Безбедност

Службе безбедности и специјалне јединице – ударне снаге у борби против тероризма

Терористи су увек корак испред државе и њених служби безбедности и специјалних јединица. У тајности, дуго и темељно припремају извођење терористичког напада, непрестано трагају за новим начинима заобилажења или савладавања државног система безбедности.

– Једини ефикасан начин за борбу против тероризма је добар обавештајни рад. Увек могу да се десе катастрофални пропусти, попут напада у САД 11. септембра 2001. године, када тамошњи безбедносни систем није на време препознао неке назнаке онога шта се касније десило. Као и класичан криминал, ни тероризам се не може искоренити, али на државама је да га сузбију у највећој могућој мери – каже Марко Јорданов Тодоровић (1975), аутор недавно објављене књиге „Службе безбедности и специјалне јединице – ударне снаге у борби против тероризма”.

Он предаје француски и енглески језик, а осим што је дипломирао на Филолошком факултету завршио је и специјалистичке студије одбране од тероризма на Факултету безбедности. До сада је објавио књигу „Службе безбедности: колико знање страних језика доприноси борби против тероризма”, а и у новој књизи посветио је пажњу језицима.

У својеврсном мини-речнику, навео је речи и изразе на енглеском и француском које се најчешће употребљавају у терминологији безбедносно-обавештајних служби и специјалних антитерористичких јединица у борби против тероризма.

У књизи, у којој су наведене водеће светске тајне службе и специјалне јединице, објашњена је и начелна теоријска поставка противтерористичког система, на чијем врху је руководеће тело које се састоји од командног и аналитичко-управног дела.

Командни део чине највиши државни руководиоци који се састају по по потреби, а аналитичко-управни део састављен од професионалаца у систему безбедности и треба да функционише непрекидно.

– Србија данас има такво тело – реч је о Савету за националну безбедност, односно Бироу за координацију служби безбедности на чијем челу је потпредседник владе Александар Вучић. Овом телу су, посредно, потчињене и војне и полицијске специјалне јединице. Наше специјалне јединице, генерално гледано, јесу добро обучене, али их има превише. У МУП-у то су Противтерористичка јединица (ПТЈ), Специјална антитерористичка јединица (САЈ), а стално се у медијима најављује да ће и Жандармерија добити неке своје специјалце. У војсци, у оквиру Специјалне бригаде постоје Противтерористички батаљон, 72. извиђачко-диверзантски батаљон и 63. падобрански батаљон, док су Управи војне полиције потчињене чувене Кобре – каже Марко Јорданов Тодоровић.

Он је у својој књизи, као један од примера успешних акција специјалних јединица против терориста, описао и операцију у селу Ораовица код Прешева изведену 14. маја 2001. године.

Ову акцију против припадника Ослободилачке војске Прешева, Медвеђе и Бујановца (ОВПМБ), о којој се и ових дана говори због подизања споменика погинулим припадницима у центру Прешева, извели су припадници САЈ-а и других снага МУП-а, уз подршку тадашње Војске Југославије.

У тој акцији погинуло је 14 припадника ОВПМБ, ниједан цивил није повређен, а материјална штета била је минимална.

 
М. Галовић
Политика
Фото: Војска Србије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!