице се на то и не обазиру – каже за “Вести” Милан Узелац, директор Србијашума у Горњем Милановцу, наводећи да су шумокрадице у овом тренутку највише усредсређене на крађу квалитетног огревног дрвета које се налази на великом броју клизишта која су се појавила након мајских поплава.

Сутра – Пустошење природног богатства (4): Збогом стогодишња стабла

З. Марјановић – Вести

фото: З. Марјановић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!