Србија

У Србији сваке године нестане општина величине Бечеја или Савског венца

У СРБИЈИ је у 2017. години умрло скоро 39.000 људи више него што је рођено, што показује да сваке године нестаје општина величине Бечеја или Савског венца, саопштио је Републички завод за статистику.

Највећи наталитет у претходној години забележен је у Новом Пазару, а најмање људи рођено је у општини Рековац.

Од 169 општина у Србији, у само шест је забележен позитиван природи прираштај и то у Бујановцу, Новом Саду, Сјеници, Прешеву, Тутину и Новом Пазару.

Више деце рођено је у градовима и то 67 одсто, а просечна старост жена које су постале мајке је 29 година. Просек година мајки у градским насељима је 30 година.

Просечна старост умрлих је 75 година, а водећи узрок смрти биле су болести система крвотока. Други узрок смрти по учесталости су тумори, од кога је у претходној години умрло скоро 22.000 људи.

Број становника у Србији у 2017. години био је нешто више од седам милиона људи, од чега су већином жене са више од 51 одсто.

Просечна старост становништва у Србији је 43 године и константно расте. Радно способно становништво старости од 15 до 64 године чини 66 одсто популације.

Највише старих је у Зајечарској области, а највише младих је у Пчињској области.

Бета

Више бракова у прошлој години, али још више разведених

Прошле године у Србији је закључено 0,4 одсто више бракова у односу на 2016. годину, док је број разведених бракова у протеклој години (9.262) што је пораст за 2,4 одсто, саопштио је Републички завод за статистику.

Према њиховим подацима, у прошлој години статистика бракова бележи благи пораст броја укупно закључених бракова за 0,4 процента у односу на 2016. годину, односно пораст са 35.921 у 2016. години на 36.047 регистрованих бракова у протеклој години.

Просек година старости приликом ступања у брак за жене је 31 година, а за мушкарце 34 године, а број закључених првих бракова у Србији мањи је за 0,4 одсто у односу на 2016. годину и износи 28.919.

Просек година старости при закључењу првог брака за мушкарце и даље је 31 година, односно за жене 28 година, а у питању су најчешће етнички хомогени бракови, односно бракови закључени између супружника исте националности (88 одсто).

„Највише је закључених бракова у којима су супружници са истом школском спремом, и то 67 одсто, а када посматрамо економску активност супружника, у 49 процената закључених бракова оба супружника су економски активна лица која обављају одређено занимање”, кажу у РЗС.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!