Друштво

Влада штеди на сиротињи, радницима и пензионерима

Иако спадају међу најсиромашније у Европи грађане Србије чека јесен са додатним стезањем каиша, јер би ускоро требало да заживе мере штедње које Влада Александра Вучића већ месецима најављује.

Након састанака са представницима синдиката и Унијом послодаваца у недељу, као и јучерашњег са сталним представником ММФ-а у Србији Дехенг Кимом, премијер још није изашао у јавност са конкретним мерама штедње. Према незваничним информацијама, та “горка” пилула истине биће саопштена после Вучићевог повратка из Кине у којој ће боравити у званичној посети од 10. до 12. септембра.

До сада се у јавности спомињало неколико варијанти могуће штедње, али је у свакој од њих смањење плата запослених у јавном сектору неизбежно, само још није одлучено у ком проценту и које ће плате бити заобиђене од овог “резања”.

На рубу егзистенције

Колика су социјална раслојавања види се на сваком кораку, од школе до паркова где шетају најстарији суграђани. Према подацима Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање, у Србији је нешто више од 1,7 милиона пензионера и док њих неколицина прима по 115.000 динара пензије готово пола милиона прима минималац, односно нешто више од 13.000 динара, а они који су отишли у пензију као пољопривредници имају за три хиљаде динара мања и од ове најниже.
Експертски и реалнији део извршне власти залаже се за то да све плате изнад 30.000 динара буду умањене, док функционери – политичари, свесни колико су то непопуларне мере, сматрају да је 45.000 динара доња граница зарада које треба смањити.

За сада није јасно ни колико ће бити то умањење: да ли десет, 15 или 20 одсто, као и да ли ће проценат бити једнак за све или ће се ићи на линеарно смањење. Односно, запосленима који имају 45.000 плата би била умањена за десет, онима који имају 80.000 за 15, а за оне који имају 145.000 за 20 процената.

Министар рада, запошљавања, борачка и социјална питања Александар Вулин изјавио је јуче да ће се Влада не боји мера штедње, али да ће водити рачуна о интересима грађана и привреде.

“Ми ћемо штедети где год можемо, наравно, увек водећи рачуна да онима којима је најтеже не буде још теже, него што је сада”, поручио је Вулин.

С обзиром да пензионери спадају у сиромашнији део српског друштва у Влади Србије размишљало се и о варијанти да се не иде на њихово умањење. То је, међутим, мало вероватна опција, имајући у виду мањак у буџету и бројност најстаријих суграђана
Шта ће рећи Уставни суд

Оно што би додатно отежава одлуку Владе Србије, јесте какав ће став заузети Уставни суд Србије према увођењу тзв. солидарног пореза, што је било друго име за претходно смањење запослених у јавном сектору. Уколико та мера буде проглашена неуставном, Влада ће морати да ангажује најбоље правнике како би најављене мере заобишле овакву оцену и евентуална каснија потраживања оштећених грађана.

(1,7 милиона) за чија се примања на годишњем нивоу издваја више од четвртине новца из државне касе. Зато је извесно да ће и пензијама уследити кресање само је неизвесно у ком проценту и да ли ће доња граница на које се односи умањење бити 25.000 динара.

Опозиција критикује извршну власт, оптужујући је да не само што још није изашла са ребалансом буџета пред посланицима, већ да нема ни назнака којим ће се мерама смањити буџетски мањак.

– Влада је радила само на маркетингу, али не и на смањењу буџетског дефицита – изјавио је јуче посланик Нове демократске странке Јанко Веселиновић.

Метеоролози најављују благу зиму, али судећи према мерама штедње у најави, грађани Србије ће углавном бити на програму “смрзавања”, а поједини на “дубоком смрзавању”. Беда и крајње сиромаштво сада се могу видети у све већем броју у градовима широм Србије, где се некада припадници средњег слоја више не либе да претражују по контејнерима или просе на улицама. И подаци Канцеларије ЕУ за статистику (Еуростат) говоре о тој суровој реалности данашње Србије.

Према коефицијенту економске неједнакости од 38 поена у 2013. години, Србија је званично најсиромашнија у Европи, а поред Македоније и држава с највећим порастом економске неједнакости на Старом континенту.

Експерти по мери ММФ

Фискални савет је раније истакао да је смањивање свих плата и пензија једна од кључних мера да би се избегао банкрот. Према њиховој рачуници, све пензије и плате у јавном скетору морају да буду умањени за 15 одсто. Уколико би тај проценат био мањи, рецимо за 10, оцењују економски стручњаци из ФС, морало би уследити повећање пореза на додату вредност (ПДВ) за два одсто што значи нова поскупљења роба и услуга.

 

Ј. Арсеновић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. -Pravili bi vi Legiju od blata da vam je ostalo zdarvog razuma od ispiranja mozga medijima.. Nije isključeno da bi i vosjka kao i paravojne organizacije bili krimianlci ko što je to postala policija, ali imaju bes prema režimu išta im je uradio..Koja kuka i motika, ovde sila treba da izvede puč, dost sa tim strankama i smenama, državnim planovima i tajnama kako pljačkati i fućkati narod i imovinu..

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!