Свет

Википедија тужила НСА због надзирања интернета

Оператори Википедије и друге организације поднеле федералном суду америчке државе Мериленд тужбу у којој оспоравају легалност програма владе САД за масовно надгледање интернета, наводећи да су те радње незаконите.

Тужбу су поднели Фондација Викимедија, Амнести Интернешенел САД, Хјуман рајтс воч и још неке организације.

У тужби се наводи да су активности Националне безбедносне агенције (НСА) и других америчких обавештајних служби “превазишле обим дозвољеног од стране Конгреса” и нарушиле америчке уставне гаранције.

“Подносимо тужбу у име наших читалаца и уредника широм света”, саопштио је оснивач Википедије Џим Вејлс.

“Надзирање нарушава суштину Интернета а то је један простор отворен за сарадњу и експериментисање, место без страха”, навео је он.

У тужби се каже да је прислушкивањем кичме Интернета, НСА покупила податке многих људи који нису везани за напоре у сузбијању тероризма.

“Уместо да се ограничила на надзирање коминикација Американаца са страним метама, НСА је сваког шпијунирала”, рекао је представник Америчке уније за грађанске слободе Патрик Тумиј.

“Резултат тога је да ће безброј недужних људи бити ухваћен у огромну мрежу НСА”, навео је он.

У тужби се каже да је, на основу докумената које је обелоданио бивши службеник НСА Едвард Сноуден, НСА пресретала практично све интернет комуникације које су ишле преко каблова и рутера који чине кичму Интернета.

Међу оптуженима су НСА и њен шеф Мајкл Роџерс, канцеларија директора Националне обавештајне службе и њен шеф Џејмс Клапер, као и државни тужилац САД Ерик Холдер.

Агенција АФП је пренела да за сада нема коментара америчких званичника на тужбу.

Сличну тужбу поднела је прошле године фондација Електроник Фронтијер.

Агенција АФП је пренела и да је Централна обавештајна служба (ЦИА), годинама радила на дешифровању уређаја компаније Епл, да би шпијунирала комуникације корисника Ајфона и Ајпеда.

Истраживачки сајт “Интерсепт”, позивајући се на исцуреле поверљиве документе, јавио је да су активности ЦИА у том правцу почеле 2006. године, када се Епл спремао да избаци свој први Ајфон.

Ту вест нико поменут није желео да коментарише за АФП.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!