Друштво

Све мање лекара, све горе стање у здравству

Ви сте 534. на листи чекања на преглед код вашег лекара опште праксе! Како вам звучи ово? Невероватно? Застрашујуће? То врло лако може да постане реалност, јер су недавно многи доктори отишли у пензију, а нови их још нису заменили.

Како за „Ало!“ кажу лекари из разних домова здравља, посла је толико да „не дижу главу“! У смени приме више од 50 пацијената, уморни су, плаше се пропуста, лекарске грешке и немају времена за преглед. Због тога ће затражити да се уведу листе чекања, па се може десити да на обичан рецепт чекате и годину дана.

– Не могу да се посветим пацијенту. Једва успем да саслушам због чега је дошао. Деконцентрисан сам. Уморан. Немотивисан, јер знам да ће велики број пацијената да ми смањи плату по такозваној капитационој формули. Стање је баш лоше откако су многе колеге отишле у пензију, а нема нових да их замене – искрен је један од лекара који је, због својих пацијената, захтевао да остане анониман.

Прим. др Невенка Димитријевић, специјалиста опште медицине у ДЗ „Вождовац“ и портпаролка сектора Опште медицине Српског лекарског друштва, каже за „Ало!“ да је ситуација алармантна!

– Прогресивно се смањује број лекра опште медицине, док број пацијената остаје исти. Посао се обавља уз енормни напор, а гужве у чекаоницама су велике. Иако нормативи предвиђају да свакодневно примимо 35 пацијената, тај број премашује 50! Посустајемо! Брже се умарамо, концентрација нам опада, проблеми се не решавају адекватно, праве се грешке, брже се разбољевамо. Пошто нико од надлежних ништа не предузима да ово реши, мораћемо сами. Размишљамо о томе да примамо само заказане пацијенте, па ако њихов број прелази 35 у току дана, да и ми уведемо листе чекања – каже ова докторка и наставља:

Министарство здравља: Решићемо то

У Министартву здравља кажу за „Ало!“ да је, по ступању на снагу Закона о буџетском систему, одлучено да се обнаве кадрови, осим у јавном, и у здравственом систему.
– Ми смо у марту и јулу ове године обезбедили обнављање дела кадрова који су отишли у пензију. Наставићемо тим темпом, али ће приоритет имати здравствене установе у којима је угрожено обављање здравствене делатности – кажу у Министартву.

– Ово би, знамо, знатно угрозило квалитет рада целокупног здравственог система, јер је доступност примарне здравствене заштите основа њеног функционисања. Досадило нам је да будемо изморене жртве здравства. Сматрамо да нико нема права да угрожава наше здравље и здравље пацијената тиме што не постоји политичка воља да се овај сегмент уреди и уведу правила понашања за запослене, али и за пацијенте – каже др Димитријевић.

 

ало.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!